Star Trek vs koronavirus aneb Jak by si s pandemií poradili za 100 let

Star Trek vs koronavirus aneb Jak by si s pandemií poradili za 100 let
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Pandemie, kterou vyvolal koronavirus (COVID-19) je bezesporu strašná. Podívejme se však, jakou představu o moderních technologiích měl v 60. letech dvacátého století Gene Roddenberry, autor oblíbeného seriálu Star Trek, který se odehrává již za 130 let.

 

 • 1

  Pozdrav - zásadně bezkontaktně

  Ano, nejen lidé vědí, jak velké množství bacilů se šíří prostým podáním ruky. Právě proto se například Vulkánci zdraví výhradně zvednutím ruky s roztaženými prsty uprostřed a pozdravem “Žijte dlouho a blaze”.
 • 2

  Biofiltry aneb Ani jeden bacil na palubě

  Transportní technologie je plně vybavena nejmodernějšími biofiltry, takže žádný známý či neznámý patogen se s Vámi nemůže přesunout. Účinná ochrana především při cestování po cizích planetách.
 • 3

  Dekontaminace

  U cestování do cizích destinací (planet) chvíli zůstaneme. Ještě než byly transportéry určeny pro lidi, cestovalo se na cizí planety primárně pomocí raketoplánů. Po návratu pak posádka prošla důkladnou dekontaminací a v případě podezření na nákazu byla zajištěna řádná karanténa.
 • 4

  Zdravotnický trikordér

  Lékaři budoucnosti jsou na vše precizně vybaveni. K diagnostice využívají nejmodernější zdravotnický trikordér (přenosný počítač), který dokáže rychle a přesně diagnostikovat nejen jakoukoli nemoc, ale také všechna případná zranění.
 • 5

  Zdravotnický hologram = vševědoucí lékař

  V případě nepřítomnosti lékaře je možné jej nahradit (nejlépe krátkodobě) holografickým zdravotnickým programem, který má v sobě kompletní zdravotnickou databázi a dokáže tak vyřešit jakýkoli zdravotnický problém.
 • 6

  Hyposprej aneb Již žádné jehly

  Asi nejlepší vynález pro lidi, kteří se bojí jehel. Hyposprej do těla dostane jakékoli potřebné léky bez použití nepříjemných a bolestivých jehel. Snadno, rychle, bezbolestně.

 

Jak sami vidíte, Gene Roddenberry myslel opravdu na vše. My se toho sice zřejmě nedožijeme (přeci jen, 130 let je ještě dlouhá doba), ale jelikož spousta věcí ze Star Treku již existuje (telefon “véčko”, tablet, ovládání počítače hlasem, teoreticky pak také transportéry a WARP pohon) máme se v následujících letech opravdu na co těšit.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.