Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti

Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Do kin zavítal nový film ze světa DC Comics. Jak již název napovídá, děj se bude točit kolem dvou nejslavnějších hrdinů - Batmana a Supermana, kteří nebudou bojovat pouze na život a smrt, ale především o přízeň diváků. Jak tento souboj dopadl?

Zápletka

Poprvé se děj netočí pouze kolem jednoho hrdiny, ale hned tří. Pro filmy ze světa DC Comics je to novinka (u Marvel Comics je to pak přesně naopak - viz. např. Avangers). V tomto filmu se kromě Batmana a Supermana setkáte taky s Wonder Woman. V příběhu pak budou zmíněni ještě další hrdinové, kteří však nejsou pro tento děj důležití.

Děj se odehrává 2 roky po ději z filmu "Muž z oceli" (Man of Steel), kdy byl velká část Metropolis zničena v boji Supermana s generálem Zodem. Během tohoto boje zahynula spousta nevinných lidí, včetně zaměstnanců Wayne Enterprises. Bruce Wayne byl samozřejmě u toho a viděl, jakou mocí Superman vládne a jak jednoduše by mohl zničit nebo ovládnout celou zemi. Právě proto se také rozhodl, že jej musí Batman zničit jako první.

Kdo zná původní komiksy, ten určitě tuší, jak tento souboj dopadne. My to samozřejmě prozrazovat nebudeme, nechceme Vás připravit o skvělý zážitek.

Pozor, další část obsahuje spoilery!
Pokud jste film ještě neviděli, přeskočte až na závěr.

Batman vs. zákon

Batman znatelně zestárl a já jsem velice zvědav, jak na tento fakt budou scénáristé navazovat v dalších filmech. Druhý název filmu totiž zní "Úsvit spravedlnosti", což má značit ustanovení tzv. "Ligy spravedlivých", takže je třeba počítat také s velkou účastí Batmana.

Batman je mnohem drsnější a se zločinci si rozhodně nebere servítky - se ztrátami na životech zločinců se prostě musí počítat. Sám Batman pak přiznává, že jeho metody patří spíše na stranu zločinců. Z tohoto důvodu proti němu také zasáhne Superman.

Kromě toho je na tom Batman špatně také psychicky - trápí jej noční můry, v myšlenkách se neustále vrací nejen ke smrti svých rodičů, ale také k hrozbě Supermana. Tento psychický teror jej burcuje k souboji se Supermanem, a to i přes to, že tuší, že to bude jeho poslední boj. Alfred je pak k jeho osudu více než laxní - tato postava se scénáristům rozhodně moc nepovedla.

Superman vs. USA

Superman je pro lidstvo ztělesněním pravého hrdiny, vzhlíží k němu celá Země. Bohužel se některé jeho boje neobešly bez ztrát na lidských životech a nejen z tohoto důvodu roste vůči němu mezi některými občany nelibost.

Vládě se zase nelíbí mezinárodní působnost Supermana. Ten totiž pomáhá všude, kde je potřeba a ne jen tam, kde je to politicky vhodné. Proto jej vláda předvolá, aby se ideálně podvolil dohledu USA. V tomto případě je hlavní postavou jistá senátorka, ale jak jistě tušíte ze seriálu House of Cards (který jsme doporučovali v tomto článku), v Americe řada politiků a lobbistů nejedná přímo, ale pouze "tahá" za šňůrky - ani zde tomu není jinak.

Daily Planet

Superman je neodmyslitelně spjat s novinami Daily Planet, kde pracuje Lois Lanová a Clark Kent. I v tomto filmu mají tyto noviny své místo. Bohužel se prozatím žádnému scénáristovi nepodařilo klasické noviny převést do dnešní doby online médií.

Poznámka: Nevím, jak Vám, ale nám zrzavá Lois fakt nesedí.

Wonder Woman

Posledním ze superhrdinů je Wonder Woman, která velice ladně vplula do děje a po celou dobu nás příběhem provázela. Do hlavní linie pak zasáhla až ke konci filmu. Scénáristé si s tímto krokem otevřeli cestu k dalšímu filmu, kde bude hlavní postavou.

Poznámka: Osobně se mi tato postava úplně nezdála v bojových scénách. Kromě pár velmi divných póz (jinými slovy - stála tam jak "trubka"), jí mohli maskéři udělat alespoň pár šrámů, jelikož rány utržila. Takto působí jako nezničitelná hrdinka.

Lex Luthor

Za prvé - Lex má dlouhé vlasy (spoiler: přijde o ně až na konci), což je pro něj tak atypické, že jsme si na to nemohli vůbec zvyknout. Za druhé - dokázal velice dobře zúročit svou genialitu a šílenství zároveň, díky čemuž se můžete těšit na velmi zajímavé scény.

Liga spravedlivých

Jak jsem již zmiňoval výše, tento film si chystá prostor pro uvedení Ligy spravedlivých, ve které najdete všechny hrdiny DC Comics. V tomto filmu jsou zmíněni pouze tři a všichni blbě:

1. Flash - zde je obrovská škoda, že neobsadili postavu Flashe ze stejnojmenného seriálu
2. Aquaman je černovlasý (PROČ?)
3. Kyborg je pokusný subjekt, ne syn doktora Stona (???)

Doufám, že až se začne natáčet film o Lize spravedlivých nebo o jednotlivých hrdinech, budou tyto drobné chyby opraveny.

Závěr

Film doporučujeme na 100 % všem. Efekty jsou skvělé, děj je výborný - nudit se rozhodně nebudete. Ve filmu narazíte na spoustu drobných narážek na informace ze světa DC Comic, které však zaznamená a pochopí jen velký fanda. Kromě toho je potřeba počítat s tím, že další filmy budou následovat, takže bude vhodné znát souvislosti.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.