Terminátor: Genisys

Terminátor: Genisys
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

V roce 1984 přišel James Cammeron do kin s filmem, který jej proslavil. Ano, jedná se o Terminátora ( Arnold Schwarzenegger ), stroj určený k zabíjení lidí, který cestoval časem zpět, aby zabil Sarah Connerovou. Po 31 letech přišelo do kin již páté pokračování. Již z traileru bylo jasné, že se bude cestovat zpět v čase a to do prvního dílu. Ano, do prvního dílu, takže šlo očekávat upravený remake filmu. Ale byl to opravdu remake nebo další pokračování?

Pozor recenze obsahuje spoilery!

 

1. Začátek, budoucnost, zkáza SkyNetu

Začátek začíná stejně jako v prvním díle - seznámení s Válkou lidí se stroji, o jaderné válce způsobené skynetem. Navíc zde je, díky modernější technologii, ukázan přímo konflikt s terminátory. Představen byl John Connor, Kyle Rees - možná jen pro ty, kdo je neznají. Možná autoři již očekávají příchod generace, která první díly Terminátora nezná, tak je chtějí uvest do děje.

Pokud vůbec existují lidé, kteří neviděli první dva díly Terminátora, měli by se na ně povinně podívat.

Konec této části je spojen s koncem skynetu a vítěztvím lidstva. Ale jestli si vzpomenete právě na první díly Terminátora, SkyNet si uvědomil, že zkáza z rukou Johna Connora je nevyhnutelná, a tak poslal Terminátora zpět do minulosti, aby jej zabil. John Connor se tomu snaží zabránit, ale marně a tak je nucen do minulosti vyslat Kyle Reese, aby zachránil jeho matku a stal se jeho otcem.

Ano, cestovat v čase bez paradoxu nejde.

Právě proto se najednou na scéně objevil ... chvíle napětí ... DOCTOR. Doktor kdo? .... přesně ... DOCTOR WHO. Objevil se právě v momentě, kdy se Kyle Reese přesouval do minulosti. Nečekali jste jej zde, já v principu ano. Do minulosti nelze bez paradoxů cestovat a zde jich je hned několik. A právě proto páni času dohlížejí na cestování časem a dávají pozor na případné paradoxy. V tomto případě se přesunuli do alternativní minulosti a paradoxů je zde dost, takže doctor bude mít spoustu práce.

 

2. minulost 1984

První do minulosti přicestoval terminátor. Zde jsme asi všichni čekali, jak si s tím režisér poradí a podle mně naprosto perfektně -> tj. krok po kroku kopíroval scény z původní série a pouze to přetočil. Kromě toho, že to vypadá dobře, tak všichni jsme si vzpoměli na první díl terminátora a vybavili se vzpomínky. Změna ve scénáři příjde až v momentě, kdy si terminátor jde sehnat oblečení ( opět od pankáčů ). Tentokrát na něj ale čeká ... on sám. Tedy starší verze terminátora ( T-800 ). Do boje se tedy dává 2x Arnold Schwarzenegger. Mladší verze vypadá opravdu jak z roku 1984. Je to až neuvěřitelné.

Kyle Rees se stejně jako v prvním díle objeví v jedné z bočních uliček, okrade bezdomovce o kalhoty a začnou jej honit policisté a on se utíká schovat do obchodního domu. Tentokrát, ale jeden z policistů, který jej pronásleduje, na něj čeká. Není to totiž člověk, ale T-1000 ( terminátor z tekutého kovu, který dokáže měnit tvar ). Kyle je v pasti, ale nakonec jej zachrání Sarah Connerová, která ale již není ta bezbranná dívka, z prvního dílu, ale vycvičený zabiják terminátorů, který o všem ví. Díky tomu je na terminátory připravena a dokáže je za pomoci Arnolda zlikvidovat.

Jak vidno, pohybujeme se v alternativním / paralelním vesmíru a i hlavní postavy vědí, že se nejedná o minulost, která měla být, a že je vše jinak. Pro naše hrdiny se ale nic nezměnilo - stále chtějí zničit SkyNet před jeho stvořením. Jelikož jsou ale v paralelním vesmíru, nepřesouvají se do roku 1997, ale až do roku 2017.

 

3. Kylova minulost, naše budoucnost - rok 2017

SkyNet ještě není SkyNet, ale projekt Genisys - jednotný operační systém ( ne jen jak je uváděno ). Až když se spustí ( uploadne do celé sítě ), stane se zněj skynet. Nemůžu si pomoct, ale propagace Genisys mi strašně připoměla propagaci Windows 10 ( jeden systém pro všechna Vaše zařízení, neustálé vylepšování ). Kdo ví, co kluci v Redmondu doopravdy vytvářejí?

Uvažoval jsem, že bych zde popsal více, ale to bych prozradil až příliš moc. Jediné co prozradím, je to, že se setkáte s novým terminátorem, založeném na nanotechnologii.

 

4. Arnold Schwarzenegger

Arnold Schwarzenegger se své role ujal jak nejlépe mohl a na 67 letého pána je to opravdu neuvěřitelný výkon. Samého mě teď překvapilo, kolik mu je let. Nevypadal na tolik ( ano, filmové triky - vím ). Arnold se v tomto dílu stal takovým adoptivním otcem Sarah Connerové ( byl s ní od 9 let, kdy ji zachránil před jiným terminátorem ) a díky ní se částečně polidštil i přes své programování. Program se dostal na úroveň ochrany otce, který chrání svou dceru.

Nevím, jestli má dceru, ale jestli jo, nechtěl bych být mu představen jako její přítel. Terminátor by Vás terminoval, skřivíte-li ji jen jeden vlásek.

 

5. Závěr

Z reakcí z kina vím, že mnoha lidem se to nelíbilo. Tyto informace kolují také po internetu, ale věřím že pro nás, znalce cestování časem a fanoušky terminátora je to film, který nadchne, zaujme. Pro ostatní je to pouze spousta perfektních efektů, ale jinak zmatek.

z nelineárního a nesubjektivního pohledu je to spíš šmrdly mrdly mišmaš času

Doctor Who

 Mě se ale film líbil a těším se na pokračování, které je již plánováno údajně na rok 2017. Máme se alespoň na co těšit.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.