Sherlock: The Abominable Bride (Přízračná nevěsta)

Sherlock: The Abominable Bride (Přízračná nevěsta)
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Celosvětově známý britský seriál Sherlock z dílny BBC se opět po dvou nekonečných letech vrací na televizní obrazovky, tentokrát ve speciálu s názvem Přízračná nevěsta.

Pokud jste ještě neměli se Sherlockem tu čest, je nejvyšší čas to napravit, tento seriál totiž právem patří mezi nejúspěšnější seriály současné doby. Bohužel, i přes jeho obrovský úspěch, si jeho autoři dávají s novými epizodami řádně načas. Seriál se začal poprvé vysílat v roce 2010 a od té doby byly natočeny pouze tři série po třech dílech. Běžná produkční doba je tedy dva roky na sérii (kdy se však dočkáme série nové, to už je jaksi ve hvězdách, autoři seriálu prozatím upřednostňují spíše Doctora Who). K dobru lze přičíst alespoň fakt, že má každá epizoda vždy 90 minut.

Příběh o britském detektivovi Sherlocku Holmesovi zná snad opravdu každý, novodobá adaptace je však pro současného diváka rozhodně poutavější. Teď vážně, koho by nezaujal příběh psychotického sociopata a samozvaného detektiva Sherlocka Holmese (Benedict Cumberbatch), který společně se svým spolubydlícím a bývalým vojenským doktorem Johnem Watsonem (Martin Freeman) řeší jednu nevysvětlitelnou záhadu za druhou pouze na základě logiky? Autoři Vám tak nabídnou úplně nový náhled i na takovou klasiku, jakou je např. Studie v šarlatové, Znamení čtyř nebo Pes baskervillský.

Co se týče této konkrétní epizody, autoři přinesli do seriálu nový prvek, který by se dal popsat jako "vánoční  nebo novoroční speciál". Fanoušci Doctora Who jistě ví, o čem mluvím, ale v tomto seriálu se podobný kousek objevuje úplně poprvé. Je to rozhodně vítaná změna, vadí mi na tom pouze fakt, že se ještě nezačala natáčet série nová a tento speciál je tudíž po dvou letech čekání to jediné, co fanoušek Sherlocka zase na dlouhou dobu uvidí.

Teď už však k samotnému příběhu. Abych řekla pravdu, když autoři uveřejnili, že bude příběh zasazen do 19. století, moc nadšená jsem z toho nebyla. Brala jsem to jako zbytečnou odbočku od nedokončeného příběhu předchozích sérií, což ale nakonec nebyla až tak úplně pravda. Epizoda začíná docela nelogicky shrnutím všeho, co jste měli možnost vidět v předchozích sériích a následným "přehráním" v dobových kostýmech. Lhala bych, kdybych řekla, že mě to v první chvíli nenaštvalo. Myslela jsem si, že jsem dva roky čekala na prachobyčejný remake, který divákovi nepřinese vůbec nic nového. Ke své velké úlevě jsem se však mýlila a příběh se nakonec rozběhl svým vlastním (novým) směrem. Ústředním tématem tohoto dílu je případ nahněvané manželky, která zabije nejprve sebe (ve svatebních šatech - odtud název této epizody) a později se vrátí zavraždit také svého manžela. Příběh je celkem předvídatelný, ale přiznávám, že mě dokázal v některých scénách také docela solidně překvapit. Daleko zajímavější je pak spíše fakt, že se celý tento příběh odehrává pouze v Sherlockově hlavě, takže se nakonec divák dostává zpět k původnímu příběhu. Nemusíte se však bát, autoři nás zavedou ještě o trochu dál a dají nám konečně (alespoň trochu) nahlédnout pod pokličku tajemství Moriartyho smrti.

Suma sumárum, epizoda to byla dobrá a zapadla do konceptu seriálu více, než jsem původně očekávala. Jedinou výtku bych pak měla pouze k použití některých zvláštních efektů - buď se mi z nich točila hlava a nebo se mi zdály až moc amatérské (tedy ve srovnání s předchozími sériemi).

Nemohu rovněž opomenout poděkovat České televizi, která nám zprostředkovala tento úžasný televizní zážitek také v českém jazyce, a to jen 24 hodin po světové premiéře. Myslím, že český dabing v tomto případě k seriálu dokonale sedí a já ho s ním mám neodmyslitelně spojený.

Mám mezi svými čtenáři také nějaké fanoušky Sherlocka? Jak se Vám tento speciál líbil? A stálo to podle Vás za to dvouleté čekání? Těším se na Vaše komentáře. 

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.