IX. Administrace Google Workspace vs Microsoft 365

IX. Administrace Google Workspace vs Microsoft 365
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Administrace a správa cloudových systémů běžného uživatele vůbec nezajímá, pro nás ajťáky je to ale místo, ve kterém často trávíme velké množství času. Obzvláště pak při řešení nějakého problému.

Dnes nebudeme určovat, které řešení je lepší, jen si v krátkosti srovnáme obě administrační rozhraní.

Administrace Google Workspace

U Googlu je dobře vidět, že si byl moc dobře vědom nedokonalostí nejen v administraci, ale také při vytváření sdílených složek. To je již naštěstí díky sdíleným diskům minulostí. Ty umí Google v administraci velice dobře spravovat, škoda jen, že je zde nelze také vytvářet.

Google hodně pracuje s možnostmi správy sdílení dat v rámci organizace, takže zde najdete opravdu hodně možností, jak ochránit svá data.

Google má celou administraci hezky na jednom místě. K některým položkám se sice musíte nejprve složitě proklikat, ale nakonec zde najdete vše, co potřebujete.

  • jednoduchá a přehledná administrace
  • šikovná mobilní aplikace pro správu
  • správa sdílených disků
 

Administrace Microsoft 365

Administrace Microsoft 365 je takové malé cloudové peklo. Ano, v základu vám sice bude stačit základní administrace, ale velice brzy zjistíte, že zde není vše až tak úplně k dispozici a vy se tak budete muset přesunout do Microsoft Exchange Online či do Azure portálu. Exchange online je v podstatě ještě zlatý nástroj, Azure portál je už naopak taková “vyšší dívčí” a snadno se v něm ztratíte.

Oproti Googlu nabízí administrace Microsoft 365 spoustu dalších funkcí navíc. Nejvíce pak při propojení Microsoft 365 s Windows doménou (AD) a dalšími lokálními zabezpečeními. Bohužel, často narazíte na jeden zásadní neduh Microsoftu 365 - licencování. Spousta funkcí a nastavení není dostupná ani v Microsoft 365 Business. Detailní rozpis, co přesně a v jaké míře daná verze Microsoft 365 umožňuje, se dopředu na stránkách Microsoftu nedozvíte a další měsíční náklad na Vás vykoukne až ve chvíli, kdy budete chtít něco nastavit či začít používat.

  • obrovská administrace (ve které se ale můžete lehce ztratit)
  • možnost propojení na AD a s tím spojené výhody
  • více rozdílných samostatných administrací
  • licencování a nedostupnost některých funkcí a nastavení
 

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz