Jak na prohlížeče: Režim čtečky

Jak na prohlížeče: Režim čtečky
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Na internetu strávíme spoustu času čtením textů. V případě, že se jedná o delší text, jistě oceníte skvělou funkci "režim čtečky", která Vás zbaví všech rušivých elementů stránky a ponechá pouze samotný text.

Podporované prohlížeče:

  • Firefox
  • Microsoft Edge

Režim čtečky

Režim čtečky je funkce internetového prohlížeče, která z webových stránek odstraní veškeré rušivé prvky jako jsou tlačítka, reklamy a obrázky na pozadí. Pro lepší čitelnost mění velikost textu, kontrast a rozložení stránky. Vše za účelem co nejkomfortnějšího čtení textu.

Mozilla Firefox funkci čtečky posunula ještě dál a nabízí některé další funkce - např. změnu velikosti písma, barvy pozadí, šířky textového bloku, ale především také funkci předčítání.

Microsoft Edge pak přišel se zajímavým konceptem, kdy text poskládal do sloupců zleva do prava a ne jen pod sebe, jako je tomu v případě Firefoxu. Tento režim oceníte především na dotykových zařízeních, kde se s ním pracuje o mnoho lépe.

Ne všechny stránky lze v tomto režimu zobrazit, proto tuto funkci neočekávejte na všech webových stránkách.

Zapnutí režimu čtečky

Pokud lze stránku přepnout do režimu čtečky, objeví se v adresním řádku ikona otevřené knihy. Po kliknutí na ikonu se Vám stránka přepne do režimu čtečky. Stejným způsobem lze režim také ukončit.

Ukázky webů v textovém režimu naleznete v galerii níže, popřípadě můžete tuto funkci vyzkoušet přímo na našem blogu.

Galerie Obrázků

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz