Tip na výlet: Téměř vypuštěná přehrada Olešná Doporučený

Tip na výlet: Téměř vypuštěná přehrada Olešná
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Přehrada Olešná (a samozřejmě také celá její rekreační oblast) láká k pravidelným procházkám nejen obyvatele Frýdku-Místku, ale také občany přilehlých obcí. Jedná se o oblíbené výletní místo všech věkových kategorií, svoje si tam najde úplně každý. Proč se tam ale vydat právě teď? Protože to tam vypadá úplně jinak - přehrada se vypouští a postupně odkrývá všechny své dlouho zapomenuté poklady.

Přehrada Olešná byla vybudována v roce 1964 a od začátku samozřejmě sloužila nejen k rekreaci. Osobně mám však stále v živé paměti dobu, kdy jsme jako děti trávili celé léto na březích Olešné, ne-li přímo v ní. Ta doba je už samozřejmě pryč a za vodními radovánkami si dnes můžeme vyrazit spíše do aquaparku Olešná, který je v provozu celoročně.

Na procházku kolem přehrady Olešná vyrážíme několikrát ročně a rozhodně nejsme sami. Tuto cyklotrasu vybudovalo město Frýdek-Místek v letech 2008 až 2010 a kromě cyklistů ji hojně využívají také chodci, in-line bruslaři či běžkaři.

K přehradě Olešná vede několik tras pro pěší a cyklisty. Pokud se Vám však z nějakého důvodu nechce "šlapat" do kopce, kerý k přehradě vede, můžete využít místní MHD, která Vás k ní přímo doveze. Myslelo se samozřejmě také na majitele aut - parkovacích míst je u aquaparku Olešná opravdu dostatek.

Nyní již k samotné trase, ta je totiž v tuto chvíli zcela jedinečná a můžete ji pojmout zcela jinak.

Největší změnou, kterou uvidíte již z dálky, je chybějící vodní hladina. Ano, přehrada Olešná je z důvodu velkého sucha na konci roku 2015 prakticky poloprázdná. Bez větších problémů se tedy dostanete velmi hluboko do přehrady – kdybychom to porovnali s běžnou hladinou vody, nacházeli byste se hluboko pod ní. A řekněme si to upřímně, kdy jste měli naposledy možnost někomu říci, že jste se prošli po dně přehrady?

Tato trasa je v současné době trochu "blátivá", ale nebojte, boty si rozhodně nezničíte (a pokud ano, stejně Vám to za to bude stát). Trasa do středu přehrady je lemována slávkami, občas pak narazíte na nějakou tu ztracenou botu, ale bohužel také na rozbité sklo nebo vyhozenou pneumatiku. Uprostřed přehrady se pak dají nalézt také pozůstatky nějakých základů, těžko říci, co zde původně bylo. V západní části přehrady zase narazíte na velké množství pařezů, které byly desítky let pod vodou. Tyto pozůstatky doby minulé Vám lehce prozradí, jak to zde vypadalo před zahájením stavby přehrady.

U aquaparku Olešná je rovněž nově vybudováno také obrovské dětské hřiště, na kterém se skvěle vyřádí i to nejnáročnější dítě. Rodiče a sportovci pak jistě ocení „fitness úsek“, na kterém si mohou nejen zacvičit, ale také otestovat svou vlastní fyzičku. Všechny cviky jsou zde detailně popsány, takže je zvládne i úplný antitalent.

Pokud by Vás procházka kolem přehrady příliš unavila, můžete se zastavit v aquaparku Olešná a zaplavat si v krytém bazénu nebo zrelaxovat ve wellness centru.

Všem, ktěří by si chtěli dát kávu, čaj nebo celý oběd můžeme vřele doporučit restauraci "U Toma", která je otevřena celoročně a přes léto disponuje obrovskou zahrádkou. Výhodou je rovněž i čepovaná Kofola. Místní kuchyně nám vždy velmi chutnala a myslím si, že většina kolemjdoucích ani neví, že tam tak dobře vaří. Pro zájemce o bowling je pak tato restaurace vybavena čtyřmi dráhami, které je však nutno pro velký zájem rezervovat.

Běžně bych Vám tuto trasu doporučil spíše na jaře, kdy vše kvete, ale díky nízké hladině vody se Vám nyní naskytne o mnoho zajímavější pohled. Připočtete-li si k tomu všemu ještě nádherné slunečné počasí a lehký větřík, zaručuji Vám, že se budete cítit, jako byste se procházeli po mořské pláži. Rozhodně tedy neváhejte a vyražte na Olešnou už tento víkend.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.