Moje DPO - aplikace pro cestování po Ostravě

Moje DPO - aplikace pro cestování po Ostravě
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

Dopravní podnik Ostrava jako jeden z prvních městských dopravců kompletně zrušil papírové jízdenky. Jednou z možností, jak nyní nakoupit jízdenky na ostravské MHD je aplikace Moje DPO, kterou jsme za Vás vyzkoušeli.

Možnosti nákupu jízdenek v Ostravě

1. Kreditní jízdenky

Tuto volbu využívají nejčastěji místní při pravidelných cestách po Ostravě. Pokud cestujete do Ostravy spíše výjimečně, tuto možnost s největší pravděpodobností nevyužijete.

 • vhodné pro obyvatele Ostravy
 • vhodné při pravidelném cestování MHD
 • nevhodné pro jednorázové cesty
 

2. ODISka

Obyvatelé Moravskoslezského kraje mohou rovněž využít ODISky, která umožňuje cestovat a platit ve všech spojích MSK zapojených do tohoto systému.

 • Vhodné pro obyvatele MSK
 • Vhodné při pravidelném cestování pomocí MHD či vlaků
 • nevhodné pro jednorázové cesty
 

3. SMS jízdenka

SMS jízdenka je jednou z nejpraktičtějších možností, jak jednorázově nakoupit jízdné. Prakticky všichni dopravci již SMS jízdenky nabízejí a nejčastěji je využívají právě turisté při svých jednorázových cestách. Problém nastává pouze v případě, že máte z důvodu bezpečnosti zakázány premium SMS, pomocí kterých se jízdenky kupují.

 • univerzální a jednoduché řešení
 • delší časy
 • premium SMS nemusí být povolené
 • čekání, než jízdenka dorazí
 

4. Platební karta

O platbě jízdenek pomocí platební karty jsme na našem blogu psali již před třemi lety a v samostatném článku jsme toto téma poměrně detailně rozebrali. Z bezpečnostních důvodů používání platebních karet v MHD rozhodně nedoporučujeme. Navíc, při plně obsazeném vozidle může dojít k Vašemu nechtěnému “natlačení” do blízkosti terminálu, čímž dojde k opětovnému odbavení (o této problematice informuje také samo DPO). Pokud i přesto chcete platbu kartou v MHD využívat, ujistěte se, že je Vaše karta chráněna RFID ochranou - ať už pomocí obalu na kartu nebo například pomocí speciální peněženky.

 • univerzální a relativně jednoduché řešení
 • bezpečnost (možnost krádeže či zneužití platební karty třetí osobou)
 • pomalé načítání
 • opakované stržení platby
 • limity osob
 

5. Mobilní aplikace Moje DPO

Tuto aplikaci si dnes detailně rozebereme. Jelikož cestujeme poměrně často a mobilní aplikace využíváme prakticky při každé cestě (viz série o aplikaci Můj Vlak od Českých drah), máme s těmito aplikacemi bohaté zkušenosti.


Co aplikace nabízí:
(informace převzaty z Google Play Store)

 • okamžité zobrazení nejbližší zastávky a odjezdů z ní
 • rychlé vyhledání nejbližšího spojení
 • detail spojení z místa, kde se nacházíte až do cíle Vaší cesty
 • neustále aktualizovaná data o výlukách a jiných mimořádnostech
 • nákup jízdenek (od 45 minut až po 7 dnů)
 • čerstvé informace o výlukách v Ostravě
 • aktuální informace z DPO a Ostravy
 • odeslání připomínek a podnětů přímo na zákaznický servis DPO

První spuštění

Pro správnou funkčnost aplikace je potřeba si nejprve vytvořit účet. Pokud máte smartphone s Androidem, je nejjednodušší variantou použít stávající Google účet. Účet lze vytvořit také pomocí emailu (na uvedený email Vám pak budou zasílány doklady o platbě).

Při prvním spuštění Vás aplikace požádá o zjištění polohy. Všem doporučuji vždy dobře zvážit, co které aplikaci povolujte - méně je někdy více. Pokud zjištění polohy jednorázově zablokujete, aplikace Vás bude opakovaně o toto povolení žádat, dokud jí ho neudělíte či nadobro nezablokujete (za mě se jedná o nějaký bug, který bude snad brzy opraven).

Aplikace požaduje zjištění polohy, jelikož úvodní stranou aplikace je mapa nejbližších zastávek a odjezdů

Vyhledání spojů MHD

Vyhledání spojů je sice poměrné jednoduché, ale také zcela nedostačující. Aplikace vyhledává pouze aktuální spojení a aktuální odjezdy. Pokud se však chcete na spoj pouze podívat či si naplánovat trasu na výlet, tato aplikace Vám již nepomůže. Jediné, co nabízí, je možnost zobrazení (lépe řečeno stažení) aktuálního jízdního řádu v PDF, ve kterém si už musíte požadované informace dohledat sami.

Pro návštěvníka Ostravy je pak k dispozici ještě detailní mapa spojů.

Osobně v tom vidím velký nedostatek celé této aplikace a doufám, že ho vývojáři brzy odstraní. Navíc, pokud si budete chtít vyhledat nějaký spoj a nebudete mít povolen přístup k poloze, aplikace Vám bude neustále padat. Přitom by stačilo, aby bylo možné vybrat počáteční a cílovou zastávku, stejně jako to známe z jiných aplikací

Platba jízdného

V aplikaci Moje DPO máte rovněž možnost výběru jednotlivých jízdenek, a to včetně informací o času a ceně. Pokud cestujete ve skupině, můžete zakoupit všechny jízdenky najednou a zaplatit přes platební bránu.

Nákup jízdenek funguje opravdu rychle. Okamžitě po platbě naleznete ve svém emailu daňový doklad. Nastoupit do MHD však nemůžete.

2 minuty čekání

Po nákupu jízdenky nemůžete okamžitě nastoupit do MHD, a to přes to, že máte v ruce (emailu) daňový doklad. Aplikace Vás informuje o tom, že jízdenky začnou platit až po 120 sekundách a Vám tedy nezbyde nic jiného, než koukat na odpočet a pravděpodobně také na odjíždějící autobus či tramvaj.

Proč musíte před nástupem do MHD čekat 2 minuty, jsem se bohužel nikde nedočetl. Tato informace není uvedena ani v obchodních podmínkách. V dnešní době online plateb je toto chování značně matoucí a pokud spěcháte, může to být i velkou komplikací.

 

Závěr

Aplikace Moje DPO je skvělou možností pro nákup jízdenek pro MHD Ostrava. Rozhodně mnohem bezpečnější, než platba kartou. Zatím má ale bohužel také své mouchy.

Nákupní proces funguje poměrně svižně, tedy pokud si odmyslíte 2 minuty povinného a v dnešní době i nesmyslného čekání. Toto je však jediné, co bych na aplikaci pochválil.

Vyhledávání spojů, ergonomika ovládání a pády aplikace jsou neduhy, které zbytečně tuto aplikaci shazují. Doufám, že vývojáři budou na aplikaci i nadále aktivně pracovat a nejen že opraví aktuální chyby, ale také doladí funkce a ergonomiku. Jedině tehdy se z aplikace stane velice užitečný nástroj, který začnou využívat nejen obyvatelé Ostravy, ale také turisté či občasní návštěvníci z blízkého okolí.

Galerie Obrázků

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz