- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Zajímavosti
- Číst 3396 krát
- Tisk
Kdo je bez viny, nechť hodí kamenem
V tomto příspěvku se pouštím do velmi kontroverzního tématu, který mě trápí již velmi dlouho => podle českého zákona jsme všichni "zloději". A právě proto platíme autorské poplatky.
Autorské organizace
V ČR existuje několik organizací "chránící" autorská práva - OSA, INTERGRAM a softwarová aliance BSA. Tyto organizace (OSA a Intergram) vznikly proto, aby byli autoři odměňováni za použití jejich děl v rámci veřejných akcí, rádiového a televizního vysílání a určitě i v dalších případech. Na tom asi není nic špatného, jen se přiznám, že netuším, jak toto odměňování v praxi funguje, jelikož to zástupci těchto organizací nikdy nedokázali vysvětlit. Vznikají tak zajímavé situace, kdy kapela, která chce zazpívat na koncertě své písně, musí také zaplatit tyto autorské poplatky. Možná se ptáte proč? Protože musí. Logicky by ale měli tento poplatek dostat zpět v plné výši - asi všichni tušíme, že to tak také nebude. Z čeho by také tyto organizace byly placeny, že?
BSA jako taková u nás neexistuje - nemá u nás sídlo (jen lidi), přesto se snaží prosadit do zákonů různé výhody pro placený software. Jednu dobu dokonce ministerstvo financí uvažovalo o tom, že by si podnikatelé mohli dát do nákladů počítače se zakoupeným operačním systémem (tedy s Windows). To naštěstí neprošlo, ale ukazuje to, jaký vliv tato organizace má.
Jestli OSA a Intergram vykonávají svou činnost, tak BSA je pro mě pouze lobbistická organizace, která chce prosadit komerční software za každou cenu.
Jak to tedy je
Společnosti OSA a Intergam dokázaly prosadit do zákonů České republiky tzv. "Autorské poplatky" / "Autorské odměny". Na první pohled to z ní dobře. Autoři různých děl mají větší oporu v zákoně a měli by získat i nějakou satisfakci, pokud je jejich dílo nelegálně distribuováno.
Ale co to znamená pro ostatní?
Běžný občan byl ve výsledku obviněn a označen za zloděje. Zloděje, který využívá všech možných prostředků, aby mohl tato díla nelegálně získat. Byla tedy ustanovená kolektivní vina všech občanů ČR a ti teď musí platit těmto organizacím autorské poplatky. Chcete si koupit harddisk, flash disk, nebo paměťovou kartu do foťáku? Tak zaplaťte autorský poplatek. Že paměťovou kartu potřebujete do svého fotoaparátu, kde budete fotit sebe a svou rodinu (tedy žádná autorsky chráněná díla)? To již nikoho nezajímá.
Neotevřely se díky autorským poplatkům zadní vrátka v zákoně?
Kolektivní vina u autorského práva se dá lehce otočit prakticky do jakékoliv oblasti. A už jen záleží na síle lobbistů, jestli to dokáží prosadit. Pěknou ukázkou je středeční satiristický pořad na Stream.cz - "Infobaden News" (začátek cca 2:40), která uvedla reportáž o tom, že BESIP vybírá poplatky za auta, které mají maximální rychlost vyšší, než je v daném úseku povolená. Tedy v praxi kontrolují, jestli auto může jet rychleji než 40km/hod. Samozřejmě, že mohou všechny a tak jim udělují pokutu ve výši 50 Kč. Řidiči sice zákon neporušili, ale mohli. V tomto pořadu je to zinscenováno s velkou nadsázkou, snad se toho ale nechytí politici a nenapadne je, že by mohli všem řidičům účtovat roční paušál za to, že porušují max. povolenou rychlost. v rámci kolektivní viny -> policie všechny nechytí, proto budou platit všichni. Stejně jako u autorského polatku.
Odkaz na pořad na stream.cz:
https://www.stream.cz/infobaden-news/10007447-milos-zeman-se-stal-prvnim-stredoevropskym-politikem-s-hvezdou-na-hollywoodskem-chodniku-slavy
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.