- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Google Workspace vs Microsoft 365
- Číst 2255 krát
- Tisk
VIII. Mobilní aplikace Google Workspace vs Microsoft 365
Chytré telefony se staly nedílnou součástí našeho každodenního života, a to jak osobního, tak pracovního, jelikož celou kancelář můžeme mít neustále u sebe - pohodlně dostupnou v mobilním zařízení. Dnes se společně podíváme na mobilní aplikace obou platforem.
V tomto článku nečekejte detailní srovnání jednotlivých mobilních aplikací, spíše se spolu podíváme na jejich obecná řešení.
Obě cloudová řešení (Google Workspace i Microsoft 365) jsou si dobře vědoma toho, že uživatelé potřebují pohodlný přístup k datům a aplikacím kdykoli a odkudkoli, takže mají k dispozici prakticky všechny aplikace také pro mobilní platformy.
Google aplikace:
- Gmail
- Google kalendář
- Google úkoly
- Google disk
- Google tabulky
- Google dokumenty
- Google Keep
- Google Chat
- Google Meet
Microsoft aplikace:
- Microsoft Outlook
- Microsoft To do
- OneDrive
- Microsoft Word
- Microsoft Excel
- Microsoft OneNote
- Microsoft Teams
Uvedl jsem samozřejmě pouze ty hlavní, nejčastěji používané aplikace. Obě platformy nabízejí ještě spoustu dalších aplikací.
U mobilních aplikací musíte obecně počítat s určitým funkčním či ergonomickým omezením - velké tabulky či prezentace na mobilním zařízení prostě neupravíte. Na prohlížení či nějaké drobné úpravy a komentáře vám však mobilní aplikace poslouží na výbornou.
I přesto však existují výjimky.
1. Aplikace pro e-maily (Gmail a Outlook)
Mobilní e-mailoví klienti umožňují pomocí jednoduchého posunutí e-mailu doleva či doprava provést určitou akci. Standardně se tak provádí mazání e-mailu či jeho archivace (toto si můžete nastavit zcela podle sebe). Díky tomu vyřídíte e-maily opět o něco rychleji a efektivněji.
2. Úkoly
To do aplikace fungují na mobilu obecně velice dobře. Nejen, že si můžete dané úkoly jednoduše odškrtnout (velice příjemný pocit), ale také je přehledně vidíte pomocí widgetů na obrazovce, což značně zvyšuje produktivitu při jejich řešení.
V případě úkolů má Microsoft výhodu v propojení úkolů s dalšími aplikacemi, jako je např. Planner či označené emaily v Outlooku, což následně usnadňuje a zefektivňuje práci.
3. Komunikační aplikace (Google Meet + Chat, Microsoft Teams)
V dnešní době je patrná čím dál větší potřeba rychlé online komunikace, a to nejen v pracovním týmu. Díky mobilním aplikacím a mobilním datům vás mohou kolegové zastihnout doslova kdekoli a vy jim tak můžete rychle odpovědět či pomoct.
Alespoň v IT mi přijde, že je tato zastižitelnost zcela nezbytná.
2FA
V případě mobilních aplikací je nutné zmínit 2FA (dvoufaktorovou autentizaci). V tomto ohledu má Google obrovskou výhodu v platformě Android. Díky přihlášení pomocí Google účtu na Androidu můžete vytvořit tzv. důvěryhodné zařízení, pomocí kterého budete potvrzovat jednotlivá přihlášení. Při každé žádosti na přihlášení se vám automaticky objeví potvrzovací okno s informacemi o novém přihlášení, které můžete povolit či zamítnout.
Snadnější to už být nemůže.
V případě Microsoft 365 se musíte spolehnout na SMS zprávy s kódem nebo na aplikaci Microsoft Authenticator, kterou však musíte sami ručně otevřít a zadat autorizační kód, což není uživatelsky zrovna moc přívětivé.
Závěr
Z hlediska mobilních aplikací za mne osobně vyhrává Google. Nejen že jsou jeho aplikace stabilnější a často i ergonomicky lépe řešené, ale také je lze opravdu 100% použít k týmové spolupráci.
Aktuální řešení Microsoft 365 formou synchronizace dělá z týmové spolupráce pomalu hororový zážitek, kdy jen doufáte, že nepřijdete o žádná data. Kromě toho můžete narazit také na zcela rozdílné fungování aplikací. Skvělým příkladem je např. OneNote, u kterého můžete na mobilním zařízení vkládat pouze poznámky psané rukou.
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.