Měl jsem být grafikem

Měl jsem být grafikem
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Být programátorem není vůbec jednoduché. O co jednodušší by bylo, kdybych místo toho dělal grafiku.

Hned na úvod musím říct, že si práce kolegů grafiků vážím a vím, že ani oni to nemají jednoduché. Ne vždy Vás totiž "políbí" múza zrovna ve chvíli, kdy to nejvíce potřebujete a Vy pak navrhnete design či logo, které klientovi vyrazí dech.

Jenže grafici už netuší, co se děje po odevzdání grafických podkladů a při vlastním nasazování na web. Co všechno klienti po graficích nechtějí (museli by to zaplatit) a naopak to požadují po programátorech. Věřím, že mi v tomhle dá většina programátorů a kodérů za pravdu.

1. Ořez textu

Nejčastějším "problémem" je ořez textu, kdy grafici navrhnou prvky s pevnou délkou či pevným počtem řádků. Ano, vypadá to skvěle, když mají opakované prvky stejnou velikost (např. novinky), ale klient už bohužel nechápe, proč se nezobrazí celá věta a myslí si, že jsme text nevhodně "usekli". Ono se to tam ale bohužel vážně nevleze.

V těchto případech klienta nezajímá, že to tak bylo navrženo grafikem, místo toho si myslí, že jsme to prostě udělali špatně.

2. Ořez fotek

Stejně jako u ořezu textu, i zde grafici navrhují či do náhledů vkládají jeden formát fotek. Nejjednodušší samozřejmě je, když klient dodá fotky přímo v tomto definovaném formátu. Avšak i zde nastává problém - fotky jsou různé, nelze je oříznout a nebo to klient neumí.

V ten moment je tedy na nás, abychom zajistili stejný formát, což naštěstí není úplně problém (tedy pokud místo fotky na šířku klient nenahraje fotku na výšku). Lze to jednoduše řešit pomocí CSS stylů, bohužel ne všechny fotky jsou však "oříznuté" správně.

Opět -> Chyba progrmátora!

3. Grafik navrhnul, programátor udělal, ale klient to tak nechtěl

Již několikrát se mi stalo, že jsem od grafika dostal finální grafiku a vše zpracoval dle návrhu, při následné prezentaci jsem se však od klienta dozvěděl, že některou část takto řešit vůbec nechtěl. Kromě toho, že se tedy jedná o zcela zbytečně provedenou práci se pak s klientem řeší jiný design této části, což jsou samozřejmě práce navíc, které ale klient nechce akceptovat. Je to prostě naše chyba - to my jsme udělali něco, co klient vlastně nechtěl.

Když návrh, tak finální.

4. Jen drobná změna barvy

"Místo oranžové tam dáme modrou." Ano, i tohle jsem již dostal od klienta za úkol. Proč by to měl dělat grafik? Programátor to přeci zvládne. Vždyť je to jen "vybrat a nahradit".

Cesta do pekel je vždy dlážděna dobrými úmysly a toto je jedna z nich.

5. Co když to grafik vzdá?

U jednoho projektu, kde jsme byli pouze subdodavatelé, to grafik doslova vzdal. Jenže my jsme pak web bez grafických úprav, které klient požadoval, nemohli odevzdat. Jednalo se opět "pouze" o změnu barev (viz. předchozí bod) a já byl tehdy nucen porušit své pravidlo a tyto úpravy udělat.

Změna barvy programátorem = desítky hodin navíc při hledání správných odstínů.

6. "Grafického návrhu se nedržte."

S touto větou jsem se osobně setkal již několikrát a vždy mi způsobila jen samé problémy. V momentě, kdy totiž uhnete od grafického návrhu, začnou se kupit nové požadavky na úpravy a z pěkného webu vznikne paskvil. Jenže ono to vždy začíná jen jednou drobnou úpravou a nakonec se kupí požadavek za požadavkem a Vy se dostáváte do začarovaného kruhu. Dokončení webu je samozřejmě v nedohlednu.

Opravdu neexistuje nic horšího.

7. Více verzí

Již několikrát se mi stalo, že jsem od klienta dostal finální verzi grafiky, podle které se udělal celý web. Při předání se ale nakonec ukázalo, že jsem nedostal finální verzi a nebo že některé stránky chtěl klient řešit podle jiné verze. Tu jsem však samozřejmě nikdy neviděl. Srovnávat více verzí grafických návrhů do finálního uceleného konceptu je velice náročné a většinou se vždy něco přehlédne.

Opět, i zde je to jen a pouze naše chyba! To my jsme přece udělali web podle jiného grafického návrhu. A to i přesto, že jsme byli několikrát ubezpečeni, že se jedná o finální verzi.

8. Více grafiků

Stejně jako u více verzí grafického návrhu, problém nastává i v případě, že začne do grafiky zasahovat více grafiků - například autor webu a celého konceptu a pak ještě grafik klienta, který dělá "úpravy". Jelikož weby dělám již opravdu dlouho, dokážu spoustu konceptů, které autor navrhnul pochopit a argumentovat, proč tomu tak je. Nakonec se tedy dostávám mezi dva grafiky, kdy každý z nich prosazuje své řešení.

Já chci jen krásný a funkční web.

 

Závěr

Jak jsem jž zmínil v úvodu, práce grafiků si nesmírně vážím a rozhodně ji nechci nijak zlehčovat. Cílem dnešního článku jim bylo spíše přiblížit, co všechno se ještě děje po odevzdání jejich práce. Jak moc klient do grafiky zasahuje a proč může web nakonec vypadat úplně jinak, než jak ho grafik původně navrhl.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.