Tipy a triky pro Londýn

Tipy a triky pro Londýn
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 3 - 5 minut/y.)

Náš krátký výlet do Londýna jsme si maximálně užili - Lea si užívala kouzelné atmosféry Harryho Pottera, já se naopak vydal po stopách Doktora Who. Londýn jsme si prostě zamilovali a už teď se těšíme, až se tam vydáme znovu. Pro ty z Vás, kteří se do Londýna teprve chystají, jsme si dnes připravili pár tipů, které se Vám budou určitě hodit.

Doprava

1. Jízda vlevo

Všichni zcela jistě víte, že se v Anglii jezdí vlevo, co to ale doopravdy znamená, zjistíte až tam. Pro našince se jedná o velice netradiční zážitek, na který se nedá jen tak zapomenout. Jízda v autě či vyhledání správné autobusové zastávky bude chtít maximální míru soustředění.

Na co si však musíte dát jako turisté největší pozor? Na obyčejné přecházení přes cestu, protože se zde musíte téměř vždy rozhlížet na opačnou stranu, než jste zvyklí.

2. MHD

Londýnská městská hromadná doprava je velice propracovaný komplex jednotlivých dopravních metod. Do MHD patří v Londýně metro, tramvaje, autobusy, vlaky a dokonce i lodě.

Veškeré jízdenky jsou vybaveny magnetickým proužkem, který je kontrolován na turniketech jak při vstupu, tak při výstupu. Tyto turnikety odbavují doslova tisíce lidí denně, a to prakticky bez čekání. Pokud by náhodou nastal problém s turniketem, na místě jsou vždy pracovníci MHD, kteří Vám ochotně pomůžou.

3. Celodenní jízdné

Jak jsme již psali v tipech pro Prahu, celodenní jízdné je vždy to nejvýhodnější. Díky všem možnostem dopravy můžete procestovat celý Londýn doslova za pár korun. Důležité je však samozřejmě i načasování - v pracovní dny platí zvýhodněné jízdné až po ranní špičce, tedy od 9:30. Připravte se rovněž na fakt, že stejně uvažují i místní, proto jsou vlaky v tuto dobu narvané k prasknutí.

4. Metro

Londýnské metro má jednu zvláštnost - je v něm teplo a proudí zde i teplý vzduch. Oproti Praze vítaná změna.

Dalším rozdílem oproti pražskému metru, je vlastní členění nástupišť - každý směr má své vlastní nástupiště, jako je tomu třeba na nástupišti na pražském hlavním nádraží. Před vstupem do metra jsou výrazné cedule, které Vás informují o směru jízdy a jednotlivých stanicích.

Jídlo a stravování

1. Meal Deal

Než se dostaneme k typickému britskému jídlu Fish and chips, určitě Vám doporučíme speciální nabídku londýnských obchodů nazvanou jako "Meal Deal". Tato speciální nabídka se skládá z:

  1. hlavního jídla
    - zde máte na výběr z různých druhů sendvičů, tortil, baget či míchaných salátů
  2. nápoje
    - voda, limonáda nebo ovocné smoothie
  3. "pamlsku"
    - malá sladkost, popcorn, brambůrky či ovoce

To vše za cenu pouhých 3 liber (za tuto cenu nabízí Meal Deal např. Tesco), ušetříte tedy až 5 liber.

2. Fish and chips

Typickým britským jídlem, které musí každý turista alespoň jednou za život vyzkoušet, je Fish and chips. My jsme na základě doporučení naší průvodkyně vyzkoušeli tuto pochoutku u londýnského Toweru. Ryba je vynikající (chutné bílé maso, bohužel však s kostmi) a i porce je obrovská, člověk má co dělat, aby ji vůbec dojedl. Cena tohoto jídla se pohybuje kolem 7 liber.

3. Levné jídlo

Zapomeňte na předsudky, že je v Anglii draho! V běžných obchodech nakoupíte jídlo doslova za pár liber (např. 5x donuts za 0.62 libry, obložené bagety od 2 liber, litrové smootie kolem 2 liber). Když si to přepočtete, ceny jsou plně srovnatelné s českými obchody. V našich obchodech naopak chybí nabídka Meal Deal.

4. Waitrose

Pokud rádi navštěvujete obchod Marks & Spencer, tak zde jej naleznete téměř na každém rohu. Kromě toho Vám však doporučíme navštívit také síť obchodů Waitrose, které nabízí totožné zboží za třetinové ceny.

Tipy pro turisty

1. Buckingham palace

Na výlet k Backinghamskému paláci se vydejte rozhodně neděli, kdy je hlavní třída (The Mall) uzavřena pro dopravu a vzniká tak široká pěší promenáda.

2. Londýnské parky

Zcela jistě si udělejte čas na procházku po některém z mnoha z londýnských parků, rozhodně nebudete litovat. Spíše než o parky se totiž jedná o nádherné botanické zahrady plné různých, někdy až exotických rostlin. Kromě toho zde naleznete velké množství zvířat, především pak veverky, které si od Vás rády vezmou nějaký ten oříšek.

3. Muzeum Madame Tussaud

Hlavní londýnské atrakce jsou téměř vždy plné a pokaždé si musíte vystát nějakou šíleně dlouhou frontu. Většina je ale naštěstí nějakým způsobem řízená - vždy se pouští jen omezený počet lidí. Jedinou výjimkou je muzeum voskových figurín Madame Tussaud, kde se musíte připravit na davy splašených lidí a pořádnou mačkanici. Jedinou řízenou částí je úsek "Po stopách Sherlocka Holmese", kde máte zároveň možnost aktivně se zapojit do vyšetřování záhadného případu.

Bezpečnost

1. Neustálé bezpečnostní kontroly

U každé větší atrakce počítejte s důkladnou bezpečnostní kontrolou, která zahrnuje kontrolu osobních věcí včetně detektoru kovu. Oproti kontrole na letišti Vám ale nechají tekutiny.

2. Policie

Policisty potkáte v Londýně doslova na každém kroku. V současné době zde však nenajdete jen o obyčejné policisty se kterými se lze vyfotit, ale také hlídkující policisty ozbrojené samopaly. Bezpečnost turistů je zde nade vše.

Smartphone

1. Navigace

Orientace v Londýně není zrovna jednoduchá, především když jej navštívíte poprvé. Z tohoto důvodu doporučuji stáhnout si do telefonu mapu Londýna. Můžete využít např. Mapy.cz, které v offline režimu fungují velice dobře nebo můžete využít offline režimu Google Maps, které Vám poskytnou více přesnějších/aktuálnějších informací.

Se zapnutou GPS se již neztratíte.

2. Záložní baterie

Pokud budete Váš smartphone využívat kromě navigace také na focení, mějte u sebe rozhodně externí baterii. V Londýně snadno vybijete telefon i za půl dne.

3. Adaptér na britskou elektrickou zásuvku

Při cestě do Británie si určitě nezapomeňte přibalit adaptér z britské na českou zásuvku, jinak nebudete schopni svá zařízení nabíjet. Pokud však přesto na tento fakt zapomenete, zeptejte se na recepci hotelu, kde mají často tuto redukci k zapůjčení.

Závěr

Doufáme, že Vám těchto pár tipů pomůže během Vaší návštěvy Londýna a Váš výlet tak bude stejně nezapomenutelný, jako ten náš.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.