Je 32 GB pro Windows málo?

Je 32 GB pro Windows málo?
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Možná i Vy máte doma notebook či jiné zařízení s 32GB harddiskem a řešíte nedostatek místa. Proč vlastně výrobci do notebooků dávají tak malé disky, když skoro nestačí ani pro samotný běh Windows?

Všechno je o ceně

Ano, cena je hlavním důvodem, proč se do spousty zařízení dávají pouze 32GB harddisky. Výrobce ušetří na výrobě a může tak nabídnout zase o něco levnější zařízení, než jeho konkurence. Konkurenční boj je krutý, bohužel však na něj většinou doplatí právě uživatel.

Všechno zabere Windows!

Toto je bohužel fakt, se kterým se běžný uživatel moc dobře nepopere. Pokud máte plně aktualizované Windows 10, je třeba počítat s tím, že Vám zaberou cca 21-22 GB. K práci Vám tedy zbyde "pouhých" 10 GB. Přiznávám, v minulosti stačilo i toto. V současné době si však velkou část z těch zbylých 10 GB vezme opět Windows pro různé dočasné soubory a aktualizace. Uživateli tak na práci zrovna moc místa nezbývá.

Proč se tedy vyrábějí notebooky s tak malým diskem?

Cloud

Odpověď je jednoduchá - Microsoft, Google a obecně celý IT svět se stěhuje do cloudu. Fotky a veškeré dokumenty si již většina lidí ukládá výhradně do cloudu. V tom případě je třeba říci, že lokální disk opravdu slouží jen ke spuštění operačního systému a maximálně k ukládání dočasných souborů, k čemuž 10 GB opravdu bohatě stačí.

Pokud používáte Microsoft Office 365, tak v rámci této sužby máte k dispozici 1TB online disk. A to už je prostoru víc, než dost.

Budoucnost IT cílí do cloudu - kancelářské nástroje máme k dispozici např. díky Microsoft Office 365, filmy a seriály si přehráváme např. pomocí služby Netflix a hudbu máme kdykoli k dispozici díky Spotify.

Stahování filmů a seriálů již odzvonilo - daleko jednodušší je sledovat je přímo online.

Závěr

Přestože se na první pohled může zdát, že si výrobci s 32GB disky z uživatelů dělají pouze srandu, opak je pravdou. Výrobci nás jen připravují pro cloud, který je například v Americe velice rozšířen. Tam trh doslova ovládly ChromeBooky, které jsou plně propojeny s Google účtem.

To samé lze říci i o Microsoftu, který Windows 10 plně integroval s cloudem a po přihlášení pod Vaším Windows účtem se vše automaticky sesynchronizuje.

Přestože se rozhodnete pracovat primárně v cloudu, stále Vám doporučuji vybrat si spíše zařízení s 64GB, než 32GB diskem. Nebudete si tak muset neustále "hlídat" volné místo na disku, především pak při velkých aktualizacích Windows 10. Tedy přesněji řečeno - na zařízení s 32GB diskem velké aktualizace nenainstalujete jiným způsobem, než pomocí čisté instalace Windows.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.