- Napsal(a) Václav
- Zveřejněno v Ze života ajťáka
- Číst 3360 krát
- Tisk
Z programátorského života - studium
Studium nekončí posledním dnem na škole ani nástupem do práce, jak si mnozí mylně myslí. Ve většině případů je nutné se vzdělávat i nadále. V případě programátorů či ajťáků je pak tato nutnost ještě mnohem důležitější a časově náročnější, než si vůbec kdo dokáže představit.
Možná si teď říkáte, že nemám pravdu a že i Vy se musíte ve své profesi neustále vzdělávat, ale v IT jde pokrok dopředu tak rychle, že to, co platilo před rokem, dnes již bohužel neplatí. Stačí si zavzpomínat na poslední 4 roky a příchod smartphonů, kdy se začal kompletně měnit způsob práce každého z nás. Počítače začínají ustupovat a stále více lidí řeší většinu svých věcí pomocí chytrých zařízení.
I já tento článek píši primárně na smartphonu.
Rozvoj se nesmí nijak podceňovat - já osobně všechny tyto trendy poctivě sleduji, testuji nejrůznější technologie a také detailně studuji vybrané technologie. Díky tomu mohu dnes dělat to, co dělám a nestydět se za svou práci.
Dnes už se softwarový vývoj mobilních aplikací "zpomalil", což však neznamená, že je možné povolit se studiem, sebevzděláváním či rozvojem. Naopak je třeba se rozvíjet i nadále. Z toho důvodu se Vám dnes pokusím přiblížit, jak vypadá můj studijní týden, co jsem za tento rok již zvládl a co plánuji na příští rok.
Studijní týden
Ano, každý týden obětuji několik hodin svého volného času samostudiu. Je to mnohem efektivnější způsob, než si odkládat materiály na později a zkoušet se studiu věnovat několik dní v měsíci (často není čas ani prostor, takže se k mnoha věcem nakonec vůbec nedostanete).
Osobně se snažím cca 1 hodinu denně věnovat přečtení internetových zdrojů, které pravidelně sleduji. Je jich docela dost a z velké části se jedná o zdroje zahraniční. Aby mi nic neuniklo, používám aplikaci Feedly, která mi všechny zdroje sdružuje přehledně na jednom místě.
Kromě toho se snažím alespoň 1x za 14 dní vytvořit nějaký script/prográmek, který řeší některý z klientských či interních úkolů. Původně jsem chtěl tyto scripty uveřejňovat také zde na blogu, ale to se mi bohužel prozatím nedaří. Je to jeden z bodů, které chci do budoucna zlepšit.
Dlouhodobé studium
Kromě krátkodobého studia každý programátor studuje také různé metody vývoje v rámci své specializace. V mém případě se jedná především o programovací jazyk PHP, u kterého se teď zaměřuji na novou verzi PHP7. Dále pak Less, Git či CI (uvedl jsem pouze hlavní směry, kterými se aktuálně ubírám, reálně je toho samozřejmě mnohem víc).
Kromě technických znalostí se snažím rozvíjet také své osobní vlastnosti. Aktuálně se nejvíce věnuji řízení času a produktivitě, což je velice složité téma, kterým se zabývám již několik let.
Školení a konference
Kromě samostudia se účastním také různých školení a konferencí. Ne vždy se mohu zúčastnit přímo, ale naštěstí se spousta konferencí přenáší online streamem nebo se dá zhlédnout záznam.
Tento rok jsem se prozatím stihl zúčastnit jen jednoho, zato však dvoudenního školení. Online jsem se pak zúčastnil velkého množství webseminářů, jejich množství se snad ani nedá spočítat. U konferencí mám pak již lepší osobní výsledek - zúčastnil jsem se 4 konferencí osobně a dalších 4 online. Osobní účast je samozřejmě vždy mnohem lepší - kromě skvělé atmosféry se můžete potkat přímo s přednášejícími a poznat kolegy z branže.
Pokud máte možnost, účastněte se konferencí vždy osobně.
Závěr
Jak vidíte, studiu věnuji poměrně dost svého volného času, občas si však říkám, že bych ho potřeboval ještě víc, a to především na praktické testování. Teorie je pěkná věc, ale praxi se nic nevyrovná.
Neustálé vzdělávání se stalo doslova mou nedílnou součástí a jen díky němu mohu svým klientům nabídnout to nejlepší. Je však nutné si uvědomit, že je to obrovský žrout volného času a je tedy nutné mít dobré rodinné zázemí.
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.