Kira testuje: křemelinové stelivo pro kočky Caty

Kira testuje: křemelinové stelivo pro kočky Caty
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Značka Caty spadá pod českou společnost AKINU, jež se zabývá výrobou a distribucí chovatelských potřeb. V jejich nabídce naleznete nejen produkty s označením economy, ale i produkty prémiové a superprémiové. Značka Caty zahrunuje nejen křemelinové stelivo, ale také granule, konzervy a kapsičky pro kočky.

Caty je přírodní a ekologické hrudkující stelivo pro kočky na bázi křemeliny, které je vyrobeno novou moderní technologií. Stelivo Caty vyniká především svými jedinečnými absorpčními vlastnostmi, kdy dokáže pohltit nejen tekutiny, ale i nežádoucí pachy. Velkou výhodou pak je, že ačkoli je stelivo Caty lehčené (má pouze 2/3 hmotnosti běžných bentonitových podestýlek), neulpívá na zvířecí srsti.

Velikost granulátu steliva Caty byla záměrně zvolena tak, aby vytvářel pevné hrudky a co nejefektivněji obaloval kočičí exkrementy, čímž se spotřeba steliva snižuje na minimum. Stelivo Caty je pak vhodné nejen pro kočky, ale i jiné domácí mazlíčky (myši, křečky, želvy, ptáky atd.).

Caty křemelinové stelivo pro kočky koupíte například v síti prodejen Albert a běžná cena za balík o velikosti 5 l se pohybuje okolo 55 Kč. Na internetu lze koupit i ekonomicky výhodné 20l balení za cenu okolo 180 Kč.

Má zkušenost:

Nevím, kde udělali soudruzi z NDR chybu. Když jsem si balík steliva značky Caty nesla domů, byla jsem z něj opravdu nadšená. Cena byla velice příznivá, 5l balík byl oproti bentonitovým stelivům opravdu citelně lehčí a popis na obalu mě naplňoval nevídaným optimismem. Pokud by se tento kočkolit u nás doma osvědčil, svrhl by z pomysleného piedestalu i můj oblíbený Brit Fresh.

To byla teorie, praxe byla bohužel trochu jiná. Výměna kočkolitu probíhala na výbornou - písek byl krásně jemný a okamžitě kočky zaujal. Sice bych mohla stelivu Caty vytknout, že při výměně trochu práší, ale to každý, byť sebelepší kočkolit. Při prohrabávání už to naštěstí taková hrůza nebyla. Do této chvíle bylo tedy vše v naprostém pořádku.

Problém nastal ve chvíli, kdy bylo nutné uklidit "hrudku" s močí. Zabořila jsem lopatku do písku a začala ho opatrně prosívat. Co to? Nevěřícně koukám do bedýnky, pak se zvednu a jdu si zkontrolovat popis na obalu. Opravdu nejsem blázen, na obalu vážně stojí velkými písmeny slovo HRUDKUJÍCÍ. Zkouším to tedy znovu, opět se stejným výsledkem - celé stelivo propadá lopatkou a deklarovaná hrudka nikde. Propadám panice. Neexistuje nejmenší šance, že bych ta miniaturní zrníčka s močí vybrala z toalety úplně. Chvíli se o to snažím, ale nakonec rezignuji a kočkolit pouze promíchám. Snad si toho kočky nevšimnou.

Kočky si toho všimly. Jak jinak. Druhý den mi dávají u záchodu škrábáním najevo, že bych jim ho měla uklidit. No jo, ale jak? Hrabu se v kočkolitu lžící a snažím se vybrat co nejvíce znečištěných zrníček. Po dvaceti minutách odhazuji lžíci a odfrknu si. Tenhle kočkolit mi byl čert dlužen! Úzkostlivě pozoruji kočky. Zdá se mi to nebo opravdu chodí na záchod méně než obvykle? Modlím se, aby se nenaštvaly a nedaly mi ten zatracený kočkolit "sežrat".

Po třech dnech marných pokusů vyčistit kočičí toaletu tato odysea naštěstí končí. Ze Zoohitu mi přišla záchrana v podobě Tigerino Nuggies a kočkolit Caty letěl do koše. Sbohem Caty, už nikdy více!

Výhody:

  • 100% přírodní kočkolit
  • lehčený granulát (nepronese se tolik)
  • nízká cena (cca 55 Kč/5 l)
  • dobrá dostupnost (např. v síti prodejen Albert)
  • dobře pohlcuje pachy (moči i výkalů)

Nevýhody:

  • vůbec nehrudkuje
  • poměrně dost práší (hlavně při výměně kočkolitu)
  • křemelina obecně dráždí dýchací ústrojí, neměla by se vdechovat

Vyhodnocení:

Říct, že mě stelivo Caty zklamalo, byla bych extrémně mírná. Čekala jsem hodně a možná právě proto jsem nedostala nic. Méně než nic. Kočkolit Caty je na omak velice příjemný a překvapivě velice dobře pohlcuje jakékoli pachy (přirovnala bych ho k Brit Fresh, ten si však v tomto případě vede ještě o trochu lépe). Problém je, že vůbec nehrudkuje, takže máte v podstatě dvě možnosti - buď se hrabat v kočkolitu lžící jako magor a nebo každý den nasypat do bedýnky čistý kočkolit. Ani jedna z těchto možností pro mne bohužel není přijatelná.

A jakou zkušenost máte se stelivem Caty Vy? Hrudkuje Vám? Dejte mi vědět, ať vím, jestli to nebyla jen vadná šarže.

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.