Linux Kodachi = bezpečný operační systém

Linux Kodachi = bezpečný operační systém

Šifrování, bezpečnost a anonymizace - to jsou hlavní přednosti linuxové distribuce Kodachi, kterou si dnes spolu představíme.

Tails vs Kodachi

Před nějakou dobou jsem Vám představil linuxovou distribuci Tails, která se snaží chránit Vaše soukromí na internetu pomocí sítě Tor. Díky provozu jen z USB disku se stala oblíbenou volbou všech uživatelů, kteří se potřebují připojit k internetu na neznámém počítači.

Linuxová distribuce Kodachi šla však ještě mnohem dál - nenabízí pouze ochranu na internetu, ale umí také zabezpečit Váš počítač (pro mnohé až nemyslitelným způsobem).

Základní vlastnosti Linux Kodachi

 • Provoz z USB disku
  Stejně jako Linux Tail, i Kodachi lze spustit z USB disku. Nic Vám tedy nebrání mít flashku s Kodachi neustále u sebe a tímpádem mít také k dispozici bezpečný přístup na internet, kdykoli a odkudkoli.
 • VPN
  Hned po spuštění máte k dispozici VPN připojení, které skryje Vaši skutečnou veřejnou IP adresu.
 • Tor
  Připojení do sítě Tor je kompletně připraveno, a to včetně možnosti výběru země, ze které se "chcete" připojovat.
 • DNSCrypt
  Systém šifruje DNS dotazy, takže je nemožné tyto dotazy sledovat.
 • Vymazání RAM
  Při vypnutí počítače je vymazána a přepsána RAM paměť, aby nebylo možné zneužít informace zde uložené (velice důležitá vlastnost).

Bezpečný Firefox

Základní vlastností této linuxové distribuce je Vám poskytnout maximální ochranu, autoři však zašli ještě mnohem dál a do oblíbeného prohlížeče Firefox přidali spoustu pluginů, které zajistí Vaši anonymitu na internetu.

Kromě klasických "do not track" obsahuje například maskování identifikace prohlížeče, automatické mazání cookies a spoustu dalších. Velice praktickým rozšířením je zobrazení Vaší aktuální IP adresy, díky čemuž jednoduše vidíte, jestli funguje napojení na síť Tor.

Ačkoli Firefox obsahuje velké množství rozšíření, vše funguje rychle a bezproblémově.

Instalace

Přestože je tato linuxová distribuce určena primárně na tzv. live provoz, instalaci lze samozřejmě provést také na Váš počítač. Autoři však před tímto krokem varují.

"We do NOT recommend installing Linux Kodachi permanently on any PC as it will save all your settings on the hard drive which defeats the main purpose of being an anti forensic OS."

Pokud se však přesto rozhodnete tuto distribuci nainstalovat, je pro Vás připraven jednoduchý instalátor. Je však potřeba počítat s tím, že pro instalaci musíte být pokročilým uživatelem Linuxu - před instalací musíte nakonfigurovat diskové oddíly.

Během instalace Vám instalátor nabídne šifrování dat na disku, což Vám pomůže ochránit Váš počítač (při spuštění musíte zadat heslo, které nejprve dešifruje a až následně spustí systém). Kromě toho Vám nabídne i přepsání disku náhodnými daty před zahájením samotné instalace. Pokud instalujete systém na používaný disk, toto je velice důležitá volba, je však třeba počítat s obrovskou časovou náročností na přepis dat.

Po instalaci a spuštění budete mít v systému možnost vymazat Kodachi a zničit veškerá data.

Závěr

Oproti linuxové distribuci Tail disponuje Linux Kodachi mnohonásobně vyšším zabezpečením. Systém je lépe odladěn a spojení VPN se sítí Tor funguje velice rychle. Je však třeba počítat s určitým zpomalením internetu, které vychází z principu fungování sítě Tor.

Mnozí jistě ocení, že je celá distribuce Kodachi postavena na Debianu - můžete si ji tak odladit zcela dle Vašich potřeb.

Linuxovou distribuci Kodachi využijete ideálně na cestách, kdy se potřebujete připojit z nezabezpečených počítačů a sítí.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz