Microsoft Edge pro Linux - otestovali jsme za vás

Microsoft Edge pro Linux - otestovali jsme za vás
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Ano, peklo nejspíše zamrzlo a začalo v něm sněžit. Microsoft uvádí nový internetový prohlížeč Edge pro Linux. Prozatím primárně pouze pro testování, což ale znamená, že jsme se do toho pustili i my a nový linuxový internetový prohlížeč pro vás otestovali.

Když Microsoft oznámil ukončení vývoje Internet Exploreru a vývoj nového internetového prohlížeče Microsoft Edge, který bude mít základ (jádro) postaven na Chromiu, bylo jen otázkou času, kdy Microsoft přijde s prohlížečem také pro Linux. Poprvé se o vývoji linuxové verze začalo mluvit přibližně před třemi lety a nyní je již k dispozici testovací verze.

Instalace

Microsoft připravil instalační balíčky v .deb a .rpm formátu. Díky tomu je Microsoft Edge k dispozici pro nejrozšířenější linuxové distribuce. Popřípadě si můžete přidat repositář od Microsoftu:

Po instalaci naleznete ikonu Microsoft Edge s výrazným “DEV”, aby bylo všem jasné, že ne vše musí na 100 % fungovat.

Microsoft Edge na Linuxu

Díky jádru Chromium běží Microsoft Edge velice rychle a internetový prohlížeč nabízí vše, na co jste běžně zvyklí z Google Chrome.

V případě rozšíření do prohlížeče, Microsoft Edge nepoužívá primárně Chrome web store s obrovským množstvím rozšíření, ale vlastní Microsoft store, který prozatím obsahuje jen relativně málo rozšíření. Stačí však navštívit Chrome web store a jakékoli rozšíření jednoduše nainstalovat.

Microsoft přišel rovněž s novou zajímavou funkcionalitou nazvanou “kolekce”, která slouží k ukládání stránek. Na webové stránky však nenahlíží jako na záložky, ale jako na obsah k dalšímu (pozdějšímu) použití. Tato funkcionalita bude ideální pro studenty či copywritery pro přípravu materiálů.

Během testování jsem narazil také na pár funkcí, které nefungovaly - jednalo se například o přihlášení účtu, což bude ale zcela jistě před spuštěním zprovozněno. Ostatní však fungovalo dobře, rychle a bezproblémově. Důležité také je, že mi prohlížeč ani jednou nespadnul, a to ani při přehrávání videí.

Určitě se tedy jedná o zajímavý produkt, má však svá “ale”.

Má Microsoft Edge šanci na Linuxu prorazit?

Osobně nepočítám s nějakým výrazným rozšířením Microsoft Edge na Linuxu. Přeci jen má většina uživatelů na Linuxu předinstalován Firefox či používají přímo Google Chrome či Chromium. Microsoft Edge tak jde do (pro Microsoft) nepřátelského prostředí, kde hrají prim jiné prohlížeče.

Jediný důvod k použití vidím v případě, že používáte primárně Windows a Microsoft Edge a chtěli byste synchronizovat prohlížeč mezi platformami. I od toho tu ale máte Google Chrome, který navíc propojí i váš mobilní telefon.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.