Recenze: Acer TravelMate Spin B118

Recenze: Acer TravelMate Spin B118
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Pro většinu uživatelů je jedním z hlavních kritérií při nákupu notebooku cena. V dnešní recenzi si představíme profi notebook s cenou do 10 000 Kč.

Konfigurace:

  • CPU: Intel Pentium N4200
  • RAM: 4GB
  • HDD: 64GB
  • Rozlišení: 1920x1080px
  • Display: 11.6"

ChromeBook

Již v předchozím článku jsem zdůrazňoval rozšířenost ChromeBooků a směřování dat primárně do cloudu. I tento notebook počítá se zapojením do cloudu, přestože je vybaven 64GB harddiskem. Výrobce (Acer) tento notebook cílí převážně na učitele, kteří jej budou moci využívat k výuce a přípravě materiálů. Pro studenty pak nabízí obdobný model Acer Spin 1 a další.

V případě Windows 10 je však potřeba počítat s nákupem licence Office 365, která Vám zajistí plnohodnotné propojení do cloudu.

Výbava

Některým uživatelům by se mohla zdát konfigurace nedostatečná, ale na běžnou práci to bohatě stačí, a to nejen pro profesory. Nespornou výhodou je rozhodně malá konstrukce - 11.6" notebook je opravdu hodně malý, přesto se na něm velice dobře pracuje. Klávesnice je pak i na tak malém prostoru velice dobře provedená a píše se na ní dobře i mně.

Notebook je vybaven dotykovým displajem, což je v dnešní často standard (já osobně ho však nevyhledávám). Kromě toho je vybaven také dotykovým perem, které v kombinaci s Microsoft Office vytvoří dokonalý nástroj pro prezentace.

Možnosti notebooku rozšiřuje jeho konvertibilní provedení, které umožňuje jeho další efektivní využití.

Velmi silnou stránkou tohoto notebooku je baterie, která Vám zajistí provoz i na víc jak 11 hodin, což je u tak levného notebooku zcela nečekané.

Modelová řada TravelMate patří mezi profi řady notebooků Acer. Tomu odpovídá i precizní zpracování a konstrukce, kterou by šlo přirovnat spíše k Think Padům, než supertenkým moderním notebookům.

Windows 10

Notebook TravelMate Spin B118 je dodáván s Windows 10 Pro. V této konfiguraci funguje vše hezky svižně, ale nezkoušel jsem plnohodnotné zatížení. Co jsem však vyzkoušel a s čím jsem si hrál déle, byly možnosti dotykového pera a integrace s Windows 10. Zde je třeba říci, že toto propojení funguje vážně skvěle a posouvá možnosti notebooku zase o něco dál.

Práce s dotykovým perem mi přijde efektivnější, než práce se samostatným dotykovým displajem. Navíc si tak monitor zbytečně "neoťapete".

Linux

Jak už je o mně známo, u Windows dlouho nevydržím a ani v tomto případě tomu nebylo jinak. Linux zde funguje dokonale, a to jak v případě dotykové obrazovky, tak dotykového pera. Já pak zašel ještě o trochu dál - neinstaloval jsem žádnou velkou linuxovou distribuci, ale pouze čistý Debian a následně grafické prostředí i3.

Linux je v této konfiguraci velice nenáročný a pokud si s ním trochu vyhrajete, získáte opravdu výkonný notebook, který Vám bude stačit nejen ke studiu, ale také k plnohodnotné práci.

Notebook v provozu (testování)

Od tohoto notebooku jsem původně moc neočekával. Měl jsem jej primárně za mobilní kancelář, a to především díky dobré výdrži baterie. Díky tomu, že jsem si však "vyhrál" s Linuxem a zvolil velice nenáročné, zato však efektivní prostředí, získal jsem velké množství výkonu, které by si jiné moderní prostředí plné efektů vzalo.

Procesorově byl Linux vždy velmi nenáročný, takže se čtyřjádrový procesor Intel Pentium N4200 dost fláká. Čtyřgigová operační paměť (RAM) je na tom velice podobně - po startu notebooku je obsazených pouhých cca 200M a při práci jsem se zatím nedostal přes 2G. Stále mám tedy dostatek volného výkonu.

U Windows jsem psal v předchozím článku, že pro provoz je potřeba vždy alespoň 64GB harddisk. Linux mi po nainstalování systému a všech aplikací (Firefoxu, Gimpu a dalších) zabírá pouhé 3GB.

"Opravdu, zcela nenáročný systém."

Baterie a uspávání funguje na výbornou - baterie vydrží opravdu 11 hodin. Systém se uspává prakticky okamžitě, stejně tak notebook je probuzen do vteřiny.

"Linux je perfektní operační systém pro všechny počítače - pro nové i staré, výkonné i ty slabší."

Závěr

Tento notebook Vás určitě příjemně překvapí. Cílení na učitele je určitě dobrý nápad a notebook tak nabídne spoustu možností, díky kterým budou studenti učitele milovat. U učitelů to však samozřejmě nekončí - využít jej může opravdu každý. Na práci se pak bude hodit primárně linuxářům, kteří si jej vyladí podle svých představ.

V případě použití Windows 10 vše funguje rychle, ale v porovnání s Linuxem je Windows o dost větší žrout výkonu, který při složitější operaci chybí. Výhodou Windows 10 je určitě dotykové pero, které umožňuje mnohem větší možnosti při práci s poznámkami či prezentacemi.

Acer tímto notebookem cílí primárně na učitele, jelikož se jedná o levný notebook, který mohou plně využit při svých prezentacích či vysvětlování školního učiva. Notebook je tedy vhodný především pro digitalizaci školství, ale využijí ho i lidé, kteří shánějí levný a mobilní notebook na cesty.

 

Foto použité v článku: zdroj acer.cz

 

Galerie Obrázků

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz