Wroclaw aneb Polské Benátky

Wroclaw aneb Polské Benátky

Wroclaw je čtvrtým největším městem Polska a pyšní bohatou historií. Navíc se nachází jen 60 kilometrů od českých hranic, což z Wroclawi dělá ideální cíl na víkendový výlet.

Wroclaw

První zmínky o městě se datují až do 10. století. Své pojmenování město údajně získalo po českém knížeti Vratislavovi I., ale nezvratné důkazy se nedochovaly, takže tato informace patří spíše do místních mýtů.

Wroclaw leží při soutoku Odry a Oławy, Bystrzycy, Ślęzy a Widawy. Díky tomuto soutoku je centrum města vystavěno na několika ostrovech, díky čemuž také dostalo pojmenování "Polské Benátky".

Břehy okolo řek jsou často proměněny v parky, ve kterých se nachází spousta krásných míst k odpočinku a relaxu. Toho v hojné míře využívají především studenti místních univerzit, a to díky free WiFi, kterou město nabízí.

Wroclaw - město rozdílů

Druhá světová válka byla pro Wroclaw doslova likvidační. Němci nedali město zadarmo a prakticky celé ho vybombardovali. Polákům to však nedalo a Wroclaw po válce znovu obnovili do původní krásy. Nádherně zrekonstruované centrum města pak kontrastuje s velkým množstvím neopravených paneláků. S tímto kontrastem se setkáte především mimo "historické" centrum města a poukazuje na problematiku vysokých cen bydlení v Polsku.

Wroclaw - město trpaslíků

Wroclaw lze bez přehánění označit jako město trpaslíků. Najdete je totiž téměř na každém rohu. A když se budete dobře dívat, možná i za oknem ve třetím patře. Budete mít rozhodně co dělat, abyste našli všech 235 trpaslíků - na to Vám jeden den rozhodně stačit nebude. Pokud byste se však přece jen rozhodli je všechny najít, určitě doporučuji zajít do informačního centra a koupit si mapu s pozicí všech trpaslíků ve městě.

Wroclaw - město umění

Přestože byste to na první pohled neřekli, Wroclaw je rozhodně městem umění. Nejrozšířenějším uměleckým prvkem jsou zde samozřejmě již výše zmiňovaní trpaslíci, ale Wroclaw toho nabízí mnohem víc. Stačí se jen pořádně dívat kolem sebe. Asi nejzajímavějším prvkem byl pro nás památník Nawa, který obtéká řeka Odra a u kterého jsme si málem vybili foťáky.

Závěr

Wroclaw je nádherné město a rozhodně stojí za návštěvu. Jeden den je však dle mého názoru málo a člověk by si měl na jeho návštěvu vyhradit nejlépe celý víkend. My zde strávili jen jeden den, takže jsme nestihli navštívit místní ZOO nebo japonskou zahradu, ale i tak jsme si to pořádně užili. O nalezení všech trpaslíků jsme se raději ani nesnažili.

Do Wroclawi jsme opět cestovali s JADRANLEVNE.CZ, jelikož vyjíždějí z Frýdku-Místku a jejich autobusy jsou moderní a vybavené WiFi, která fungovala i v Polsku. Díky ní jsme mohli být neustále online.

Václav

Programátor... občas normální, častěji tak trochu blázen.

Internetová stránka: www.valeas.cz