Ohlédnutí za Star Wars: Vzestup Skywalkera

Ohlédnutí za Star Wars: Vzestup Skywalkera

Přestože jsem tento článek původně vůbec nechtěl psát, nakonec mi to nedalo a musel jsem sesumírovat alespoň pár bodů k poslednímu dílu nové trilogie Hvězdných válek. Neberte to však jako plnohodnotnou recenzi, spíše se jedná o mé dojmy a reakce na zakončení této nové série Star Wars.

Pozor! Přestože se nejedná o recenzi a budu se maximálně snažit neprozradit děj filmu, může se stát, že se v článku nějaké ty spoilery přece jen vyskytnou.

1. Pro “pamětníky”

Ačkoli to možná bude znít blbě, film ocení především fandové a znalci původních Hvězdných válek (tedy dílů 4 - 6, abych byl přesný), jelikož se zde odkazuje na velké množství událostí z těchto filmů.
Bylo pěkné se alespoň na chvíli vrátit na místa, která znám ze svého filmového mládí.

2. Ukázka rozpočtu a digitálního renderování

Ano, na tomto filmu se penězmi rozhodně nešetřilo. A je to samozřejmě dobře. WAU efekt vás zcela pohltí a je neustále na co koukat. Pár scén mi však přišlo pouze jako ukázka filmových digitálních možností, nic víc, nic míň.
Skvěle se na to kouká, to ne že ne, ale film by neměl být jen o efektech. Toto je za mne osobně hlavní neduh všech novodobých Star Wars filmů.

3. Pohádka

Hvězdné války vždy byly a vždy budou tzv. pohádkou pro dospělé. Po převzetí práv společností Disney je pohádkový styl v těchto sci-fi filmech ještě více patrný.

4. Fyzikální nesmysly

Tento bod souvisí částečně s bodem předchozím - u pohádek se na některé věci nemusí dávat úplně pozor. V tomto dílu bylo chyb sice méně, ale předchozí díl mě například svými chybami vyloženě “sral”.

5. Promarněná příležitost aneb Star Trek je prostě lepší

Ve filmu Star Wars: Vzestup Skywalkera nesmí samozřejmě chybět ani klasická situace beznaděje, kterou naleznete ve spoustě jiných filmů a po které často nastává dramatický zvrat. V posledním díle Hvězdných válek tento důležitý a často nezapomenutelný okamžik nejen že nevyužili, ale doslova zahodili. Tedy, ukázali možnosti počítačového renderingu, ale tím to prostě hasne.
Naopak ve Star Treku, který také vyšel pod vedením J.J. Abramse, je podobná scéna pojata velkolepě a opravdu nezapomenutelně.

Posuďte sami:

Závěr

Musím říct, že poslední díl nové trilogie Hvězdných válek mě vcelku mile překvapil a řadí se mezi to nejlepší, co nová série nabídla. Ačkoli předchozí díly nebyly rozhodně nikterak úžasné (osobně jsem byl spíše zklamán, vyvažovaly to pouze skvělé efekty), tento díl mě od začátku do konce bavil. Příběh byl zajímavý, efekty jak jinak skvělé a ty dvě a půl hodiny v kině utekly jako voda. Určitě se na něj někdy znovu rád podívám.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz