Sociální sítě a letenky aneb Čemu se vyhnout a proč
Dnešní moderní doba zapříčinila velice těsné propojení běžného života a sociálních sítí. Je prostě IN všem okolo neustále sdělovat, co právě děláme nebo kde se akuálně nacházíme. Během dovolených se pak množství těchto informací mnohonásobně zvyšuje, což s sebou nese řadu bezpečnostních rizik. My se dnes budeme věnovat hrozbě zcizení osobních údajů pomocí fotografie letenky.
Online Check-in
Některé letecké společnosti umožňují či přímo požadují online check-in, ve kterém vyplníte veškeré své údaje a ty jsou pak svázané s Vaší letenkou. Díky tomu nemusíte čekat ve frontě na letenku, ale můžete přejít přímo k odbavení.
Tato metoda však s sebou nese nemalé riziko například ve chvíli, kdy si svou letenku vyfotíte třeba na svůj oblíbený Instagram. Že byste takovou věc nikdy neudělali? Zkuste se např. podívat, kolik fotek letenek Vám vypadne u #pragueairport či přímo u #boardingpass.
Informace na letenkách
Většinou zde naleznete pouze necelé letenky a uživatelé skryjí (podle nich) veškeré důležité informace. Bohužel se velice mýlí. Na každé letence naleznete kromě informace o letu ještě dvě důležité informace:
- tzv. booking reference (číslo rezervace)
- čárový kód
Pokud získáte alespoň jednu z těchto informací a v případě čísla rezervace i příjmení klienta, máte k dispozici vše, co potřebujete, abyste se mohli přihlásit do online check-inu. Kromě možnosti prohlížení informací o pasažérech máte např. možnost vyplnit či změnit informace o pasažérovi, což je už samozřejmě velký problém. Kdokoliv Vám pak může lehce zkomplikovat Vaši cestu na dovolenou.
V případě čárového kódu, který lze přečíst každým telefonem se čtečkou čárových kódů, je pak množství získaných informací mnohonásobně vyšší. Kromě jména a příjmení snadno zjistíte také číslo rezervace, číslo letu a místo v letadle, tedy veškeré důležité informace, které jsou na letence.
Potřebné informace o cestujícím již máme, nyní je stačí jen zneužít!
Zneužití informací
Určitě si teď říkáte, že tak snadné to být přece nemůže. Bohužel se mýlíte - níže Vám ukážu, jak jsem se např. dostal do letenky pasažérky British Airways, u které jsem měl přístup nejen k její letence, ale dokonce k dalším osmi letenkám, včetně možnosti online check-inu, který jsem samozřejmě nevyplnil. Potřeboval jsem jen číslo rezervace a příjmení cestujicího.
Údaje na fotkách jsou záměrně začerněné.
https://valeas.cz/it-blog/291-socialni-site-a-letenky-aneb-cemu-se-vyhnout-a-proc#sigProIdaa1a2af336
Závěr
Doufám, že Vás tento článek vyděsil natolik, že Vás již nikdy nenapadne fotit své letenky a sdílet je na sociálních sítích. Obecně platí, že byste neměli publikovat žádné choulostivé informace, my doporučujeme zveřejňovat maximálně jméno a příjmení.
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.