Elementary OS Loki

Elementary OS Loki

Před týdnem byla zveřejněna nová verze linuxové distribuce Elementary OS 0.4 Loki. Jelikož tuto distribuci používám, neváhal jsem a ihned jsem novou verzi vyzkoušel.

Krátké ohlédnutí

Než se vrhneme na novou verzi této distribuce, je vhodné se na chvíli ohlédnout a podívat se, jak se dařilo předchozí verzi, která vyšla v březnu roku 2015. Tato verze byla stažena přes 1,2 milionkrát, což je obrovský úspěch pro tuto "mladou" distribuci.

Instalace - ne upgrade

Největším problémem, který tato distribuce má, je nemožnost upgradu. Nemůžete jednoduše povýšit předchozí verzi 0.3 Freya na tuto verzi, ale musíte provést kompletně novou instalaci. Pokud máte samostatný oddíl pro /home, nepřijdete o svá data, pouze budete muset znovu nainstalovat veškeré potřebné aplikace. V opačném případě Vám nezbývá nic jiného, než si vše před instalací zazálohovat.

Po instalaci Vás čeká instalace všech Vašich oblíbených aplikací.

Nemožnost korektního upgradu této distribuci určitě hodně ublíží, jelikož právě jednou z hlavních výhod Linuxu je bezproblémový upgrade na vyšší verzi. Snad tuto možnost autoři do nové verze přidají.

Zajímavosti v Elementary OS Loki

Elementary OS Loki přináší spoustu novinek, které jsou spojené především s přechodem na Ubuntu 16.04 (více se dočte ZDE).  Níže jsem zdůraznil novinky specifické pro Elementary OS.

 • Nový katalog Softwaru
  Loki přišel s novým katalogem Softwaru, který je velmi zjednodušený a rozhodně nedosahuje kvalit Ubuntu či Gnome store. K běžné práci to však bude bohatě stačit.
 • Nové notifikace
  Systém obsahuje nové notifikace, které se tvůrcům opravdu povedly a zachytávají i zprávy z terminálu.
 • Rodičovská kontrola
  Systém byl rozšířen o šikovnou možnost rodičovské kontroly, která umožňuje omezení přístupu zvoleným uživatelům (jedná se sice o funkcionalitu Ubuntu, ale až nyní jsem ji reálně otestoval):
  • omezení časové od - do
  • omezení přístupu na konkrétní stránky
  • zablokování konkrétních aplikací

Rodičovská kontrola se tak hodí do všech domácností s dětmi.

Pro koho je Elementary OS určen

Sami tvůrci Elementary OS uvádějí, že se jedná o systém, který má nahradit Mac OS a Windows, s čímž musím také souhlasit. Systém je sice více podobný Mac OS, ale velice rychle se v něm zorientujete a nic Vám nebude bránit jej používat. Právě díky své jednoduchosti oslovila tato distribuce tolik uživatelů.

Závěr

Elementary OS je rozhodně zajímavá distribuce, která si zcela jistě získá spoustu příznivců. Já osobně také patřím mezi ně a už má místo i na domácím počítači. Je však třeba počítat s tím, že se stále jedná o vývojovou distribuci, takže ještě není 100%. Nestalo se mi, že by systém nějak havaroval, ale v případě češtiny není vše 100% přeloženo (např. rodičovská kontrola je pouze v angličtině).

Za obrovskou nevýhodu považuji nemožnost upgradu a nutnost čisté instalace. Počítám s tím, že to bude brzy opraveno.

Stahovat můžete z: https://elementary.io

Galerie Obrázků

View the embedded image gallery online at:
https://valeas.cz/204-elementary-os-loki#sigProId85f4aa995b

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz