Putování za čerty do Retzu

Putování za čerty do Retzu

Jako děti jsme se čertů báli, zřejmě jsme taky měli proč. Jako dospělí se pak sami a dobrovolně vydáváme poznat ty nejstrašidelnější a nejodpudivější pekelníky z celého Rakouska.

Retz

Rakouské město Retz se nachází jen asi 12 kilometrů od Znojma a má pouhých 4250 obyvatel. Ač je to městečko malé, je známé nejen po celém Rakousku, ale i v okolních státech. Ve známost vešlo především díky vinařství, které zde má opravdu bohatou historii.

Kromě toho se zde samozřejmě také každoročně odehrává tradiční průchod čertů (Krampusů), který láká návštěvníky z blízka i z daleka.

Retz v podzemí

Průvod čertů začíná až pozdě odpoledne - jedině rouška tmy zajistí tu správnou hororovou atmosféru. Čekání si můžete zkrátit například návštěvou retzského podzemí.

Stejně jako například ve Znojmě, i pod městem Retz se nachází rozsáhlá síť vinařských sklepů (jedná se o skoro 20 kilometrů chodeb). Prohlídka samotná je možná i s českým průvodcem, který Vám samozřejmě sdělí spoustu zajímavostí ohledně historie vína a vinařství v této oblasti. Na konci prohlídky máte rovněž v ceně malou degustaci místních vín.

V podzemí je celoročně příjemných deset stupňů Celsia. A to "příjemných" myslíme smrtelně vážně. Počasí venku nám totiž úplně nepřálo, občas sice vykouklo zubaté sluníčko, ale většinu času bylo pod nulou a foukal studený vítr. Celá prohlídka nám zabrala asi hodinu a půl.

Poznámka: Pokud jedete do Retzu s cestovkou, zakupte si prohlídku podzemí raději ještě z pohodlí domova, v opačném případě se také může stát, že na Vás později nezbyde místo.

Retz - centrum města

Náměstí Retzu je hlavním adventním centrem města. Vše je situováno v těsné blízkosti radnice, která je také centrem všeho dění - kromě výstupu z podzemí je zde možnost vystoupat například do radniční věže, ze které máte nádherný výhled na celé okolí a při dobrých podmínkách je možné vidět i rakouské Alpy. Radnice uvolnila část svých prostor také pro malou kavárnu, ve které je možné posedět a vstupní síň je vyhrazena pro prodavače nejrůznějšího zboží.

Na náměstí jsou rozmístěny adventní stánky prodávající vánoční punč, svářák a určité druhy pokrmů (wafle, sýrové špecle, pečená pražská šunka atd.). Radnice rovněž na vybraná místa umístila ohniště, ve kterých plápolal oheň.

Retzské náměstí je sice malé, ale krásné. Stejně tak výzdoba města stojí za zmínku. Na několika místech naleznete tzv. "dárky" z Retzu - obrovské zabalené krabice převázané stuhou. Jedná se o hezký vánoční prvek, který zároveň nijak nehyzdí kolorit města.

Tip: Pokud byste chtěli v Retzu navštívit klasické obchody s potravinami, tak ty jsou umístěny až u vlakového nádraží. Pozor však na odlišnou otevírací dobu.

Průvod čertů

Ve čtyři hodiny odpoledne se začali návštěvníci shlukovat podél cesty vedoucí kolem radnice. Pochopili jsme, že si vybírají místa s dobrým výhledem na průvod. Neváhali jsme tedy ani minutu a ukořistili místo hned v první řadě. Náměstí je naštěstí dostatečně velké a většina lidí měla skvělý výhled.

O půl páte to začalo. Náměstím se rozezněl hluk motorů, pekelné brány se otevřely a na zem vtrhla ta nejhorší pekelná stvoření. Nikdo si před nimi nemohl být jistý. Na vlastní oči jsme viděli, jak čerti unesli několik dětí a šmárovali s nimi zpět do pekla. Stejně tak nebyli ušetřeni ani dospělí. Pokud jste čertům překáželi, neváhali Vás švihnou lanem nebo bičem. Žádné servítky si nebrali.

Čerti byli opravdu děsiví - na přihlížející cenili zuby, šaty měli zakrvácené od hříšníků a některým dokonce ve tmě svítily oči. Nebyly to však jediné stvůry, které se ten večer vydaly z podzemí. V průvodu jste měli šanci zahlédnout například padlé anděly nebo hrobaře. Prim však hráli samozřejmě čerti a bylo jich opravdu hodně - celkem byly 3 samostatné skupiny čertů.

Průvod udělal jedno kolečko kolem náměstí a pekelné stroje se vydaly s vládci pekel zpět do pekla. Ostatní čerti využili nastalé situace a rozeběhli se mezi návštěvníky průvodu, kteří tak měli jedinečnou možnost prohlédnout si je opravdu z blízka nebo se s nimi dokonce vyfotit.

Závěr

Průvod čertů je rozhodně nezapomenutelným zážitkem a stojí za to jej zažít, ať už v Retzu nebo někde jinde. Průvod je vhodný i pro děti - čerti jsou sice děsiví, ale děti na ně reagovaly kladně a žádné poblíž nás stojící dítě nebylo vyděšené k smrti nebo nebrečelo (to ale samozřejmě neznamená, že tomu tak někde jinde nebylo). O čerty a jejich fotky je velký zájem, takže se při průvodu psychicky připravte na řadu neomalených lidí, kteří jsou schopni čehokoli, jen aby svou fotku získali. To je také hlavní důvod, proč jsme nakonec přestali fotit a jen si užívali průvodu.

Město Retz je malebné rakouské městečko, které si pro návštěvníky připravilo bohatý adventní program. Je však opravdu malé a projdete ho velice rychle, takže je dobré si návštěvu spojit i s procházkou vinných sklepů v podzemí. Navíc město během adventu otevírá i některé bežně nepřístupné prostory.

Pár důležitých informací a tipů:

  • Informační cetrum má většinu informací a map také v češtině.
  • Průvodci jsou rodilí Češi.
  • Stánkaři mají nabídku také v češtině a zvládají základní české fráze.
  • Lístky do podzemí si zajistěte dopředu u své cestovní kanceláře.
  • Teple se oblečte, fouká zde studený alpský vítr.
Vašek & Lea

Internetová stránka: valeas.cz