Opravdu uživatelům W10 nevadí zasílání dat Microsoftu? Doporučený

Opravdu uživatelům W10 nevadí zasílání dat Microsoftu?
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Microsoft před nějakou dobou na svém blogu uveřejnil, že 71 % procent uživatelů Windows 10 souhlasí s plnou telemetrií a zasíláním dat zpět Microsoftu. Není to však ve skutečnosti jinak?

Zasílání dat z Windows 10

Problematikou zasílání dat Microsoftu jsme se zabývali již v několika příspěvcích, poprvé více než před rokem. V poslední době si naštěstí stále více uživatelů uvědomuje, jak moc je ochrana dat důležitá. Microsoft oficiálně nikdy neprozradil, co všechno vlastně sleduje, ale ze střípků, které sám uveřejnil, se toho dá zjistit poměrně dost. Na základě těchto informací pak vznikl článek "Zlý, ZLÝ Microsoft!".

Upgrade Windows 10

Microsoft již před oficiálním vydáním Windows 10 zveřejnil informaci, že se jedná o poslední verzi Windows, kterou vytvořil. Nyní již vydává pouze aktualizace. V praxi to funguje tak, že Vám do Windows přicházejí dílčí aktualizace a jednou až dvakrát ročně vyjde tzv. "velký" upgrade, který s sebou přinese velké množství nových funkcí. Tento způsob aktualizací se Microsoftu vážně povedl, má to však své ALE.

Po každé této velké aktualizaci Windows automaticky zruší veškerá uživatelská nastavení systému a nastaví doporučené hodnoty a aplikace. Některé aplikace také rovnou odinstaluje, což udělal například v případě antivirového systému Eset nebo internetových prohlížečů, kdy všem automaticky nastavil Microsoft Edge (a uměle tak zvyšoval jeho podíl).

Největším problémem je bohužel fakt, že uživatel není o této změně nijak informován a proto si nemusí dané změny nastavení všimnout.

Opravdu je s telemetrií spokojeno 71 % uživatelů?

Ano, 71 % uživatelů má zapnutou plnou telemetrii (zasílání dat Microsoftu), tato čísla však vycházejí ze stavu po instalaci Windows 10 Creators Update, která vyšla v březnu tohoto roku. Jak jsem uvedl v předchozí části, i při ní Microsoft zrušil uživatelské nastavení a znovu zapnul plnou telemetrii, jelikož se jedná o výchozí volbu Windows 10.

Z tohoto důvodu nelze tedy tvrdit, že je 71 % uživatelů spokojeno se zasíláním telemetrie, ale naopak by se dalo říct, že 29 % uživatelů spokojeno není a proto si změnili výchozí nastavení, zbylí uživatelé nemusí o změně nastavení vůbec vědět (a pravděpodobně ani nevědí, jen rychle odklikali průvodce, aby mohli opět pracovat se svým počítačem).

Závěr

Osobně znám jen dva typy uživatelů Windows 10 - jedni se zasíláním telemetrie naprosto nesouhlasí a mají ji vypnutou a ti druzí ani pořádně neví co to vlastně ta telemetrie je a k čemu slouží. Ochrana osobních dat je však v dnešní době stále diskutovanějším tématem a je tedy důležité se o takové věci zajímat.

Pokud chcete změnit/vypnout telemetrii ve Windows 10, postup naleznete v tomto článku.

 

Zdroj: Microsoft

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.