Noční život programátora Doporučený

Noční život programátora

Programátoři jsou většinou noční tvorové, kterým denní světlo vůbec nesvědčí. Já mezi tyto noční tvory také patřím, proto se Vám dnes pokusím tento zvláštní způsob života přiblížit.

Denní světlo - úhlavní nepřítel programátora

Jak jsem psal výše, programátoři jsou obecně spíše noční tvorové. To Vám ostatně potrvdí i Lea - vždy když vyjdu z práce ven, začnu mžourat očima a musím se okamžitě schovat do stínu. Slunce je obecně mým nepřítelem číslo jedna - i když se na dovolené namažu opalovacím krémem s tím nejvyšším ochranným faktorem, stejně se spálím. Kromě toho se na pláži nedá koukat do telefonu, k čemu mi pak taková dovolená je?

Proč programovat raději v noci?

Málokdo dokáže pracovat v noci. Lidský biorytmus je nastaven tak, že v noci má člověk spát a regenerovat, proto většina lidí nezvládá pracovat v noci, případně jim to dělá velké potíže. Co se týče programátorů, ti jsou na tom zcela opačně. Já osobně například neznám žádného programátora, který by nepracoval v noci.

Možná si teď říkáte, proč vlastně děláme takto po nocích. Důvodů je samozřejmě mnoho, já zde vypíchu jen pár nejdůležitějších bodů:

 • Klid na práci
  V noci Vám opravdu nebude nikdo volat či psát e-mail, nehrozí tak zbytečné "odbíhání" od rozdělané práce.
 • Maximální soustředění na úkol
  Díky tomu, že Vás v noci nikdo neruší, můžete se plně soustředit na daný úkol, což během dne většinou není možné.
 • Lepší plánování
  Pokud máte na danou noc naplánováno řešení určitého úkolu a víte, že Vám zabere cca 4 hodiny, tak věřte, že tomu tak také bude.
 • Možnost odstávky
  Některé úpravy vyžadují pozastavení služeb. V tu chvíli je samozřejmě lepší, když odstávku provedete v noci, čímž klienta omezíte co nejméně.

No a co když nelze pracovat v noci? V tom případě si programátor alespoň důkladně zabední pracovní místo, aby k němu nepronikl ani jeden sluneční paprsek. Výše zmíněné to samozřejmě neřeší, přes den se prostě vždy najde daleko víc rušivých elementů než v noci, ale pokud mu manželka přímo neroztáhne žaluzie nebo ho nedonutí jít ven, většinou je poměrně dost spokojený.

Jak přes noc pracuji já

Abych byl upřímný, docela dlouho jsem uvažoval, jestli zde vůbec odhalím, jak to v praxi funguje u mne. Je totiž mnoho způsobů, jak lze k těmto nočním přistupovat. Nakonec jsem se rozhodl sepsat alespoň pár bodů, jak taková noční u mne probíhá.

 • Nikdy před noční nejít spát
  Opravdu nikdy! Ty dvě hodiny spánku Vám stejně nepomůžou a v jedenáct večer se Vám stejně bude chtít spát znovu. Stojí to pak daleko více sil se donutit pracovat než když jedete nonstop.
 • Velká konev čaje to jistí
  Kdysi jsem zkoušel energy driky, sladké nápoje a jiné zaručené rady, až jsem objevil kvalitní černý čaj z Marks and Spencera. Litr a půl čaje Earl Grey s medem a citrónem a já můžu fungovat na 100 % celou noc.
  Poznámka: Poprvé, když jsem si tento čaj dělal, jsem to trochu přepískl s množstvím sáčků a Lea mi pak říkala, že tak nějak si představuje veverku na kofeinu.
 • Krize vždy mezi 01:00 - 02:00
  Toto je můj krizový čas, kdy se mi vždy začne chtít spát. Pokud však toto období překonám (někdy to jde lehce, jindy hůře), můžu pak bez problémů fungovat i celý další den.
 • Čím vyšší hodina ranní, tím silnější metal
  Znáte ty scény z amerických filmů, ve kterých hackerům při práci nahlas hraje metalová hudba? Já už teď vím, proč tomu tak je. Při této hudbě se Vám opravdu nebude chtít spát a ač se to může zdát absurdní, tato hudba neskutečně pomáhá soustředění.
 • Pokud nemusím do práce, jdu spát
  Většinou po takové noční vyprovodím Leu do práce a až pak jdu spát. To bohužel nejde vždy, někdy se stane, že musím do práce kvůli nějaké schůzce.

Nevýhody nočních

Obecně se říká, že nejhorší na nočních je narušení přirozeného biorytmu člověka. S tím osobně problém vůbec nemám a dokážu plynule navázat na denní rytmus, ale také už nedělám noční opakovaně a už vůbec ne bez předchozího spánku. Jsou zde samozřejmě i jiné nevýhody, které se s nočními často spojují a ty Vám zde nyní uvedu:

 • Nepochopení klientů
  Standardně se stává, že Vám klient po takovéto noční volá okamžitě po příchodu do práce a vůbec nezohlední, že jste mu e-mail s informací o změnách, postupu nasazení atd. poslali třeba ve čtyři ráno. Většinou je to samozřejmě vinou nepozornosti, nikdo si nečte e-mail úplně do detailu, ale pro nevyspaného programátora je tato situace extrémně nepříjemná.
 • Nepochopení rodiny
  Největším zdrojem nepochopení je samozřejmě vlastní rodina - většinou prostě nechápou, jak v noci vůbec mohu pracovat a neberou ohledy na můj lehce prohozený biorytmus. Naštěstí Lea to chápe a to je pro mne nejdůležitější. Ono obecně platí, že by lidé, kteří spolu žijí, měli mít i stejné návyky a to my naštěstí máme - oba jsme spíše "noční sovy" a nejvíce práce uděláme vždy v noci. Jediné, co jí samozřejmě vadí je, když jdu po noční rovnou do práce a nebo mám několik nočních po sobě - v tu chvíli se o mne docela dost bojí, takže se to snažím omezit.

Závěr

Může se zdát, že vztah s takovým programátorem není dlouhodobě únosný, ale vždy záleží na životním stylu obou partnerů. My třeba s Leou chodíme spát později, než většina normálních lidí a oba se považujeme za "noční sovy". Jen málokdy se stane, že bychom šli spát dříve než v 11 hodin a když už, tak je to spíše vinou nemoci, než čehokoli jiného. Lea chodí spát samozřejmě dřív, ale zase dříve vstává, takže ve výsledku spíme oba stejně dlouhou dobu.

 

Až tedy příště dostanete v brzkých ranních hodinách e-mail od svého programátora, nedivte se tomu, prostě jen pracuje v noci. A taky mu nevolejte zpět dříve než ve 12:00, stejně z něj nedostanete kloudného slova.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz