Tip na výlet: Na Ondřejník a zpět

Tip na výlet: Na Ondřejník a zpět

Ondřejník je častým cílem spousty turistických výletů, většina lidí se však drží jen jedné krátké cesty, díky čemuž přichází o nádherné scenérie Beskyd.

Nejčastější trasa

Většina turistů se vydává z Frýdlantu nad Ostravicí po "modré" přímo až k turistické chatě. Celá trasa má pouhé 4 km a zabere Vám zhruba hodinu a půl. Nahoře Vás čeká malá roubenka s dostatkem lavic k sezení a možností občerstvení. Toto místo je vyhledáváno především pro krásný výhled na Lysou horu a Frýdlant nad Ostravicí.

Spousta návštěvníků se nakonec vydá stejnou cestou i zpět a vůbec netuší, že mohou pokračovat dále.

Naše trasa

Osobně se mi trasa z Frýdlantu nikdy moc nelíbila, proto raději volím opačnou cestu - vlakem dojedete do Kunčic pod Ondřejníkem a odtud se vydáte po přímé turistické trase na Ondřejník. Na výběr máte rovnou dvě různé trasy a obtížnosti.

Po "modré"

Modrá trasa Vás přivede na vrchol "Skalka". Budete-li mít štěstí, můžete se setkat s rogalisty, kteří zde začínají své lety. Stoupání ke Skalce patří mezi fyzicky náročnější (během 3 km dlouhé trasy vystoupáte zhruba o 500 metrů), takže pokud nemáte dostatečnou fyzičku, vyberte si raději lehčí trasu. Pokud však vystoupáte až na vrchol, můžete se pokochat překrásným výhledem. Příjemným bonusem je pak také fakt, že od této chvíle už půjdete jen z kopce.

Délka trasy: 11 km
Časová náročnost: cca 4 hodiny

Po "zelené"

Tato trasa je v porovnání s tou předchozí o dost jednodušší. První stoupání je sice trochu náročnější, ale také o dost kratší. Velice brzy se dostanete na cestu po vrstevnici, která Vás dovede až na Ondřejník. Po cestě budete míjet "Opálenou" (ski areál a známou restauraci).

Tato trasa vede po otevřeném prostranství, takže budete mít dost prostoru k pořízení spousty nádherných fotek Beskyd.

Délka trasy: 10 km
Časová náročnost: cca 3 hodiny

 

Obě trasy Vás dovedou od jednoho vlakového nádraží k druhému, díky čemuž je tato trasa vhodná jak pro místní, tak pro všechny ve vlakové dojezdové vzdálenosti. Máte skvělou příležitost prodloužit si výlet cestou vlakem až do Kunčic a doslova přejít Ondřejník. Ve Frýdlantě si pak můžete dát něco dobrého na zub.

Závěr

Výlet na Ondřejník patří mezi cíle mnoha kratších a méně náročných výletů. My Vám dnes ukázali, jak si tento výlet ozvláštnit a poznat tak celý Ondřejník, včetně nádherných přírodních scenérií Beskyd.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz