Recenze: Liga spravedlnosti

Recenze: Liga spravedlnosti

Ustavení Ligy spravedlnosti bylo velkým okamžikem v komiksovém světě DC Comics, které se nyní konečně dočkalo svého filmového zpracování.

Již v předchozím filmu (Batman vs. Superman: Úsvit spravedlnosti) nám tvůrci nastínili, že se v dalším díle staneme svědky vzniku Ligy spravedlnosti. O založení Ligy spravedlnosti se zaslouží Batman společně s Wonder Woman - Batman po smrti Supermana očekává příchod dalších mimozemských hrozeb, které však sám nedokáže zastavit, proto začne vyhledávat lidi se zvláštními schopnostmi, kteří by mu s ochranou Země pomohli.

Aquaman

Aquamana ztvárnil herec Jason Momoa, kterého můžete znát například ze seriálu Hvězdná brána Atlantida. Oproti komiksovému zpracování není Arthur (Aquaman) blonďatý a upravený vládce moří, ale spíše zarostlý a potetovaný alkoholik. To je však pouze první dojem a jak se nakonec ukáže, Aquaman je nepostradatelný člen Ligy spravedlnosti.

Cyborg

Cyborg vznikl jako poslední možnost záchrany syna vědce Stona, který by jinak nepřežil smrtelnou nehodu. Aby jej Stone zachránil, použil na něj neznámou mimozemskou technologii, která nahradila jeho poškozené orgány těmi kybernetickými. Díky tomu se z něj stal jedinečně vybavený bojovník s kvalitní výzbrojí a schopností napojit se na jakékoli elektronické zařízení.

Flash

Nejvýraznější postavou tohoto filmu se nakonec stal Flash - rychlík, který s ostatními lidmi zrovna moc nevychází a který jen využil jedinečnou příležitost zapojit se mezi jiné superhrdiny. Není to žádný strach vzbuzující bojovník, jen kluk, co rychle běhá a občas někoho žduchne či odstrčí. Batman v něm však vidí mnohem víc a snaží se ho vyhecovat k tomu, aby se i on stal kladným superhrdinou. Barry Allen alias Flash je pak také jedinou postavou, kterou scénáristé obohatili o vtipné scény.

Wonder Woman

Wonder Woman v tomto filmu narazí na protivníka, kterého sama rozhodně nedokáže porazit. Nebýt ostatních členů Ligy, asi by to byl poslední film s Wonder Woman. Oproti jejímu samostatnému filmu, vypadá o dost "křehčeji" a ani její bojové scény nijak nevynikají.

Batman

Jak jsem uvedl na začátku, Batman se již nějakou dobu obává mimozemské invaze a zkázy Země a jak se nakonec ukáže, měl ve všem pravdu. Je velice zajímavé, že své obavy získal primárně z poznámek Lexe Luthora, je tedy vysoce pravděpodobné, že jsme o něm neslyšeli naposledy. Na Batmanovi je patrná únava - s padouchy bojuje již 20 let, což je samozřejmě poznat. Nemá žádné zvláštní schopnosti, jeho jedinou super sílou jsou peníze. Rozhodně se však nebojí zemřít a je připraven kdykoli obětovat svůj život při ochraně Země. Nebýt ostatních, zřejmě by se tak již stalo.

Superman

Liga spravedlnosti by nebyla kompletní bez všemi milovaného Supermana. Ten v předchozím díle zemřel, ale jak víme z komiksů, Superman již mnohokrát ožil, aby zachránil Zemi před neodvratnou zkázou.

Liga spravedlnosti

Ačkoli by se z názvu mohlo zdát, že v tomto filmu uvidíme samotný vznik Ligy spravedlnosti, opak je pravdou. V tomto filmu uvidíme pouze souboj šesti ochránců Země s ničitelem světů. Liga samotná teprve vznikne.

Závěr

Filmy ze světa DC Comics jsou obecně temnější a prostor na vtipy v nich moc není, takže je docela dobře možné, že se u Ligy spravedlnosti nebudete bavit tak, jako například u posledního Thora. Ono, s Batmanem to asi ani jinak nejde.

Samotný film se snaží v určitých chvílích zveřejnit maximum informací o jednotlivých postavách, ale také obsahuje řadu scén, které jsou dle mého názoru zbytečně zrychleny. Film jako takový je dobrý, ale předchozí díl byl prostě lepší.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz