- Napsal(a) Vašek & Lea
- Zveřejněno v Cestování
- Číst 3130 krát
- Tisk
- Galerie Obrázků
Irsko - ostrov smaragdových útesů a whiskey
Přesně před rokem, v tento pošmourný a deštivý den, jsme se vydali na naši prozatím nejlepší “letní” dovolenou. Během jedenácti dní jsme procestovali téměř celé Irsko a Skotsko, na vlastní kůži jsme poznali zdejší drsnou smaragdově zelenou krajinu, osvojili si zvyky místních lidí a především se naučili pít národní nápoj whiskey.
Typické irské počasí aneb To máme dnes krásný den!
Pod pojmem “krásný den” si zřejmě každý z nás představí něco jiného. My jsme si díky návštěvě Irska k tomuto slovnímu spojení vybudovali trochu jiný, řekněme optimističtější přístup. Irové jsou na své proměnlivé počasí zvyklí a déšť dokáží pojmenovat hned několika desítkami výrazů. Mírný deštík či jemné mrholení je pro ně v podstatě normální a ani silný nárazový vítr jim nedokáže zkazit den. Irové jsou prostě věční optimisté, takže se nedivte, když Vás během obrovského lijáku některý z nich na ulici pozdraví větou “To máme dnes ale krásný den!”.
Irské ženy pak tento optimistický přístup k životu dotáhly ještě o něco dál. Červen je v Irsku považován za počátek léta, co na tom, že se zde teploty průměrně vyšplhají na nějakých 15 °C. Výlohy obchodů se plní letním oblečením a Irové chodí po ulicích v kraťasech a sukních. Jen přes ně mají přehozené zimní bundy a kabáty. To je také typický poznávací znak, jak rozpoznat Ira od turisty. Upřímně, bylo poněkud zvláštní koukat ve výloze na výběr plavek, když klepete kosu v zimní bundě, čepici a rukavicích.
Google počasí aneb Nejpřesnější předpověď v Evropě
Možná to má co do činění s tím, že má Google v Irsku evropskou centrálu, ale jejich předpověď počasí byla vždy naprosto přesná. A to i přes to, že se v Irsku mění počasí doslova z hodiny na hodinu. Díky Googlu jsme měli vždy naprosto přesné informace o tom, kdy bude pršet a kdy déšť opět ustane.
Zní to neuvěřitelně, ale přesnost předpovědi počasí byla v Irsku opravdu 100%. Když Google řekl, že déšť ustane v 17:35, tak v tu chvíli také ustal. Neocenitelný pomocník na cestách. Od té chvíle používáme Google předpověď počasí také doma v ČR - i zde je přesnost dobrá, ale v Irsku byla samozřejmě o dost lepší.
Smaragdová příroda
Irsko je často označováno jako Smaragdový ostrov a ten, kdo ho někdy viděl na vlastní oči, musí jedině souhlasit. Neustálé deště poskytují zemi dostatek vláhy a prudké změny počasí způsobují, že je zdejší fauna a flóra neobyčejně odolná. Celý ostrov je nádherně smaragdově zelený a i když zde může být procházka kolem útesů doslova adrenalinovým zážitkem, stojí to rozhodně za to.
Guinness - pivo, kterému nesvědčí cestování
Místní specialitu, pivo Guinness, jsme na své dovolené ochutnali hned první den. Vyrábí se v dublinském pivovaru již od roku 1759 a pojí se k němu historka, že mu nesvědčí cestování. Od té doby jsme ho zkoušeli již několikrát a musím přiznat, že je to bohužel pravda. Nikde nechutná tak dobře, jako v Irsku (a úplně nejlépe v Dublinu). Kromě toho, zdejší hospodští Vám Guinness natočí tak, jak by to správně mělo být a Vy se tedy můžete těšit na nezapomenutelný zážitek, kdy Vám Guinness ve sklenici probublá ze světlého piva až do inkoustově černého. Fotky bohužel nedokáží onen zážitek zcela zachytit.
Druhá nejlepší zmrzlina v Evropě
Pokud máte v plánu navštívit Irsko, určitě nevynechejte nádherný poloostrov Dingle. Sice se budete muset připravit na trochu chladnější a větrnější počasí, odměnou Vám ale bude nádherná příroda a typická irská architektura.
V samotném městě Dingle pak můžete ochutnat druhou nejlepší zmrzlinu v Evropě (prvenstvím se pyšní Italové). Cena je sice trochu vyšší, ale dostanete opravdu pořádnou porci zmrzliny, kterou nikde jinde neochutnáte. Na výběr jsou tradiční i netradiční příchutě - my ochutnali například zmrzlinu s mořskou solí. Nespornou výhodou je také fakt, že se Vám ve zdejším počasí zmrzlina rozhodně neroztopí.
Irská káva
Žádná návštěva Irska by se neměla obejít bez ochutnávky tradiční irské kávy. Místní Vám rádi prozradí správný postup při její přípravě, ten je však na hony vzdálený naší české verzi. Pravá irská káva je opravdu silná (čtvrtinu množství tvoří irská whiskey) a smetana na vrchu musí být jen lehce našlehaná, měla by tvořit hustou “čepici”. Vizuálně se pravá irská káva podobá pivu Guinness. Co se týče chuti, byl to opravdu netradiční zážitek a s “irskou” kávou v Čechách se to opravdu nedá srovnat.
Brambory - typické irské jídlo
Brambory jsou od nepaměti hlavní složkou irské kuchyně a kromě oběda či večeře, kde se dají logicky očekávat jakožto příloha, je najdete například také u snídaně ve formě smažených placiček. Irská jídla jsou obecně hutná a výživná, takže si lehce přivezete domů pár nevyžádaných kilogramů navíc.
Moherské útesy - přírodní atrakce s omezeným přístupem
Moherské útesy jsou v současné době jedním z nejnavštěvovanějších míst Irska - během jednoho dne se zde protočí tisíce návštěvníků. Jelikož nebylo možné nápor turistů dlouhodobě zvládnout, zavedli zde omezení vstupu pouze pro objednané, čímž limitují maximální počet návštěvníků v určitou dobu. I tak zde musíte počítat se stovkami lidí, ale pokud se vydáte trochu dál, jejich počet se začne radikálně snižovat.
Věděli jste, že se na Moherských útesech natáčel Harry Potter? Tipnete si, o který díl se jedná?
Ochutnávka pravé irské whiskey
Touha po ochutnávce pravé irské whiskey nás zavedla do historické destilérky v obci Kilbeggan, která se nachází jen pár kilometrů od obce Tullamore, ve které se rovněž vyrábí světoznámá whiskey stejného jména.
Kromě obecných informací o výrobě whiskey, jsme se zde například dozvěděli o rozdílech při její přípravě. Především pak o tom, že místní whiskey Kilbeggan se vyrábí pomocí rašelinových briket, díky kterým získává silnou rašelinovou chuť a vůni. Místní nám rovněž vysvětlili rozdíl mezi míchanými (blended) a nemíchanými (single malt) whiskami. Paradoxně ty, které se u nás prodávají nejvíce (např. výše zmiňovaná Tullamore) jsou Iry považovány za “horší”.
My jsme měli možnost ochutnat míchanou i nemíchanou whiskey a rozdíl je opravdu nepopsatelný.
Belfast - rodiště Titaniku
Naší poslední zastávkou při putování po Irsku bylo muzeum Titaniku v Belfastu, kde byl onen slavný parník postaven. Muzeum je velice zajímavé a rozhodně stojí za navštívení. Dozvíte se zde například, jak se v té době lodě stavěly, kolik dělníků při jejich stavbě běžně umřelo, jak vypadal tehdejší Belfast a jiné zajímavosti.
Samotná expozice Titaniku je hodně pochmurná a depresivní, především pak ty části, ve kterých máte možnost přečíst si poslední depeše z Titaniku volajícího o pomoc. Kromě toho jsou zde vyvěšeny příběhy lidí, kteří tuto námořní katastrofu přežili a také těch, kteří to štěstí neměli. Řada expozic je interaktivních, což samozřejmě umocňuje výsledný zážitek.
V poslední části Vás pak čeká interaktivní možnost prozkoumání podmořských hlubin a záznam z průzkumu vraku Titaniku.
Belfastem naše putování po Irsku skončilo. Trochu nás mrzelo, že jsme Belfast nemohli prozkoumat více, ale čekal nás odjezd trajektem do Skotska, o kterém si povíme v dalším článku. Irsko jsme si neskutečně zamilovali a určitě se tam zase někdy vydáme - třeba právě na slavnosti svatého Patrika, kterými je Dublin proslulý.
Momentálně si Irsko připomínáme pomocí kvalitní single malt whiskey či pivem Guinness v některé z místních irských hospůdek. Tam také jako první směřovaly naše kroky po skončení nouzového stavu.
Galerie Obrázků
https://valeas.cz/cestovani/508-irsko-ostrov-smaragdovych-utesu-a-whiskey#sigProIddea1d6383e
Vašek & Lea
Internetová stránka: valeas.cz
Zanechat komentář
Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.