Extension Manager - jednoduchý správce extensions pro GNOME

Extension Manager - jednoduchý správce extensions pro GNOME
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Instalace rozšíření GNOME není obtížná, ale celý proces by mohl být jednodušší - to dokonale dokazuje nová aplikace, která byla přidaná tento týden na Flathub.

Aplikace se nazývá "Extension Manager (Správce rozšíření)" a umožňuje vyhledávat a instalovat rozšíření GNOME, aniž byste museli používat webový prohlížeč.

Ano: bez webového prohlížeče - což je potřeba pro Ubuntu 21.10 (a vyšší), protože rozšíření GNOME nemůžete instalovat pomocí instalované verze Firefoxu, protože se jedná o Snap, a tudíž nemůže (v současné době) komunikovat s konektorem chrome-gnome-shell, který je nedílnou součástí celého procesu.

Funkce správce rozšíření

Správce rozšíření je označován jako "nativní nástroj pro procházení, instalaci a správu rozšíření GNOME Shell". Pomocí něj můžete vyhledávat a instalovat rozšíření GNOME, aniž byste (okamžitě) potřebovali webový prohlížeč.

Stačí vyhledat rozšíření pomocí klíčového slova. Kliknutím na výsledek si můžete přečíst popis rozšíření a získat odkaz na výpis jeho stránky na webu Gnome Extensions. Tím se také zobrazí tlačítko pro instalaci a rozšíření můžete jednoduše nainstalovat.

Správce rozšíření automaticky detekuje všechna již nainstalovaná rozšíření GNOME, včetně "systémových rozšíření", která jsou předinstalována.

Aktuálně neexistuje žádný globální přepínač pro zakázání všech rozšíření (něco, co má aplikace Předvolby rozšíření), ale protože obvykle povoluji/zakazuji jednotlivá rozšíření, vůbec to zde nechybí.

Měli byste to vyzkoušet?

Pokud vás zajímají rozšíření GNOME, pak určitě ano. Je to jako spojení stávajícího nástroje Předvolby rozšíření GNOME a webové stránky Gnome Extensions. Aplikace sice (v současné době) nezobrazuje snímky obrazovky rozšíření ani neumožňuje měnit pořadí výsledků vyhledávání na základě aktuálnosti, oblíbenosti atd., ale vzhledem k celkové jednoduchosti nabídky jsou to drobné výtky,  které do budoucna nejspíše budou vyřešeny.

Instalace rozšíření GNOME pomocí tohoto nástroje je tak snadná.

Můžete si nainstalovat nejnovější stabilní verzi Správce rozšíření z Flathubu nebo si stáhnout zdrojový kód z GitHubu a sestavit jej ručně. Bohužel zatím není tato aplikace pro Snap. 

flatpak install flathub com.mattjakeman.ExtensionManager

 

Používáte distribuci založenou na Arch Linuxu? Správce rozšíření je nyní v AUR.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.