Kira testuje: kočkolit Tigerino Canada Sensitive

Kira testuje: kočkolit Tigerino Canada Sensitive

Existují dva druhy majitelů koček - jedni, kteří dražší kočkolity vůbec neuznávají, jelikož si myslí, že mezi nimi stejně neexistuje žádný rozdíl a pak ti, kteří volí především pohodlí (jak své, tak kočičí) a rádi zainvestují do něčeho lepšího. Tigerino Canada se spolu s Cat's Best Öko řadí mezi nejlepší a nejoblíbenější značky kočkolitů vůbec. Stojí ale vůbec za to?

Tigerino Canada Sensitive je granulátový hrudkující kočkolit vyráběný v Kanadě ze 100% čistého přírodního jílu. Neobsahuje žádné chemické látky a skvěle pohlcuje všechny nepříjemné pachy. Zrníčka písku jsou velice jemná a kočkolit dobře hrudkuje. Díky velmi vysoké savosti je až 4x užitnější než jiná steliva. Přestože je písek velice jemný, je až z 99 % bezprašný.

Tigerino Canada Sensitive seženete např. na stránkách Zoohitu a jeho cena se pohybuje okolo 229 Kč za 12 kg. Dostupné je rovněž výhodné dvojbalení (2x12 kg) za 429 Kč nebo zkušební 6kg balení s vůní dětského pudru za 149 Kč.

Má zkušenost:

Doposud jsme u nás doma používali všemi oblíbený Cat's Best Öko Plus a toto byla má první zkušenost s jílovým kočkolitem. Hned jako první mě zarazila váha samotného kočkolitu - pytlík o velikosti větší nákupní tašky vážil rovných 12 kg! Kromě toho, že jsem ho málem nedonesla domů, se s ním špatně manipulovalo i při pravidelné výměně kočičí toalety. Jednu výhodu to ale má - ačkoli je písek velice jemný, vynáší se podstatně méně než Cat's Best Öko Plus. Písek je rovněž velice příjemný na omak. Kiru zaujal na první pohled.

Co se týče prašnosti, tak tady jsem bohužel na vážkách. Určitě práší méně, než běžný silikagel (po prohrabání silikagelu jsem se dusila celý zbytek večera), ale při prosívání hrudek se stejně vždy vzdeme lehký oblak prachu. Savost je perfektní, kočkolit tvoří pevné hrudky, které se dobře vybírají. Problém nastává jen v případě, že si kočka před potřebou písek rozhrabe - v tu chvíli se moč rozlije po dně a vytvoří "blátíčko", které se pak velice špatně uklízí.

Pohlcování nepříjemných pachů bohužel taky nemohu potvrdit - smrdí nejen hromádky s výkaly, ale také hrudky s močí, takže se kočičí "prezent" musí vynést téměř okamžitě, jinak Vám zasmradí celý byt. U Cat´s Best Öko Plus mohu hromádky s močí házet rovnou do pytle s dalšími odpadky a vynést klidně až za dva dny, u Tigerina smrdí koš již po několika málo hodinách. Kromě toho smrdí také kočkolit samotný. Zcela záměrně jsem zvolila variantu bez parfemace, takže nemohu hodnotit, jak si v tomto případě vedou parfémované druhy, ale jedno je jisté - déle než týden bez výměny celé toalety se s tímto kočkolitem vydržet bohužel nedá. Jíl sám o sobě má samozřejmě určitý pach, ale velice rychle na sebe váže jakékoli jiné pachy, takže za dva, tři dny smrdí nejen kočičí toaleta, ale i celá kuchyň. Při výměně jednou týdně a hloubce kočkolitu zhruba 5 cm nám toto dvanáctikilové balení vydrželo asi měsíc a půl. Cena je tedy příznivá, ale v přepočtu mě Tigerino Canada Sensitive vyšlo o něco dráž než velké balení výše zmíněného Cat´s Best Öko Plus, které mi vydrží zhruba půl roku.

Výhody:

 • jemnozrnné stelivo
 • bez vůně, vhodný i pro citlivé čumáčky
 • skvěle hrudkuje - hromádky jsou pevné a dobře se vybírají
 • příjemný na omak - jemný k tlapkám
 • nevynáší se tolik jako Cat's Best Öko Plus
 • vydrží dlouho, ubývá velice pomalu
 • příznivá cena (249 Kč/12 kg)

Nevýhody:

 • extrémně těžký (bez auta se bohužel neobejdete)
 • nelze splachovat do toalety
 • nepohlcuje pachy (smrdí nejen hromádky s výkaly, ale i hrudky s močí)
 • po týdnu se již z toalety line nepříjemný zápach
 • při úklidu toalety práší
 • lze koupit pouze na Zoohitu

Vyhodnocení:

Věřím, že kdybych začínala na levných kočkolitech ze supermarketu, byla bych ze steliva Tigerino Canada Sensitive určitě nadšená. Písek je krásně jemný, skvěle hrudkuje a téměř se nevynáší. Nevýhodou bohužel je, že téměř vůbec nepohlcuje pachy, takže je člověk nucen lítat s každou hromádkou k popelnicím. Každotýdenní výměna celé toalety je rovněž nutnost. Dalším negativem je pak váha samotného kočkolitu - jíl Tigerino je extrémně těžký a žena bez auta se s ním pořádně nadře. Tahat ho z práce přes celé město je vyloženě za trest. 99% bezprašnost si výrobce zřejmě také vymyslel, ale zase je pravda, že takový silikagel práší o dost víc.

Co se týče Kiry, ta byla s pískem Tigerino Canada Sensitive spokojená. Odmalička jsem ji učila na dřevěné stelivo Cat's Best Öko Plus, které se dá splachovat do toalety, ale nikdy nesklidilo takový úspěch, jako jemňoučký jíl Tigerino. Poprvé se v něm dokonce na důkaz spokojenosti celá vyválela a vždy, když měla na výběr, zvolila si pro svou potřebu Tigerino.

Když to shrnu, Tigerino Canada Sensitive rozhodně není špatný kočkolit, ale taky má své mouchy. Vždy záleží na tom, jaké máte preference a s čím máte možnost srovnávat. U nás doma Tigerino Canada Sensitive svůj boj s Cat's Best Öko Plus bohužel prohrál.

 

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz