Thunderbird jako e-mailový klient pro Microsoft 365

Thunderbird jako e-mailový klient pro Microsoft 365
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

E-mail v Microsoft 365 vás asi normálně nenapadne používat v něčem jiném než v Outlooku. Pro některé uživatele, kteří nemají vyšší licenci, však může být webová verze Microsoft Outlook překážkou a hledají tak jiné, lepší řešení.

Poznámka:
Microsoft nedávno uvolnil Outlook pro uživatele Windows 11 zdarma, jen se bude v Outlooku zobrazovat malá reklama. Stačí si jej stáhnout přes Windows Store.

Proč a kdy používat Thunderbird?

Proč byste vlastně měli chtít používat Thunderbird místo Outlooku? Moc důvodů k tomu opravdu není. Přeci jen, pokud spolupracujete a komunikujete v týmu, používání nativních aplikací Microsoft 365 je více než přínosné. Najdou se však i důvody, proč zvolit Thunderbird:

  • Nevyhovuje vám webová verze Outlooku
  • Potřebujete těžkého klienta kvůli posílání e-mailů z aplikací třetích stran
  • Na Thunderbird jste zvyklí
  • Jste na Linuxu

Jak tedy na Microsoft 365 e-mail v Thunderbirdu?

Jako první vás nejspíše napadne připojit si e-mail klasicky pomocí IMAP a SMTP protokolu. Ano, toto řešení bude fungovat, ale bude to “pouze” hloupý e-mail. Dnes vám tedy představím řešení, které vám v Thunderbirdu zpřístupní další pokročilé funkce, které byste normálně čekali pouze v Outlooku.

OWL

Rozšíření pro Thunderbird, které vám rozšíří možnosti Thunderbirdu o funkce Microsoft 365 se nazývá OWL. Nový Thunderbird vám jej sám nabídne k instalaci při detekci pokusu připojení k e-mailu z Microsoft 365.

Použití rozšíření už nemůže být jednodušší - pouze se přihlásíte a vše začne v Thunderbirdu fungovat. Kromě e-mailu se do Thunderbirdu načtou i vaše kalendáře a celý adresář. Nic vám už tedy nebrání v práci.

Co ale osobně vidím jako největší výhodu tohoto rozšíření, je přenos kategorií (v Thunderbirdu označeno jako Štítky). Outlook tedy můžete používat stejným způsobem, jako Gmail.

Poznámka:
Změňte koncept své práce a vytvořte si z Outlooku Gmail. Zefektivníte tak svou práci s e-mailem a zvýšíte svou produktivitu. Jak Outlook nastavit se dozvíte ZDE.

Rozšíření OWL je placené, cena je ale víc než symbolická - 10 € ročně (jak píše sám autor - “Aby měl na kafe a mohl rozšíření dále vyvíjet a vylepšovat.”).

Závěr

Obecně doporučuji používat pro e-maily Microsoft 365 Outlook. Nové prostředí je méně náročné a skoro bezchybné. Pokud vám ale opravdu nevyhovuje, Thunderbird s tímto rozšířením je určitě skvělou volbou, která může v mnoha případech pomoci.

Pokud o Thunderbirdu uvažujete, můžete toto rozšíření vyzkoušet na měsíc zcela zdarma.

Jeden tip na závěr:
Pokud se rozhodnete Thunderbird pro Microsoft 365 používat, nezapomeňte si změnit nastavení archivu, aby vám e-maily padaly do správné složky.

Pokud byste potřebovali poradit s nastavením či obecně s Microsoft 365, jsem tu pro vás.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.