Ajťák na cestách s Českými drahami - rok poté

Je to již téměř rok, co jsme prakticky denně cestovali výhradně Českými drahami a nebyl bych správný ajťák, kdybych k tomu nechtěl využít výhradně moderní technologie. Jak to tehdy dopadlo si můžete přečíst ZDE. Co všechno se ale za tu dobu změnilo?

Jízdenky

Svůj smartphone nosím, stejně jako ostatní, neustále u sebe, takže je více než jasné, že jej také maximálně využívám. To platí samozřejmě i v případě online nákupů jízdenek na vlak, kde České dráhy připravily aplikaci "Můj vlak". Už teď mohu říci, že se jedná snad o nejlepší aplikaci, kterou čeští dopravci dosud vytvořili.

Nespornou výhodou této aplikace je fakt, že nemusíte lístky tisknout (v praxi je však na základě níže uvedených zkušeností stejně raději tisknu). Všechny lístky zakoupené online zde máte okamžitě k dispozici a stačí je pouze nechat zkontrolovat průvodčímu, který sejme QR kód z displaye. Zní to jednoduše, praxe je však bohužel jiná. S politováním musím konstatovat, že zaměstnanci Českých drah za ten rok nikam nepokročili. Pouze jeden průvodčí provedl celou kontrolu tak, jak by měla správně vypadat (v tom případě je to otázka pár sekund). V dalších případech začali průvodčí ručně přepisovat šestimístný kód - hned ve dvou případech byl kód opsán s chybou a najít ji v jedoucím vlaku nebylo až tak jednoduché, jak by se možná mohlo zdát. Místo původních pár vteřin tedy má kontrola trvala cca 2 minuty.

Zde mají průvodčí rozhodně stále co zlepšovat!

Notifikace

Již před rokem tato aplikace obsahovala notifikace, které Vás upozorňovaly na Vámi vybraný vlak. Aktuálně přibyla další notifikace, která Vás upozorní, že máte zanedlouho vystupovat. Z mého pohledu se jedná o velice užitečnou notifikaci, a to hlavně v případě, kdy jste ještě trochu ospalí (což je v ranním vlaku zcela běžné) nebo někam jedete úplně poprvé. Notifikace se zobrazuje chvíli před cílovou stanicí (odhadem cca 5 minut) a ukazuje plánovaný příjezd včetně případného zpoždění.

Zpoždění

Aplikace Vám přináší detailní informace o Vašem spoji. Jedná se o funkcionalitu, která je velmi přínosná. Kromě běžných informací (seznam zastávek, informace o přepravě...) zobrazuje u rychlíků také pozici jednotlivých vozů, což se hodí hlavně v případech, kdy máte koupené místenky.

Poslední informací, kterou tato aplikace zobrazuje, je aktuální zpoždění. Tato funkcionalita je přesnější, než informační tabule a rozhlas na nádražích. Sice by to chtělo ještě trochu doladit (tedy cca 1 - 2 minuty přidat - poté to bude odpovídat realitě), ale i tak budete mít zaručeně nejpřesnější informace na nástupišti.

IT & České dráhy

Aplikace Českých drah "Můj vlak" je rozhodně nejlepší aplikací, kterou dopravci v ČR nabízí. Jejich funkce Vám velice usnadní jakékoli cestování vlakem. Zásadním kamenem úrazu je pak pouze nezkušenost průvodčích a jejich neochota učit se novým technologiím. Osobně si myslím, že je to způsobeno především malým rozšířením této aplikace mezi běžné uživatele/cestující.

Je to zvláštní, ale mě už by prostě nenapadlo stát ve frontě pro lístek na vlak, to si raději vše vyřídím v pohodlí svého domova.

Chápu, že mají běžní uživatelé z nových technologií strach, ale je třeba si uvědomit, že technologie jsou zde od toho, aby nám usnadňovaly život a přesně toto aplikace "Můj vlak" dělá. Pokud tedy kamkoli cestujete Českými drahami, neváhejte a jejich aplikaci začněte používat již dnes.

 

Aplikace "Můj Vlak"

Stahujte z Google Play nebo App Store.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz
Brakeburn na Zoot.cz