Kira testuje: kočkolit Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite

Kira testuje: kočkolit Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite je ultra-bentonitové jemnozrnné hrudkující stelivo s výtečnými absorpčními schopnostmi a dlouhou životností. Kočky by prostě kupovaly Brit Fresh.

Díky své jemné textuře a částicím o velikosti 0,5 - 2 mm je Brit Fresh for Cat Excellent Ultra Bentonite pro kočky extrémně příjemný a žádoucí - vytváří přirozené prostředí pro vykonání denní potřeby a zároveň je vhodný i pro citlivé kočičí tlapky. Bentonit má vynikající absorpční vlastnosti a pohlcuje nejen tekutiny, ale i nepříjemné pachy. Tekutina je bezpečně uzamčena uvnitř hrudek, čím dochází k zamezení množení bakterií. Hrudky jsou stabilní a kompaktní, díky čemuž je spotřeba steliva Brit Fresh v porovnání s jinými kočkolity podstatně nižší.

Brit Fresh for Cats Excellent Ultra Bentonite seženete například na PETHOME a jeho běžná cena se pohybuje okolo 85 Kč/5 kg nebo 150 Kč/10 kg.

Má zkušenost:

Dlouhou dobu jsem hledala bentonitové stelivo, které by se alespoň částečně vyrovnalo mému milovanému dřevěnému Cat's Best Öko Plus. Po ne příliš zdařilém pokusu s Tigerino Canada Sensitive jsem se rozhodla, že už nebudu riskovat a pročetla jsem si veškeré dostupné recenze nejoblíbenějších bentonitových kočkolitů na našem trhu. Brit Fresh vyšel z většiny z nich jako vítěz, takže jsem se rozhodla, že mu dám taky šanci.

Na pohled i na omak je Brit Fresh opravdu velice příjemný - malá zrníčka jsou krásně jemná, takže jsou vhodná i pro ty nejcitlivější kočičí tlapky. Navíc je bez jakékoli přidané vůně, což je pro mne vždy velké plus (osobně příliš neholduji ovoněným kočkolitům). Kočkám se Brit Fresh také okamžitě zalíbil - Kira ho musela hned slavnostně pokřtít a Felix se v něm s radostí vyválel (ano, jen pár minut poté, co si ho Kira označkovala). Přijímacím řízením tedy Brit Fresh prošel, teď jen, aby si vedl dobře i v praxi.

Nebudu Vás dlouho napínat, Brit Fresh u nás doma prošel na výbornou a svrhl z prvního místa i dosud neporazitelné Cat's Best Öko Plus. Zpočátku jsem kočkám dávala na výběr - do jedné toalety jsem nasypala Brit Fresh a do druhé Cat's Best Öko Plus, ale záhy jsem zjistila, že kočky preferují jen jeden druh steliva, a to právě Brit Fresh. Za celý týden navštívily toaletu s Cat's Best Öko Plus pouze jednou a to zřejmě jen proto, že se jim vedlejší toaleta zdála příliš znečištěná. Kočky si prostě vybraly jasně.

Co se týče hrudkování, prašnosti a pohlcování pachů, tady jsme byli spokojeni především my. Na stelivu Cat's Best Öko Plus bylo skvělé hlavně to, že ho šlo splachovat do toalety a dobře pohlcovalo pach moči. Hrudky jsem mohla házet přímo do koše a vynést klidně až za několik dnů, nic nebylo cítit. U výkalů už to bohužel taková sláva nebyla, vždy jsme poznali, že někdo vykonal potřebu a smrad se následně linul celým bytem. Možná i právě proto nás Brit Fresh tak překvapil - jeho schopnost pohlcovat jakékoli pachy je opravdu excelentní. To, že šly kočky na velkou jsme poznali jen podle jejich typického škrábání na zeď toalety. Žádný smrad, výkaly hezky obalené v jemném písku... Co víc si přát?

Pochválit musím samozřejmě i jeho schopnost vázat tekutiny. Pokud dáte do toalety dostatečně vysokou vrstvu a nemáte kočku "hraboše", kočkolit Brit Fresh vytvoří z moči kompaktní a pevnou hrudku, která se dá lehce odstranit pomocí lopatky. Rovněž se mi líbí, že moč neproteče až na dno, jak tomu bývá u jiných bentonitových kočkolitů zvykem, ale hrudka se vytvoří už někde v polovině. Právě z toho důvodu je potřeba neustále udržovat vysokou vrstvu steliva v toaletě (cca 7 cm), v opačném případě se Vám taky může stát, že se Vám moč rozlije po dně a vytvoří "blátíčko". Pozitivní je, že ani po týdnu každodenního používání kočkolit sám o sobě nijak nesmrdí.

Užitnost kočkolitu Brit Fresh je trochu nižší, než u stejně objemného steliva jiné značky. Jedno 5kg balení mi při dvou kočkách vydrží přesně sedm dní, poté už škrábeme po dně. Když si vezmu, že za měsíc vypotřebuji zhruba dvě 10kg balení, dostávám se na průměrnou cenu něco kolem 300 Kč za měsíc a to rozhodně není málo. Za 499 Kč už koupím 40l pytel Cat's Best Öko Plus, který mi při dvou kočkách vydrží minimálně 3 měsíce.

Výhody:

 • jemnozrnné stelivo, vhodné i pro citlivé kočičí tlapky
 • přírodní ultra bentonit, šetrný k životnímu prostředí
 • antibakteriální
 • téměř nepráší (pouze při úklidu toalety a i to jen minimálně)
 • skvěle hrudkuje, hrudky jsou pevné a dobře se vybírají
 • skvěle pohlcuje všechny pachy, ale sám nesmrdí
 • bez vůně

Nevýhody:

 • rychle ubývá (5kg balík mi při dvou kočkách vydrží pouze jeden týden)
 • vyšší pořizovací cena (cca 150 Kč/10 kg)
 • nutná vyšší vrstva steliva, jinak se moč "rozlévá" po dně
 • trochu se vynáší

Vyhodnocení:

Musím říci, že ačkoli jsem byla v minulosti zásadně proti bentonitovým podestýlkám, kočkolit Brit Fresh mě velice mile překvapil a otevřel mi v tomto směru oči. Skvěle hrudkuje, dokonale pohlcuje pach moči a výkalů a kočky ho milují. Cena je sice vzhledem k nízké užitnosti trochu vyšší, ale mně to za všeobecnou pohodu u nás doma stojí.

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.