First Look - Lubuntu 16.04 LTS alfa 1

First Look - Lubuntu 16.04 LTS alfa 1

Před pár dny byla uvolněna první alfa verze Ubuntu 16.04 LTS. Tato verze je určena čistě pro testování, takže jsem se ji rozhodl otestovat a podělit se s Vámi o své postřehy.

Ubuntu 16.04 LTS má v plánu vyjít 21. dubna tohoto roku. Nyní byla zájemcům uvolněna první alfa verze určená k testování a hlášení případných problémů. Tato verze tedy není určena pro nasazení na pracovní počítače a notebooky.
K testování byly uvolněny dvě verze - Lubuntu a Ubuntu Mate. Je škoda, že nebyla uvolněna i čistá verze Ubuntu. Já osobně jsem si pro test zvolil Lubuntu verzi. Je třeba říci, že tyto alfa verze nejsou k dispozici jako Live distribuce a pro test je tedy nutné provést instalaci. V případě Lubuntu se jedná o čistě textovou instalaci.

Start jako takový jsem nestopoval, ale byl rychlý (možná i rychlejší než na mém pracovním notebooku s Gubuntu 15.10). Linuxová distribuce Lubuntu je zaměřena na nenáročný provoz - lze jej provozovat bez problémů i na starších a pomalejších počítačích. Vidět to jde hned po startu - systém prakticky nevyužívá CPU a RAM. Díky tomu jsou veškeré reakce velmi rychlé a systém lze použít i na starších počítačích.

Během testování jsem nenarazil na žádný problém - jak hardwarový, tak softwarový. Vše mi fungovalo bez problémů. Je ale pravda, že jsem zkoušel pouze základní aplikace, které jsou nainstalovány v základu a neinstaloval jsem žádné vývojařské aplikace, které běžně používám.

Velice se mi líbilo "Centrum softwaru Ubuntu", které je mnohem přehlednější, než jeho aktuální podoba.

Osobně se na novou LTS verzi Ubuntu velice těším. Už nyní vypadá hodně dobře a má velmi rychlé reakce. Vývojáře čekají ještě další 3 měsíce vývoje, ale už teď se máme rozhodně na co těšit. Další testovací verze Ubuntu 16.04 LTS budu pro Vás i nadále sledovat a testovat.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz