Hromadná recenze rostlinných nápojů - Alpro a Provamel

Dnes jsem se rozhodla, že se spolu podíváme na zoubek rostlinným "mlékům", čistým i různě ochuceným. Jelikož je však trh v současné době doslova zahlcen nepřeberným množstvím výrobců, kteří tyto produkty vyrábí, představíme si dnes pouze první dva z nich a ostatním se budeme věnovat zase někdy příště.

Pro dnešní recenzi jsem zvolila záměrně značky Alpro a Provamel. Jednak proto, že jsou obecně nejznámější a potom také proto, že jsou celkově nejdostupnější - seženete je již téměř v každém obchodě. Co se týče ceny, zařadila bych je do střední až vyšší cenové kategorie, rozhodně se dají najít i levnější značky.

Pojďme se nyní spolu podívat, jak jsou na tom obě značky s kvalitou a jestli za ty peníze vůbec stojí.

Alpro Soya - Original (1 litr, Tesco, 48 kč):

Originál, který nikoho neurazí. Nápoj je lehce nasládlý, ale není přeslazený. Konzistence je mléčná, nápoj se neodděluje. Samozřejmostí je lehká sójová "pachuť", která je typická téměř pro všechny sójové výrobky. Vynikající náhrada mléka do müsli nebo do kávy.

Složení: pitná voda, loupané sójové boby (5,9 %), cukr, fosforečnan vápenatý, regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), mořská sůl, aroma, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (riboflavin B2; B12 a D2)

Alpro Soya - Vanilla (250 ml, Albert, 22 kč):

Vanilkové Alpro je lehce sladší než klasický Original a má typickou vanilkovou příchuť (přírodní aroma rozhodně nečekejte, přirovnala bych ji spíše k vanilkovému pudinku). Opět je zde poměrně dost výrazná sójová pachuť, která zhruba v polovině balení vymizí. Nemůžu říct, že by byl tento nápoj vyloženě špatný, ale nepatří mezi mé oblíbené.

Složení: pitná voda, cukr, loupané sójové boby (5,8 %), uhličitan vápenatý, aromata, mořská sůl, regulátor kyselosti (dihydrogenfosforečnan draselný), stabilizátor (guma gellan), vitaminy (riboflavin B2; B12 a D2)

Provamel Soya - Vanilla (250 ml, Albert, 23 kč):

Tohle rozhodně nebude můj oblíbenec a pravá bourbonská vanilka ve složení to rozhodně nezachrání. Nápoj chutná velice zvláštně - má velice výraznou sójovou pachuť doplněnou o nějaký zatuchlý dozvuk. Nemůžu si pomoci, ale měla jsem pocit, že je nápoj jednoduše prošlý nebo zkažený (a to i přes to, že byla exspirace více než v pořádku). Pokud jsem hanila vanilkové Alpro, tak se mu tímto víc než pokorně omlouvám, netušila jsem, že může být i hůř. Za sebe rozhodně nedoporučuji.

Složení: pitná voda, loupané sójové boby (6,4 %), nerafinovaný třtinový cukr, extrakt z burbonské vanilky (0,2 %), mořská sůl

Alpro Soya - Chocolate (250 ml, Albert, cca 22 kč):

Zde se již dostáváme k tomu lepšímu, co se dá v našich obchodech sehnat. Nápoj je velice chutný, mírně nasládlý (ale ne vyloženě sladký) a líbí se mi, že chutná po hořkém kakau. Velkou výhodou je pak také fakt, že nemá onu typickou sójovou pachuť, takže je téměř k nerozeznání od klasického mléka s kakaovou příchutí.

Složení: pitná voda, cukr, loupané sójové boby (5,8 %), kakaový prášek se sníženým obsahem tuku (1,5 %), uhličitan vápenatý, stabilizátory (karagenan, guma guar, xanthan), aroma, mořská sůl, regulátor kyselosti (hydrogenfosforečnan draselný), vitaminy (riboflavin B2; B12 a D2), přírodní aroma

Provamel Soya - Choco (250 ml, Albert, 23 kč):

Nebudu Vám lhát, po předchozí zkušenosti s vanilkovým "mlíčkem" téže značky jsem měla opravdu nahnáno a neměla jsem sebemenší chuť zkoušet ostatní varianty. Obavy však byly nakonec úplně zbytečné - tento nápoj je chuťově velice podobný čokoládovému Alpru, je lehce nasládlý a nemá žádnou sójovou pachuť.

Složení: pitná voda, nerafinovaný třtinový cukr, loupané sójové boby (5,8 %), odtučněné kakao (1,3 %), čokoláda (1,1 %), mořská sůl, zahušťovadlo (karubin), extrakt z burbonské vanilky

Alpro Soya - Red Fruits (250 ml, Albert, 25 kč):

Toto je suverénně nejlépe chutnající ochucená varianta vůbec! Přirovnala bych ho ke klasickým jogurtovým nápojům s ovocnou příchutí - je hutnější a má plnou, sladko-kyselou chuť. Dám ruku do ohně za to, že by ho od klasického jogurtového nápoje nerozpoznal ani ten nejzarytější odpůrce sójových výrobků.

Složení: pitná voda, cukr, loupané sójové boby (5 %), ovocná šťáva z koncentrátů (2,8 % - bezinky, červený rybíz, jahody, jablka, maliny, ostružiny v různém poměru), maltodextrin, regulátory kyselosti (kyselina mléčná, kyselina citrónová), stabilizátory (pektin, agar), fosforečnan vápenatý, mrkvová šťáva z koncentrátu, aromata, mořská sůl, vitaminy (riboflavin B2; B12 a D2), přírodní aromata

Alpro Soya - Banana (250 ml, Albert, 25 kč):

Banánová varianta je co se týče chuti rozhodně nejpodobnější klasickým ochuceným mlékům - banánové aroma je velice silné a chutná "uměle" (kdo už někdy měl sladké "banánové" mléko, jistě ví, o čem mluvím). Nespornou výhodou je ale fakt, že toto aroma spolehlivě přehluší jakoukoli sójovou pachuť.

Složení: pitná voda, loupané sójové boby (5,8 %), cukr, banánová šťáva z koncentrátu (1,2 %), aroma, maltodextrin, uhličitan vápenatý, stabilizátory (karubin, guma gellan), mořská sůl, regulátory kyselosti (fosforečnan draselný), vitaminy (riboflavin B2; B12 a D2), přírodní aroma

Provamel Soya - Strawberry (250 ml, Albert, 23 kč):

Tento nápoj není vyloženě špatný, ale znovu bych si jej už určitě nekoupila. Chutná jako typický sójový nápoj s lehkým nádechem jahodového džusu (oceňuji, že není přeslazený). Nevýhodou je pak opět docela dost silná sójová "pachuť", která snadno přebije i onu jahodovou příchuť.

Složení: pitná voda, loupané sójové boby (7,2 %), nerafinovaný třtinový cukr, přírodní aroma, mořská sůl

Alpro Almond Original (250 ml, Albert, cca 23 kč):

Samostatně mi tento nápoj moc nechutná, má velice zvláštní a řekla bych až "dusivou" chuť. Rozhodně ale za to nemohu vinit výrobce, jedná se o typickou vlastnost všech nápojů z mandlí nebo jiných oříšků (pokud jste si někdy vyráběli domácí mandlové či ořechové mléko, tak jistě víte, o čem mluvím). Naopak mi ale velice vyhovuje při přípravě domácích smoothies, kde skvěle zastane úlohu mléka a nemění výslednou chuť.

