Na co si dát pozor při výběru Chromebooku

Na co si dát pozor při výběru Chromebooku

Přestože Chromebooky nejsou v Česku stále ještě moc rozšířené, najdete na trhu hned několik desítek různých druhů. Běžný uživatel se může při jejich výběru velice jednoduše ztratit, proto si v dnešním tipu ukážeme, na co se při výběru Chromebooku zaměřit.

1. Dotyková obrazovka

Ačkoli vám budou někteří výrobci tvrdit, že na práci s Chromebookem dotykovou obrazovku nepotřebujete, opak je pravdou. Samotný systém je optimalizován na práci přes dotyky - dá se sice pohodlně ovládat také touchpadem, ale po chvíli sami zjistíte, že vám něco důležitého chybí. Problém pak nastává u některých aplikací, které dotykové ovládání vyloženě vyžadují.

2. Baterie

Jelikož jsou Chromebooky stavěné především na práci na cestách, výdrž baterie je u nich extrémně důležitá - ideálně by měla vydržet 10 a více hodin. Jen tak můžete s Chromebookem pracovat celý den, kdekoli a kdykoli.

3. RAM a CPU

Většina Chromebooků je aktuálně dodávána s 4GB RAM, což je (ačkoli se to nemusí na první pohled zdát) více než dostačující. Systém je dobře zoptimalizován a vše běží na 4GB RAM opravdu rychle. Nad výběrem procesoru pak nemusíte vůbec přemýšlet, pro potřeby Chromebooku není vyloženě důležitý. Není tedy nutné investovat do Chromebooku s procesorem i7.

4. Harddisk

Jelikož jsou Chromebooky primárně připraveny pro online práci v cloudu, nejsou vyráběny s velkými harddisky. Běžně se tak setkáte s 32GB či 64GB harddisky, které Vám však budou bohatě stačit. Chromebook (pokud si nenastavíte offline režim) využívá harddisk pouze pro ukládání stažených souborů.


Jak sami vidíte, v případě Chromebooků není zapotřebí nijak zvlášť velký výkon. Mnohem důležitější je dotykové ovládání a dobrá baterie, která vám zajistí celodenní provoz. Lze očekávat, že nabídka Chromebooků se bude i nadále zvětšovat. Osobně se těším na model podporující mobilní data.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz