Pamukkale aneb Za historií Turecka

Pamukkale aneb Za historií Turecka
(Čtení tohoto článku zabere přibližně: 2 - 3 minut/y.)

Druhým výletem, který jsme na naší letošní dovolené v Turecku podnikli, byl výlet do Pamukkale. Oproti Zelenému kaňonu byl tento výlet o dost náročnější, ale ten zážitek za to rozhodně stál.

Orientační cena:

Dospělý - 59 Eur

Dítě - 35 Eur

Cesta do Pamukkale pro nás začala již v 5:15 ráno, takže bylo třeba si trochu přivstat. Na hotel jsme se pak vrátili až před desátou hodinou večerní. Součástí výletu byla snídaně, oběd i večeře.

Pamukkale

(česky bavlněný hrad)

Pamukkale je jednou z největších turistických atrakcí Turecka. Jedná se o bílý svah pokrytý travertinem, který vytváří tuto jedinečnou scenérii  a je viditelný již z velké dálky. Přes tento svah pak vytékají minerální prameny, které jsou bohaté především na vápník. Voda i bahno má dle místních ozdravující a omlazující účinky, takže se zde sjíždějí lidé z celého světa. Oproti Zelenému kaňonu má voda v Pamukkale cca 34 stupňů, takže žádné výrazné ochlazení nečekejte.

Po uměle vytvořeném travertinovém svahu se můžete dokonce i projít, ale pouze naboso. Řada míst je extrémně kluzká, takže si dávejte dobrý pozor, kam vlastně šlapete. Přímo před našima očima se jedna Češka vymlátila hned v prvním jezírku, do kterého šlápla, a to tak, že jsme chvíli uvažovali, jestli si náhodou nerozbila hlavu.

Ačkoli se to tak na první pohled nemusí zdát, cesta dolů byla nakonec mnohem schůdnější, než cesta zpět. Hrbolky v travertinu působí na nohy jako přírodní šmirgl papír a mnohokrát se nám stalo, že jsme uklouzli a narazili patou do prohlubně plné ostrých kamínků.

Řada turistů rovněž udělá chybu v tom, že se vydá pouze na uměle vytvořený travertin a vůbec nenavštíví přírodní travertinová jezírka. Ta už sice nejsou tak nádherně bílá, jelikož odčerpáváním vody začala postupně vysychat, ale stále se jedná o úchvatnou podívanou. Pozor, vstup do přírodních jezírek je přísně zakázán!

Antické město Hierapolis

Hned vedle Pamukkale se nachází rozvaliny antického lázeňského města Hierapolis, které bylo v roce 17 po Kristu zničeno velkým zemětřesením. Kromě antického divadla, které dokázalo pojmout až 10 000 návštěvníků zde naleznete například také obrovskou nekropoli (hřbitov).

Pamukkale je spolu s Hierapolí zapsáno na seznam světového dědictví UNESCO.

Součástí tohoto výletu byla také “povinná” návštěva prodejny koberců a dalších textilních výrobků. Velkou výhodou je, že na rozdíl od Egypta, si zde nemusíte koupit vůbec nic. Nikdo Vám nic nenutí, s nikým nemusíte smlouvat. Vše je jen na Vás.

Závěr

Přestože se jedná o poměrně dost náročný výlet (jen samotná cesta trvá cca 5 hodin s krátkou pauzou na snídani a večeři), je návštěva Pamukkale něčím, co byste rozhodně neměli vynechat. Dokonce si troufám tvrdit, že každý, kdo někdy zavítá do Turecka, by se zde měl alespoň jednou za život zajet podívat.

Se službami delegátky jsme byli rovněž velice spokojeni a líbilo se nám, že dokázala naplno využít dlouhou cestu autobusem k seznámení s Tureckem jako takovým a předala nám spoustu zajímavých rad a zkušeností.

 

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz