Stellarium: Mobilní aplikace, která vás vezme ke hvězdám

Stellarium: Mobilní aplikace, která vás vezme ke hvězdám
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Dnes vám představíme mobilní aplikaci, bez které si už nedokážeme představit žádnou naši dovolenou. Aplikace se jmenuje Stellarium a interaktivně vám zpřístupní hvězdnou oblohu v místě, kde se aktuálně nacházíte. Večerní procházky doma i v zahraničí tak budou od této chvíle ještě zajímavější a zábavnější.

Stellarium

Stellarium byla původně aplikace simulující planetárium přímo ve vašem počítači. K dispozici byla zdarma pro všechny operační systémy (tedy nejen pro Windows, ale také pro Linux či MacOS) a dokázala simulovat trojrozměrnou oblohu v reálném čase. Tuto aplikaci si na začátku roku 2001, kdy vznikla, vyzkoušeli převážně jen astronomičtí nadšenci.

Mobilní aplikace ale vše změnila.

Mobilní verze

Mobilní verzi Stellaria najdete jak pro Android, tak pro iOS (iPhone) a teprve v mobilu si aplikace získá vaše srdce. Každý si rád v noci prohlíží hvězdy, ale když vám mobilní aplikace reálně ukáže, o která souhvězdí se jedná, je to zábava pro celou rodinu.

Stellarium nabízí řadu funkcí, které vám umožní prozkoumat hvězdnou oblohu, jako nikdy předtím. Můžete si prohlédnout jednotlivé hvězdy, planety, galaxie či další nebeská tělesa. Aplikace obsahuje informace o každém objektu, včetně jeho názvu, vzdálenosti, velikosti a dalších charakteristik.

Aplikace je vhodná jak pro děti, tak pro dospělé a je snadno ovladatelná. Stačí zapnout aplikaci, nasměrovat telefon k obloze a začít pozorovat.

Zde jsou některé z funkcí, které Stellarium nabízí:

 • 3D simulace hvězdné oblohy
 • Informace o hvězdách, planetách, galaxiích a dalších nebeských tělesech
 • Možnost prohlížení oblohy v reálném čase
 • Možnost prohlížení oblohy v minulosti i budoucnosti
 • Možnost přizpůsobení vzhledu aplikace
 • Možnost sdílení obrázků oblohy s ostatními

Několik tipů, jak aplikaci Stellarium používat:

 • Začněte tím, že si prohlédnete hvězdnou oblohu v reálném čase. Aplikace vám ukáže, které hvězdy, planety a další nebeská tělesa jsou v danou chvíli vidět na obloze.
 • Pokud chcete vědět více o konkrétním objektu, stačí na něj kliknout. Aplikace vám zobrazí informace o objektu, včetně jeho názvu, vzdálenosti, velikosti a dalších charakteristik.
 • Můžete také prozkoumat oblohu v minulosti či budoucnosti. Aplikace vám umožní nastavit datum a čas a prohlédnout si, jak obloha vypadala nebo bude vypadat v daný okamžik.
 • Stellarium také nabízí řadu možností přizpůsobení vzhledu aplikace. Můžete změnit barvu oblohy, velikost hvězd a další detaily.
 • Pokud chcete sdílet obrázek oblohy s ostatními, můžete jej vyfotit a sdílet na sociálních sítích nebo e-mailem.


Stellarium je skvělá aplikace úplně pro všechny. Myslím, že není nutné ji dále popisovat, prostě si ji nainstalujte a bavte se!

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.