Recenze: Vražda v Orient expresu

Recenze: Vražda v Orient expresu

Jako malý kluk jsem nevynechal žádný detektivní film či seriál. Obliba detektivek mi zůstala i v dospělosti, takže mi Hollywood udělal velkou radost, když uvedl na filmová plátna nové zpracování kultovního díla Agathy Christie.

Vražda v Orient expresu

Vražda v Orient expresu vypráví příběh belgického detektiva Hercula Poirota, který se vydává na několikadenní cestu z Instanbulu do Londýna luxusním vlakem Orient expresem. Netrvá to dlouho a ve vlaku je nalezena mrtvola amerického obchodníka. Že to byla vražda, nikdo nepochybuje, proto musí belgický detektiv zapojit všechny své šedé buňky mozkové, aby odhalil pachatele tohoto zločinu.

Efekty

Natáčení filmů dospělo do bodu, kdy se žádný film bez speciálních efektů neobejde. V tomto případě jsou však filmové efekty spíše na škodu. Film působí příliš "počítačově" a uměle.

Film plný hvězd

Již v traileru se tvůrci chlubí hvězdným obsazením. Těšit se můžete například na Johnnyho Deppa, Michelle Pfeiffer, Penélope Cruz, Willema Dafoe či Judi Denchovou. Hlavní roli pak obsadil Kenneth Branagh. Bohužel, ani hvězdné obsazení neznamená, že bude film skvělý.

Hercule Poirot je zde ztvárněn spíše ve stylu Sherlocka Holmese - detektivní supermozek bez citu a emocí, který se řídí primárně logikou. Takto však Hercula Poirota neznáme. Vždy se jednalo o detektiva velice emotivního, s jistou dávkou noblesy. V novém zpracování tedy působí velice nepřirozeně.

Chyby

Přestože se jedná o detektivní film, autoři se dopustili velkého množství různých chyb. A to takových, že to potápí celý příběh. Například nikomu není na sněhu zima, od kávy podávané venku nestoupá pára a podobně.

Tyto logické chyby (a že jich bylo) mi na filmu nehorázně vadily.

Závěr

Z netrpělivě očekávaného nového zpracování legendárního příběhu Hercula Poirota se bohužel vyloupnul béčkový film plný chyb, který nezachránilo ani hvězdné obsazení. Pokud by film běžel v televizi, rád se na něj znovu podívám, ale do kina bych na něj již nešel.

Je až absurdní, že seriálové zpracování z roku 2010, kde Hercula Poirota hraje David Suchet (s tímto hercem máme postavu Hercula Poirota spojenou zřejmě všichni), je mnohonásobně lépe zpracované, zajímavější a dynamičtější. Spíše než film tedy doporučuji zhlédnout tento díl seriálu (jedná se o třetí epizodu dvanácté série).

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz