Proč by měli mít programátoři JEN noční směny?

Proč by měli mít programátoři JEN noční směny?
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Jsou 4 hodiny ráno, celé město spí a jen v jednom okně je vidět silueta záhadné postavy, kterou jemně osvětluje svit monitoru. Tou záhadnou postavou samozřejmě není nikdo jiný, než programátor sedící nad stovkami řádků kódu, kterému rozumí pouze on. 

O tom, že programátoři často preferují práci v noci, jsem psal již v jednom z předchozích článků a zároveň jsem v něm popsal i výhody a nevýhody nočních. Tedy především těch jednorázových. Minulý týden jsem se však pustil do nočních směn pravidelně - doslova lusknutím prstů jsem přehodil svou obvyklou pracovní dobu a dělal zásadně v noci až do brzkých ranních hodin. A víte co? Neuvěřitelně mi to vyhovovalo. I to je důvod, proč jsem se rozhodl sepsat tento článek.

Proč by měli mít programátoři noční?

Jednoduše jednou větou - protože zvládnou udělat mnohem více práce. A to za stejnou pracovní dobu. Nevěříte? Rád vysvětlím. 

Ráno/dopoledne

Klienti či uživatelé řeší nejvíce problémů vždy ráno a dopoledne. V tuto dobu nám na helpdesk přistane nejvíce požadavků a je jedno, jestli to jsou problémy, poruchy či nové požadavky. Email i chat podpory je v tuto dobu nejaktivnější a přestože programátor vyloženě nemusí, přesto tyto komunikační kanály sleduje.

Pokud má však noční, v tuto nejvytíženější dobu spí a nabírá síly na večer. 

Zahájení práce

Noční směna programátora začíná v momentě, kdy většině klientů běžná pracovní doba již dávno skončila. Programátor tedy v klidu projede emaily (opravdu velké množství), zjistí které úkoly mu byly přiřazeny a může se s chutí pustit do práce.  

Osobně si vždy poznačím nové úkoly na tabuli a postupně je škrtám - možnost odškrtnout daný úkol je nejen motivační, ale také ohromně uspokojivé. 

Díky tomu, že jsou v danou dobu již všichni klienti doma či dokonce spí, není potřeba sledovat nejvíce rušivý pracovní prvek - EMAIL. Do emailu se v noci vstupuje pouze kvůli odpovědi klientovi. 

Čas na projekty

Během běžné pracovní doby často nelze řešit některé projekty. Jak jsem již psal výše, ve dne programátora obklopuje velké množství rušivých elementů. Nejsou to jen emaily, ale také chat, kolegové, sociální sítě, novinky na internetu atd. 

"Člověk je tvor lenivý a rád prokrastinuje."

V noci naopak programátora nic neruší, díky čemuž se může lépe soustředit na složitější projekty a úkoly. Za mě se jedná o největší benefit noční práce, jelikož se pak mohu lépe, intenzivněji a delší dobu věnovat jednomu projektu. 

Dlouhý ranní spánek

Ruku na srdce, komu by se nelíbilo vstávat až kolem jedenácté hodiny dopolední? Nebo dokonce později? V tomhle směru jsou noční směny extrémně motivační, jelikož nemusím vstávat v přesně danou dobu, ale naopak mohu spát do kolika hodin se mi zachce. Musím přiznat, že si po noční odpočinu vždy o dost víc, než když vstávám v 5:50 ráno.

Bonusová výhoda - spokojený klient

Tohle je samozřejmě jen můj osobní názor, ale věřím, že každého klienta potěší, když ráno zapne počítač a zjistí, že byl daný úkol dokončen.

Závěr

Ačkoli byl minulý týden spíše pokusem, jestli bych takto vůbec dokázal fungovat, musím říct, že jsem si pravidelnou noční práci okamžitě zamiloval. A jak by také ne, když má tolik benefitů. Už teď vím, že ji budu chtít praktikovat častěji, především u některých větších projektů. 

Všem ostatním programátorům vřele doporučuji si noční směny někdy vyzkoušet. Chápu, že ne všichni jsme “sovy”, takže ne každému bude tento režim vyhovovat, ale věřím, že se najdou i tací, kteří si, stejně jako já, tento styl práce zamilují.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.