Linuxová distribuce pop!_os

Linuxová distribuce pop!_os
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Před nedávnem jsem narazil na velice zajímavou linuxovou distribuci pop!_os, která krásně ukazuje, jak lze využít Linux při prodeji počítačů.

System76

Za linuxovou distribucí pop!_os stojí americká firma System76, která vyrábí vlastní značku počítačů, notebooků a dokonce i serverů. Počítače a notebooky dodávají společně s operačním systémem pop!_os, servery pak s Ubuntu Server edicí.

Pop!_os

Pop!_os jsme Vám již představili v nedávném fotočlánku, který samozřejmě mnohé prozradil. Pop!_os je vlastně "jen" upravené Ubuntu. Speciální úpravy si všimnete již u instalace, během které opravdu jen nainstalujete operační systém. Výběr klávesnice, časové zóny a vytvoření uživatelských účtů Vás čeká až po spuštění.

"Zde je krásně vidět primární zaměření na prodejce počítačů."

Oproti standardnímu Ubuntu zde naleznete méně předinstalovaných aplikací, což já osobně hodnotím velice pozitivně - uživatele zbytečně nematou nadbytečné aplikace a má k dispozici jen to, co aktuálně potřebuje (e-mail, web, office). Díky faktu, že základem pop!_os je Ubuntu, jsou k dispozici doslova tisíce dalších aplikací, stačí si je jen vybrat v Pop!_Shop (jedná se o standardní správce softwaru).

Základním prostředím pop!_os je Gnome, což je ideální grafické prostředí pro nové uživatele Linuxu. Vývojáři pak ještě graficky dotáhli pár prvků do hezčího designu, takže je pop!_os doslova radost používat.

Závěr

Pop!_os je krásnou ukázkou toho, jak lze Linux dodávat společně s počítači a notebooky, což je něco, co z velkých výrobců umí pouze Dell. Ostatní výrobci, kteří dodávají Linux, končí u prostředí bez grafické nástavby, tedy jen na příkazové řádce, což je u běžných a nových uživatelů Linuxu spíše na škodu. V takovýchto případech si pak bohužel uživatelé opravdu myslí, že je Linux jen příkazová řádka, což ale není vůbec pravda. Pop!_os ukazuje, že to jde dělat i jinak. Lépe.

Pop!_os asi nemá potenciál stát se vyloženě masově rozšířenou distribucí, přesto je třeba System76 pochválit za skvělou propagaci Linuxu ve svých produktech.

 

Oficiální stránky projektu: system76.com/pop

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz