Průvod svatého Patrika v Dublinu

Průvod svatého Patrika v Dublinu
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Průvod na svátek svatého Patrika je nedílnou součástí oslav toho tradičního irského svátku, na který se každoročně sjíždějí návštěvníci ze všech koutů světa. No a my, milovníci Irska a dobré whiskey, jsme samozřejmě museli být u toho.

Svátek svatého Patrika

Svátek svatého Patrika se slaví 17. března, tedy v den úmrtí misionáře Patrika, který působil v Irsku před více než patnácti sty lety a který se díky svým činům stal patronem Irska. Svatý Patrik vysvětloval pohanským Irům na příkladu trojlístku svatou trojici, díky čemuž pak později vznikl hlavní symbol Irska - zelený trojlístek. Svatý Patrik přivedl za svůj život na víru tisíce Irů a v Irsku zřídil na 365 kostelů, klášterů a klášterních škol.

Tento svátek slaví Irové po celém světě, takže si ho nemusíte užít jen v Irsku. Oslavy jsou rozšířené například také v USA, Velké Británii, Kanadě a Austrálii. V Irsku jsou ale samozřejmě nejbouřlivější.

Průvod svatého Patrika v Dublinu

Průvod svatého Patrika prochází samotným centrem Dublinu. Začíná na Parnell Square, prochází hlavní ulicí O'Connell Street přes O'Connell Bridge a kolem Trinity College až ke katedrále sv. Patrika, kde končí.

Můžete si tedy sami zvolit, z jakého místa chcete průvod sledovat. Osobně však doporučujeme O'Connell Street, protože je dost široká a dlouhá na to, abyste zde mezi tisíci dalších lidí našli vhodné místo ke sledování průvodu. Výhodou je pak také to, že účinkující mají na začátku trasy ještě dostatek sil a elánu, což se samozřejmě projeví na celkové atmosféře a zážitku z průvodu.

Krátka video ochutnávka

Doražte v předstihu

Na vámi vytipované místo doražte v dostatečném předstihu. Místa se rychle plní a není nic horšího, než postávat někde vzadu a poslouchat vyprávění z průvodu od svým vyšších kamarádů a známých. My jsme na místo dorazili cca hodinu před začátkem průvodu a horko těžko jsme si vybojovali místa v druhé řadě. Rozhodně vám také doporučujeme si s sebou vzít dostatečnou zásobu jídla a pití, průvod je dlouhý a malá svačinka se vám bude rozhodně hodit. My jsme měli pití málo a ke konci nám už doopravdy chybělo.

Průvod samotný trvá cca hodinu a půl a během té doby budete mít možnost obdivovat spoustu nádherných alegorických vozů doprovázených domácími i zahraničními kapelami (my zachytili např. Texas), vojenskými přehlídkami a průvody dětí, zvířat, mažoretek a veteránů. Vše spojují zářivé barvy, hluk, radost a veselí. Tohle prostě nejde popsat, to se musí zažít!

A přesně to vám také doporučujeme. Můžete se podívat na tisíce fotek a videí (spoustu jich najdete například ve fotogalerii na konci článku) a přesto nikdy nezískáte stejný zážitek, jako kdybyste tam doopravdy byli.

Prostě a jednoduše, dalšího 17. března vyražte do Dublinu a užijte si svátek svatého Patrika přímo v srdci Irska!

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.