Recenze: WikiLeaks (The Fifth Estate) Doporučený

Recenze: WikiLeaks (The Fifth Estate)

Každý má své tajemství. Nikdo jej nechce vyzradit a už vůbec ne celému internetu. Co se však stane, když se zveřejní tajné informace světových vlád a to na jediném serveru WikiLeaks?

Hned na začátek je třeba říci, že je celý film natočen podle skutečných událostí. Informace, které jsou ve filmu publikovány, byly na webu WikiLeaks opravdu zveřejněny.

Film ukazuje počátky serveru WikiLeaks a především život (tedy jeho část) vizionáře a snílka Juliana Assange. S ním se seznámí německý novinář Daniel Berg, který se následně stane přímým spolupracovníkem WikiLeaks.

Server WikiLeaks stál za zveřejněním nejedné kauzy - vše začalo zveřejněním seznamu členů krajně pravicové Britské národní strany. Už tyto informace způsobily nemalý poprask, ale své místo si WikiLeaks našel především po zveřejnění dvou utajených videí z leteckého útoku v Bagdádu, při kterém byli zabito několik lidí, včetně dvou reportérů agentury Reuters. Tato videa měla během pár dnů několik milionů zhlédnutí a informovaly o nich největší světová média. Od této chvíle byl server sledován nejen médii, ale také všemi vládami.

Ani sebelepší zabezpečení nepomohlo ochránit interní informace americké diplomacie a server WikiLeaks tak mohl uveřejnit tzv. diplomatické kabelogramy a depeše. Americká diplomacie stála před velkým problémem a mnoho diplomatů muselo doslova utéct zpátky do USA. Assange byl vládními představiteli označen jako terorista a společnosti, které s WikiLeaks nějak spolupracovaly, byly vyzvány, aby tuto spolupráci ihned ukončily. První společností byla společnost Amazon, u které byly některé servery hostovány. Následně s WikiLeaks ukončila spolupráci také společnost PayPal, pomocí které byla WikiLeaks sponzorována.

Poznámka: Byla zveřejněna např. také komunikace českých ministrů s vládou USA týkající se strategické spolupráce.

Film je rozhodně velice zajímavý, ale ocení jej zřejmě jen ajťáci a lidé, které zaujalo dění kolem WikiLeaks. Hlavní představitelé (Benedict Cumberbatch a Daniel Brühl) podali velice dobrý herecký výkon - postavy, především pak Assange, byly vykresleny opravdu dokonale.

Osobně se mi tento film velice líbil a mohu jej vřele doporučit.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz
Více z této kategorie: « The Flash TIP: Lucifer »