Hromadná recenze: ovocné tyčinky Nutrend Just Fruit

Hromadná recenze: ovocné tyčinky Nutrend Just Fruit

Společnost NUTREND je předním českým výrobcem nejen sportovních doplňků stravy, ale zaměřuje se také na výrobu potravin pro zdravý a aktivní životní styl. My se dnes spolu zaměříme na tyčinky plné šťavnatého ovoce.

Jak název napovídá, řada Just Fruit se vyznačuje vysokým podílem ovocné složky (minimálně 50 %) a absencí lepku či konzervantů. Každá tyčinka váží 30 g a běžná cena se pohybuje okolo 14 kč. Dostupnost se většinou liší podle zvolené příchutě, ale nejčastěji je seženete v lékárnách, prodejnách zdravé výživy a v některých supermarketech (např. v Albertu).

Nutrend Just Fruit - malina:

Jako první začneme něčím, co už důvěrně znám. Malinová varianta nádherně šťavnatě voní - cítím z ní nejen maliny, ale i jiné sušené ovoce. Co se týče chuti, tyčinka je příjemně kyselkavá, přesto však stále dostatečně sladká. Jako nositelka rovnátek rovněž oceňuji, že je tyčinka měkká, takže se nemusím bát, že si na ní urvu zámek.

Složení: ovoce 51,6 % - proslazené brusinky (brusinky, cukr, slunečnicový olej), rozinky (rozinky, kukuřičný olej), sušená jablka (jablka, antioxidant: kyselina citronová), malinový granulát 6 % (cukr, malinové pyré 8 %, rýžový škrob, pektin, mrkvový koncentrát, citrusová vláknina); rýžová mouka; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; rostlinný tuk (palmojádrový, palmový a bambucký); med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej), emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná

Nutrend Just Fruit - banán & jablko:

Tato tyčinka patří k mým nejméně oblíbeným. Velice intenzivně voní po banánu a stejně tak i chutná. Navíc tato lehce nahořklá banánová pachuť přetrvává v ústech ještě poměrně dlouhou dobu. Nic pro odpůrce umělých banánových příchutí.

Složení: ovoce 51,7 % - rozinky (rozinky, kukuřičný a slunečnicový olej), sušená jablka 15 % (jablka, antioxidant: kyselina citronová), proslazený banán 14 % (banán, cukr, kokosový olej, aroma); rýžová mouka; glukózo-fruktózový sirup; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná

Nutrend Just Fruit - švestka & lískový ořech:

Jediná Just Fruit tyčinka, která obsahuje pouze 35 % ovoce, dalších 10 % pak tvoří lískové oříšky. Voní a chutná spíše po oříšcích, švestky v ní téměř necítím. Rovněž se mi zdá, že je ze všech těchto tyčinek nejméně sladká, což ale hodnotím spíše pozitivně. Není vyloženě špatná, ale znovu si ji už nejspíše nepořídím.

Složení: ovoce 37,7 % - sušené švestky 18 % (švestky, slunečnicový olej), rozinky (rozinky, kukuřičný olej); rýžová mouka; lískové ořechy 13,6 %; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná

Nutrend Just Fruit - meruňka:

Vůní a chutí bych ji přirovnala ke slisovaným sušeným meruňkám s trochou přidaných rozinek. Je měkká, příjemně sladká (přesto ne přeslazená) a není extrémně chuťově výrazná. Velice příjemná záležitost.

Složení: ovoce 51,4 % - sušené meruňky 19 %, rozinky (rozinky, kukuřičný a slunečnicový olej), sušená jablka (jablka, antioxidant: kyselina citronová); rýžová mouka; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; rostlinný tuk (palmojádrový, palmový a bambucký); med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná

Nutrend Just Fruit - brusinka:

Po otevření jsou z ní cítit především jablka a rozinky. Subjektivně je ze všech testovaných tyčinek nejméně sladká a má lehce nakyslou chuť. Pokud jste si ji ale chtěli koupit především kvůli brusinkové příchuti, nejspíš Vás zklamu - brusinky v ní téměř nejsou cítit. Kladně pak hodnotím fakt, že není uměle ovoněná/dochucená, jako je tomu např. u malinové nebo banánové varianty.

Složení: ovoce 51,5 % - proslazené brusinky 22 % (brusinky, cukr, slunečnicový olej), rozinky (rozinky, kukuřičný olej), sušená jablka (jablka, antioxidant: kyselina citronová); rýžová mouka; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; rostlinný tuk (palmojádrový, palmový a bambucký); med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná

Nutrend Just Fruit - exotic:

Opět neidentifikovatelná ovocná vůně - cítím z ní maximálně tak rozinky. Co se týče chuti, přirovnala bych ji ke kombinaci citrusů, ananasu a papáje. Není zbytečně přeslazená ani převoněná, takže za mne určitě spokojenost.

Složení: ovoce 52,2 % - sušená papája 14 %, rozinky (rozinky, kukuřičný a slunečnicový olej), sušené meruňky, sušený ananas 11 % (ananas, antioxidant: kyselina citronová); rýžová mouka; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; rostlinný tuk (palmojádrový, palmový a bambucký); med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná

Kromě klasických ovocných tyčinek vyrábí firma Nutrend také dvě sportovní varianty - švestku a meruňku. Tyto tyčinky váží 70 g a jejich běžná prodejní cena se pohybuje okolo 33 kč. Složením se téměř neliší od tyčinek klasických, pouze navíc obsahují extrakty z vinné révy a cukrové třtiny, zinek a vitamíny C a E.

Nutrend Just Fruit Sport - meruňka:

Větší alternativa klasické meruňkové tyčinky Just Fruit. Velice příjemně voní po meruňkách, není přeslazená a cítím v ní kusy sušených meruněk. Chuťově se mi zdá ještě o maličko lepší, než "obyčejná" varianta.

Složení: ovoce 51,2 % - sušené meruňky 19 %, rozinky (rozinky, kukuřičný a slunečnicový olej), sušená jablka (jablka, antioxidant: kyselina citronová); rýžová mouka; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; rostlinný tuk (palmojádrový, palmový a bambucký); med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná; extrakt z jader vinné révy (95 % proanthokyanidinů); glukonát zinečnatý, kyselina L-askorbová (vitamin C); extrakt z cukrové třtiny (min. 90 % polykosanolů), DL-α-tokoferylacetát (vitamin E)

Nutrend Just Fruit Sport - švestka:

Švestková sportovní varianta je opět příjemně měkká, není přeslazená a dokáže zasytit na opravdu dlouhou dobu. Jedinou nevýhodou je pro mne fakt, že vůbec nevoní ani nechutná po švestkách - cítím z ní spíše rozinky a ořechy. V konečném důsledku se jedná jen o větší balení klasické švestkové tyčinky Just Fruit s přídavkem vitamínů.

Složení: Ovoce 37,6 % - rozinky (rozinky, kukuřičný a slunečnicový olej), sušené švestky 18 %; rýžová mouka; lískové ořechy 13,5 %; frukto-oligosacharidový sirup - Actilight®; glukózo-fruktózový sirup; med; akáciová guma; oplatek (bramborový škrob, olivový olej); emulgátor: řepkový lecitin; přírodní aroma; regulátor kyselosti: kyselina jablečná; extrakt z jader vinné révy (95 % proanthokyanidinů); glukonát zinečnatý, kyselina L-askorbová (vitamin C); extrakt z cukrové třtiny (min. 90 % polykosanolů), DL-α-tokoferylacetát (vitamin E)

Vyhodnocení:

Tyčinky Just Fruit od značky Nutrend jsou rozhodně zdravější alternativou běžně dostupných sladkých tyčinek, přesto i ony mají své mouchy. Nejvíce mi vadí, že se při jejich výrobě používá palmový olej a glukózo-fruktózový sirup. Od výrobce sportovní výživy jsem čekala trochu lepší složení. Kromě toho jsou některé příchutě naprosto zbytečně aromatizovány, díky čemuž zanechávají v ústech nepříjemnou pachuť. Naopak velice oceňuji vysoký podíl ovocné složky a přídavek prebiotické vlákniny. Sportovní varianty pak díky větší gramáži také více zasytí a obsahují pár dodatečných vitaminů a rostlinných extraktů.

Suma sumárum, s tyčinkami Just Fruit jsem spokojená a některé příchutě si určitě někdy pořídím znovu. Rozhodně lepší než zahánět chuť/hlad Tatrankou...

Leona

Manželka ajťáka, lékárnice a milovnice kosmetiky. Vražedná kombinace...

Internetová stránka: valeas.cz