Tip na výlet: Z Vítkova do Hradce nad Moravicí

Tip na výlet: Z Vítkova do Hradce nad Moravicí
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

K tomuto netradičnímu výletu mě navedl Instagram, na kterém jsem poprvé uviděl dominantu Vítkova - kostel Nanebevzetí Panny Marie. Nádherná fotografie zcela oslovila mé fotografické srdíčko a cíl našeho sobotního výletu byl jasný. Kam se ale vydat dál?

Cesta do Vítkova

Vítkov je sice malá obec, zato však s velice dobrým dopravní spojením. Vlakem se zde z Frýdku-Místku dostanete s dvěma přestupy za cca 2 hodiny. Může se to zdát hodně, ale cesta nakonec utekla velice rychle.

Vítkov

Obec Vítkov se nachází na úpatí Nízkého Jeseníku a žije zde jen něco málo přes 5000 obyvatel. Hlavní dominantou celé obce je nádherný kostel Nanebevzetí Panny Marie a jeho přilehlý park. Náš první cíl byl tedy jasný a musím říct, že nám kostel doslova vyrazil dech. Přilehlý park s malým jezírkem je pak rovněž extrémně fotogenický, takže jsme zde nakonec strávili mnohem více času, než jsme čekali.

Kousek od náměstí se pak nachází místní pivovar Vikštejn. Ten má bohužel otevřeno až odpoledne, takže místní pivo je potřeba vyzkoušet v některé z místních hospůdek. Pro větší skupiny je pak možné si zarezervovat cca 40minutovou exkurzi.

Jakmile si dostatečně prohlédnete obec Vítkov, vydejte se po modré turistické značce směrem ke zřícenině hradu Vikštejn.

Zřícenina hradu Vikštejn

Cesta vás zavede pod zříceninu hradu Vikštejn. Přestože v rámci naší trasy se jedná o malou odbočku, rozhodně doporučujeme se zde vydat. Jedná se totiž o rozsáhlou zříceninu s volným přístupem, se spoustou informačních tabulí a malou vyhlídkovou věží.

Výšlap na Vikštejn za tu námahu rozhodně stojí.

Jakmile si zříceninu hradu Vikštejn důkladně prohlédnete, je potřeba se vrátit stejnou cestou zpět dolů do Podhradí a pokračovat po červené turistické značce.

Tip: V Podhradí se nachází restaurace MotoTaverna, ve které jsme ochutnali například vynikající pštrosí steak.

Po červené až do Hradce nad Moravicí

Zbytek cesty se dá označit za poklidnou procházku nádhernou přírodou s minimem turistů. Prakticky celou cestu půjdete po břehu řeky Moravice, až dojdete k papírenskému splavu, který je součástí tzv. Technotrasy. V tomto případě se jedná o unikátní vodní dílo, které nechal vybudovat opavský podnikatel Carl Weisshuhn, jenž byl přítelem samotného Edisona. Toto unikátní vodní dílo zajišťovalo od roku 1891 přepravu dřeva do Žimrovické papírny pomocí vodních tunelů a aquaduktů.

Informační tabule vám sdělí všechny potřebné informace, pro fandy je však k dispozici také komentovaná prohlídka s průvodcem (více informací vám případně podá informační centrum v Hradci nad Moravicí).

Po této technické zajímavosti se již začnete blížit ke svému cíli. Dojdete do Žimrovic a odtud je to už jen malý kousek k zámku Hradec nad Moravicí. V zámku Hradec nad Moravicí se rozhodně na chvíli zastavte. Nemusíte jít přímo na prohlídku, stačí si jej prohlédnout jen zvenku, i to stojí za to. Doporučujeme si projít také přilehlý zámecký park, ve kterém se přes léto stále něco děje.

Nyní jste již téměř na konci své cesty. Zbývá poslední kilometr na vlakové nádraží, odkud vás vlak dopraví do Opavy. No a z Opavy… To už je téměř přímá cesta domů. Doporučujeme zde použít aplikaci Můj vlak, abyste našli nejbližší spoj do Opavy (jezdí pravidelně cca každou hodinu).

Závěr

Toto je typický příklad jednoho z našich oblíbených výletů, při kterém začneme na jednom místě a nakonec dojdeme na úplně jiné. Na tuto trasu vzpomínáme opakovaně a můžeme ji s klidným srdcem doporučit opravdu všem. Kromě délky se nejedná o nic, co by nezvládly i děti. Naopak se jedná o velice příjemný výlet, na kterém uvidíte spoustu zajímavých míst, staveb a přírodních památek.

Na cestu si doporučujeme vzít dostatek jídla a vody (případně nakoupit ve Vítkově), protože od Podhradí až do Žimrovic už nebude žádná možnost si cokoli dokoupit. 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.