Uzamknutí Windows 10 při vzdálení se od počítače

Uzamknutí Windows 10 při vzdálení se od počítače

Věděli jste, že pokud se vzdálíte od počítače, měli byste jej tzv. uzamknout? Pokud to totiž neuděláte, hrozí, že někdo této příležitosti zneužije. V dnešním tipu si ukážeme, jak naučit Windows 10, aby při Vašem odchodu počítač automaticky uzamkl.

Uzamknutí počítače při odchodu je jednou z podmínek nového nařízení EU v rámci ochrany osobních dat (GDPR)."

Dynamic Lock/Dynamický zámek Windows 10

K automatickému uzakmnutí počítače využijeme novou funkci, kterou Windows 10 získal v rámci Creators Update a Váš mobilní telefon. Dynamický zámek funguje na principu spárování mobilního telefonu a Windows pomocí bluetooth. Pokud se s mobilním telefonem vzdálíte, bluetooth spojení se přeruší a Windows automaticky uzamkne obrazovku.

Jedná se o jednoduché, ale velice funkční řešení.

Nastavení dynamického zámku

1. Spárování mobilního telefonu
Abyste mohli tuto funkci využít, musíte si nejprve spárovat telefon s počítačem. Podrobný návod naleznete na podpoře Microsoftu.
https://support.microsoft.com/cs-cz/help/17156/windows-10-connect-to-bluetooth-devices
2. Na počítači s Windows 10 vyberte tlačítko Start > Nastavení > Účty > Možnosti přihlášení.
3. V části Dynamický zámek zaškrtněte políčko Umožnit systému Windows rozpoznat, když jste pryč a automaticky zamknout zařízení.
4. Při odchodu od počítače si nezapomeňte vzít svůj telefon s sebou. Obrazovka se automaticky uzamkne zhruba minutu poté, co se dostanete mimo dosah Bluetooth.

Dynamický zámek slouží pouze k uzamčení systému. Při opětovném příchodu se Windows automaticky neodemkne.

Závěr

Uzamykání počítačů je v dnešní době stále důležitější a já věřím, že Vám tento krátký tip alespoň trochu usnadní na tento fakt nezapomínat. Využití pro něj najdete nejen v práci, ale i doma - třeba ve chvíli, kdy Vám kotě rádo skáče po klávesnici.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz