Jak získat zpět ztracenou motivaci

Jak získat zpět ztracenou motivaci

V předchozím článku jsem popisoval, jak lze ztratit motivaci v pouhých deseti dnech (článek ZDE). Dnes Vám prozradím, co dělat, abyste získali ztracenou motivaci zpět.

1. Vlastní projekt

Může se Vám to zdát zvláštní, ale opravdu hovořím o práci navíc. Vlastní projekty prostě programátory baví mnohem víc, než projekty pracovní. Proč tomu tak je a především proč by měli programátoři realizovat své vlastní projekty rozeberu v samostatném článku.

Mne osobně vlastní projekty velice baví a naplňují. Samozřejmě mě práce na těchto projektech také mnohem více motivuje, takže se vždy snažím nejprve dokončit to, co musím zrovna udělat a až pak se pustím do vlastního projektu.

2. Podívat se na vše z nadhledu

Tento bod by měl být zřejmě na prvním místě, jelikož podívat se na věci z nadhledu pomůže často úplně nejvíc. Já tak učinil právě díky předchozímu článku, ve kterém jsem si vše v klidu zesumarizoval. Už jen díky tomu se mi velice ulevilo a do práce se šlo hned o poznání lépe.

3. Project day

Možná až příliš nadnesený název pro zcela jednoduchou věc. Jednou týdně mám defiobrovskynovaný den, kdy neřeším nic jiného než projekty/vývoj/programování. Vše ostatní musí počkat a já se tak mohu nerušeně věnovat tomu, co mě opravdu baví.

4. Práce na blogu

Náš blog je takové naše společné "dítě" a přestože se Vám pořád snažíme přinášet spoustu zajímavých článků, není to stále zcela dle mých představ. Mám spoustu nápadů (doufám, že i dobrých), které jsem konečně tento rok začal realizovat. Psaní článků mě baví a uklidňuje.

5. Hraní her

Jednou za čas je třeba si pořádně oddechnout. Pro ajťáky jsou jasnou volbou především počítačové hry, u kterých se dá velice rychle a jednoduše odreagovat. Abych byl upřímný, na konci minulého roku jsem tyto herní pauzy nedokázal začlenit do svého pracovního harmonogramu a bylo to sakra znát! Kolega si pro relax pouští např. World of Tanks, já pro krátké odreagování nejčastěji hraji Counter Strike, kde mi stačí dvě až tři hry, abych ze sebe dokonale vypustil páru. Pokud mám více času, sáhnu po hře Star Trek Online nebo po nějaké strategii (nejčastěji po Civilizaci).

Při hraní her se dá velice rychle zapomenout na každodenní problémy a často je problém se od hry vůbec odpojit.

6. Vyřešení všech emailů

Za poslední dobu mi šíleným způsobem narostla doručená pošta s novými požadavky, které jsem nestíhal řešit. Bylo to náročné, ale nakonec jsem se dostal na 5 emailů, které patří k dlouhodobým projektům. Prázdná emailová schránka je ten nejlepší způsob, jak začít den!

7. Vyřešení všech drobných úkolů

Tento bod souvisí s tím předchozím - když jsem vyřešil všechny emaily, vyřešil jsem i všechny drobné úkoly, včetně těch, do kterých se mi vůbec nechtělo.

 

Věřím, že se shodneme, že pro získání ztracené motivace je vždy nejdůležitější oprostit se od problémů a udělat si něčím radost, něčím se odměnit. Pak se pracuje vždy o dost lépe.

V mém případě se mi podařilo získat ztracenou motivaci právě díky tomu, že jsem paradoxně zabral nejen v práci, ale i na blogu. Dokončením úkolů, které mě již delší dobu tížily a demotivovaly se mi obrovským způsobem ulevilo a já opět našel novou chuť pustit se do nových úkolů a projektů.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz