Nahoru na horu - Lysá hora 2018

Nahoru na horu - Lysá hora 2018
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 4 minut/y.)

Lysá hora je každoročním cílem mnoha turistů nejen z Moravskoslezského kraje, ale také z celé ČR a okolních zemí. 21. 7. 2018 proběhl výšlap na Lysou horu v rámci celorepublikové akce "Nahoru na horu" a my byli samozřejmě u toho.

Lysá hora

Lysá hora je dominantou Moravskoslezských Beskyd a často je přezdívaná jako královna Moravskoslezských Beskyd. Tyčí se ve výšce 1323 metrů nad mořem a cest, kterými se na ni můžete vydat je opravdu mnoho. Většina turistů volí trasu z Ostravice, kam se pohodlně a rychle dopraví vlakem.

Nahoru na horu

Celorepubliková akce s názvem "Nahoru na horu" probíhá již druhým rokem, my se o ní ale dozvěděli až letos, a to opět náhodou. Když jsme však zjistili, že se bude konat výšlap na Lysou horu, neváhali jsme ani minutu. Účast na této akci byla jasná.

Pro účastníky výšlapu si organizátoři připravili baťůžek (v několika barvách) a svačinku na cestu. To vše za symbolické startovné 50 Kč. Kromě toho se pak každý stává účastníkem soutěže o další zajímavé ceny.

Počasí

Místním asi nemusím říkat, jaké tento týden vládlo počasí. Nepřestávající několikadenní déšť zvýšil hladiny všech řek v Moravskoslezském kraji a pomalu hrozily i záplavy. Počasí se ale nakonec umoudřilo a sobota byla tropicky slunečná. Počasí si s námi letos obecně pěkně zahrává, jelikož neděle už tak hezká nebyla.

I přes nádherně slunečné počasí hrály předchozí deštivé dny svou roli. Trasa na vrchol často vedla rozvodněnými koryty potoků - místy jsme se doslova brodili vodou. Naštěstí se však nejednalo o nic nebezpečného a stačila jen trocha obezřetnosti.

Trasa na Lysou horu

Oficiálně začínala trasa závodu na Ostravici, kam jsme dorazili vlakem. Tentokrát jsme nešli sami, ale k výšlapu jsme přesvědčili i přátele s malým dítětem, které se celou cestu pohodlně neslo a dalo tak svým rodičům pořádně zabrat. Po cca 2 kilometrech (až u lanového centra Opičárna) probíhala registrace samotného závodu. Ne všichni kolemjdoucí se samozřejmě na tuto akci registrovali.

Celá trasa až na Lysou horu pak vedla po červené turistické značce. Přestože jsme nijak nepospíchali, tak nám cesta od nádraží až na vrchol zabrala jen 2 hodiny a 15 minut. Na vrcholu na nás pak čekal další stánek, kde jsme kromě razítka dostali také účastnický odznak a mohli jsme se posilnit vitamíny značky STARLIFE.

Samozřejmě jsme nemohli vynechat ani hladící bod a společné foto.

Trasa dolů do Frýdlantu nad Ostravicí

Pokud máme tu možnost, tak se vždy snažíme z Lysé dojít až do Frýdlantu nad Ostravicí. Trasa je přitom jen cca o 3 kilometry delší, než při cestě zpět na Ostravici a stále jen z kopce. Díky tomu již není potřeba tolika sil a člověk se může kochat okolní přírodou. Jelikož bylo díky deštivému počasí vody dostatek, zavelel jsem a vydali jsme se přímo k Satinským vodopádům.

Cesta k samotným vodopádům je špatně schůdná i za dobrého počasí, ale deště z této trasy udělaly přímo adrenalinový zážitek. Všichni jsme to naštěstí zvládli ve zdraví a mohli si tak vychutnat úžasnou přírodní scenérii. Pokud jste Satinské vodopády ještě nikdy nenavštívili, určitě to co nejdříve napravte. Stojí to totiž za to.

Závěr

Celá trasa byla dlouhá "pouhých" 18,3 kilometrů a zabrala nám 5 hodin a 20 minut. Hodně času nám samozřejmě zabralo i focení - jen z tohoto malého výletu jsme si přivezli něco přes 1100 fotek.

Na závěr bychom chtěli organizátorům akce "Nahoru na horu" moc poděkovat. Normálně bychom po těch vydatných deštích na Lysou horu nešli, ale takto jsme se hecli a stálo to opravdu za to. Všechny ostatní tedy srdečně zveme na další výšlapy. S námi se můžete potkat například 18. 8. 2018 při cestě na Praděd. Seznam všech výšlapů i s termíny pak naleznete na webu www.nahorunahoru.cz.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz

 

Zanechat komentář

Ujistěte se, že zadáte požadované informace, tam kde je vyznačeno (*). Kód HTML není povolen.