Zelený kaňon aneb Za krásami Turecka

Zelený kaňon aneb Za krásami Turecka
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 1 - 2 minut/y.)

Prvním výletem, na který jsme se letos v Turecku vydali, byla návštěva Zeleného kaňonu. Plavba lodí po průzračně čisté a smaradově zelené vodní hladině? Ano, ráj existuje.

Orientační cena:

  • Dospělý - 59 Eur
  • Dítě - 35 Eur  

Zelený kaňon

Zelený kaňon je třetí největší přehradou v Turecku a pyšní se smaragdově zelenou vodou, která dala tomuto kaňonu název. Zbarvení vody způsobují minerální prameny, které se v zaplaveném kaňonu vyskytují. Tyto minerální prameny mají mít blahodárné účinky na celý organismus a údajně díky nim omládnete až o deset let.

Voda je poměrně dost studená, takže v ní opravdu budete plavat stejně rychle jako o deset let mladší ročníky. Zima holt vždy zvítězí nad věkem.

Celým kaňonem se pohybujete na výletních lodích, takže se můžete v klidu kochat krásami turecké přírody a při tom bez obav relaxovat. Při troše štěstí pak můžete narazit také na stádo horských koz, které se na Vás (exoty) přijdou podívat. Během plavby Vás čekají hned tři zastávky - jedna na oběd v restauraci u nádrže (oběd je již v ceně zájezdu) a dvě kratší, cca půlhodinové zastávky na koupání.  

V Zeleném kaňonu strávíte zhruba pět hodin, takže budete mít dostatek času si celý výlet pořádně užít. Návštěvou Zeleného kaňonu však výlet rozhodně nekončí - čeká Vás ještě “tradiční” návštěva prodejny textilu, jelikož bavlna se v tomto kraji pěstuje opravdu ve velkém. Turecko je známé především výrobou a prodejem padělků, takže kdo chce, může si nějaký ten fake odvézt domů. My tyhle věci nepodporujeme, takže jsme nakoupili jen tradiční turecké sladkosti a po zbytek času se nudili u východu.

Závěr

Návštěva Zeleného kaňonu je jedinečný zážitek, který byste si rozhodně neměli nechat ujít. Oproti teplému tureckému moři to může být sice zpočátku trochu šok, ale příslib omlazení za to rozhodně stojí. Návštěvu textilu bychom osobně raději vynechali, ale zase chápeme, že pro někoho to třeba byla atrakce dne.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz