- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Linuxové distribuce
- Číst 6051 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Deepin = linuxová distribuce pro uživatele Applu
Dnes se spolu podíváme na čínskou distribuci Deepin, která vypadá, jako by z oka vypadla operačnímu systému Mac (OSX).
Historie
Tato linuxová distribuce se do podvědomí linuxových uživatelů dostala cca před rokem, kdy byla vydána první verze, která byla pojmenována pouze jako Deepin. Vývoj této distribuce má ale více jak desetiletou historii. První verze vyšla v únoru 2004 pod názvem Hiwix. Pod tímto názvem byla vydána pouze jedna verze, hned druhá verze byla pojmenována jako Hiweed Linux a tento název vydržel až do konce roku 2009.
Na konci roku 2009 vyšla nová verze, která byla pojmenována jako Linux Deepin a v létě roku 2014 byl název zkrácen na pouhý Deepin.
Základ systému
Jak šla historie projektu, tak se měnil i základní systém, na kterém je tento systém postaven. První verze byla postavena na systému Morphix, kterou prakticky ihned nahradil Debian. S rozvojem Ubuntu i tato distribuce změnila základní systém na Ubuntu a vycházela z něj až do tohoto roku. Tento rok se vývojáři rozhodli vrátit opět k Debianu. Jedná se o zajímavý krok, se kterým jsem se u žádné jiné distribuce nesetkal.
Vzhled
Distribuce má své vlastní grafické prostředí "Deepin Desktop Environment", který je vzhledem i funkčností velice podobný OSX. Musím říct, že ta podobnost je až zarážející a pokud máte v plánu přejít z Macu na Linux, toto prostředí Vám přechod značně usnadní.
Stejně jako v OSX i zde jsou v systému dva hlavní prvky - spodní dock s aplikacemi a "zasouvací" boční lišta. Tato boční lišta obsahuje maximum informací - různá nastavení, informace o systému a notifikace. Bohužel zde chybí možnost widgetů jako např. kalendář. Ten je umístěn ve spodní liště s klasickým popup oknem.
Velice dobře funguje seznam aplikací, který je obdobný jako v OSX, ale dle všeho je spíše převzat z Gnome 3.
Aplikace
Systém obsahuje v základu spoustu předinstalovaných aplikací. Obrovskou výhodou je ale správce softwaru, který obsahuje velké množství aplikací, včetně těch, které nejsou v žádné jiné distribuci běžné. Konkrétně zmíním např. nový prohlížeč Vivaldi, velké množství her (včetně např. Angry Birds), Evernote, Outlook.com ... a mnoho dalších. Vývojáři totiž do systému dodali zajímavou úpravu, která velice rozšířila možnosti aplikací.
emulátor Android aplikací
Systém obsahuje emulátor androidních aplikací, díky kterému si můžete zahrát právě zmiňované Angry Birds či spustit oblíbený Evernote, který nemá vlastní aplikaci pro Linux (na Linuxu mohou uživatelé zvolit alternativní aplikaci NixNote2).
"emulátor" webových aplikací
Toto nelze nazvat jako emulátor, ale spíše se jedná o osekaný webový prohlížeč, který zobrazuje dané webové aplikace, jako by byly nativní. Musím uznat, že tato úprava se mi velice zamlouvá a s neustálým rozšiřováním cloudových aplikací je to výborná volba pro integraci do systému. Příkladem takové aplikace může být spousta her, které lze takto nainstalovat, ale především právě Microsoft Outlook.com.
CrossOver
Aplikace CrossOver je software, který umožňuje spouštět aplikace Windows na Linuxu nebo Mac OSX. Jedná se o alternativu k PlayOnLinux a postavena je na Wine. Aktuálně obsahuje v databázi přes 14.000 aplikací.
Made in China
Jedinou nevýhodou této distribuce je její čínský původ, který může odradit nejednoho uživatele od jejího použití. Na Linuxu si ale můžete jednoduše zjistit, kam Vaše data tečou a zda nejsou posílány třetí straně. Navíc je možné změnit zdroj dat a reinstalovat balíčky z oficiálních zdrojů.
Problém s čínským původem však nastává u některých aplikací, které jsou přeloženy pouze částečně a Vám se pak zobrazí spousta čínských znaků. V tu chvíli je aplikace často nepoužitelná. To je třeba příklad hudebního přehrávače (naštěstí je zde Spotify) či aplikace Deepin Games.
Závěr
Deepin je rozhodně zajímavou a funkční distribucí. Díky faktu, že je postaven na Debianu, je tento systém velice stabilní. Prostředí je velice přívětivé a velká nabídka aplikací umožňuje používat Debian i běžnými uživateli. (samotná distribuce Debian totiž není pro běžné uživatele vůbec stavěná). Grafické prostředí občas trpělo zvýšenou latencí, kterou snad vývojáři brzy odladí.
Mnohé uživatele zcela jistě odradí čínský původ této distribuce, což je relevantní důvod. Distribuci by hodně pomohlo zapojení vývojářů z jiných zemí či přesunutí hlavního vývoje mimo Čínu. Přesto doporučuji alespoň vyzkoušet, jedná se totiž o celkově vydařenou distribuci.
Stahovat můžete zde:
https://www.deepin.org/download.html
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/217-deepin-linuxova-distribuce-pro-uzivatele-applu#sigProId8d26632958
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.