Složení: pitná voda, cukr, mandle (2 %), fosforečnan vápenatý, mořská sůl, stabilizátory (karubin, guma gellan), emulgátor (slunečnicový lecitin), vitaminy (riboflavin B2; B12, E, D2)

Alpro Rice Original (1 litr, Billa, cca 60 kč):

Toto je prozatím můj nejoblíbenější nápoj na každodenní použití a rozhodně si jej budu kupovat i nadále. Nemá téměř žádnou "rostlinnou" pachuť a přestože neobsahuje přidaný cukr, je lehce nasládlý. Jedná se o ideálního pomocníka do nejrůznějších snídaňových směsí, smoothies nebo k přípravě kávy či kakaa.

Složení: pitná voda, rýže (12 %), slunečnicový olej, fosforečnan vápenatý, maltodextrin, mořská sůl, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (B12, D2), regulátor kyselosti (hydrogenfosforečnan draselný)

Alpro Coconut Original (1 litr, Tesco, cca 60 kč):

V minulosti jsem již jeden kokosový nápoj v prášku zkoušela a nadšená jsem z něj rozhodně nebyla - chutnal velice uměle a na můj vkus byl až zbytečně moc sladký. Tento tekutý nápoj je ale naštěstí úplně jiná liga. Krásně kokosově voní a chuť je velice přirozená - skvěle doplní každé smoothie či müsli. Oceňuji, že neobsahuje přidaný cukr a přesto je lehce nasládlý. Velice rychle se zařadil mezi mé oblíbence.

Složení: pitná voda, kokosové mléko (5,3 % - kokosový krém, pitná voda), rýže (3,3 %), fosforečnan vápenatý, stabilizátory (karagenan, guma guar, xanthan), mořská sůl, vitaminy (B12 a D2), aroma

Alpro Oat Original (1 litr, Albert, cca 70 kč):

Ovesnému "mlíčku" jsem se vždy podvědomě vyhýbala a teď vůbec nechápu proč. Nápoj je velice chutný, nemá žádnou ovesnou "pachuť" a není sladký. Společně s nápojem kokosovým a rýžovým se stal mým každodenním oblíbencem.

Složení: pitná voda, oves setý (10 %), vláknina (inulin), slunečnicový olej, fosforečnan vápenatý, maltodextrin, mořská sůl, stabilizátor (guma gellan), vitaminy (riboflavin B2; B12 a D2)

Alpro Coconut Chocolate (330 ml, DM, cca 40 kč):

Posledním adeptem je žhavá novinka letošního jara. Kombinace klasického kokosového nápoje a čokolády mi na první pohled učarovala, realita však byla bohužel trochu jiná. Klasický kokosový nápoj od Alpra miluji, ale tento chutnal spíše jako kakao zalité vodou s trochou kokosového mléka. Rozhodně to není nic, co bych si musela pořídit znovu.

Složení: pitná voda, kokosové mléko (5,3%; kokosový krém, pitná voda), cukr, kakaový prášek se sníženým obsahem tuku (1,3 %), maltodextrin, fosforečnan vápenatý, stabilizátory (karubin, guma gellan), aromata, mořská sůl, vitaminy (B12, D2)

Vyhodnocení:

S rostlinnými nápoji mám již určitou zkušenost a abych byla zcela upřímná, ne všechny jsou stejně dobré. Značku Alpro znám již několik let a s jejich produkty jsem byla vždy velice spokojená. Díky dnešnímu testování jsem se tedy ve svém názoru opětovně utvrdila - jejich produkty jsou sice dražší, ale kvalitou jsou prostě úplně někde jinde. Rovněž mi imponuje přídavek vápníku a vitaminů B2, B12 a D2. Značka Provamel pro mne byla naopak velkou neznámou a po dnešním testování tomu tak i nadále zůstane. Nemůžu říci, že by byla vyloženě špatná, své příznivce si jistě najde, ale moje srdcová záležitost to prostě nikdy nebude.

Jakou značku rostlinných nápojů preferujete Vy? Budu ráda za všechny Vaše komentáře.

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz
Brakeburn na Zoot.cz